Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 08 grudnia 2019 4:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Newe
 Tytuł: Mohave
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 maja 2005 1:09 
Administracja
Awatar użytkownika

Ostatnio zmieniony 16 września 2007 17:39 przez Newe, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Bot Reklamowy Reklama

Drzewian
 Tytuł: mohave
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 stycznia 2006 22:36 
Administracja
Awatar użytkownika

pozwole sobie tutaj zamiescic kilka fotek indian Mohave bo album i tak jest przeciazony :) warto tez zajrzec do stronki ktorej link podaje ....co tu ukrywac podbijam sobie tez statystyke postow:):):)

ObrazekObrazekObrazek

http://www.nps.gov/moja/mojahtm1.htm

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Drzewian
 Tytuł: roznosci o Mohave
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 lutego 2006 0:15 
Administracja
Awatar użytkownika

O czarownikach Indian Mohave Alfred L. Kroeber napisał:
„Czarownicy są skazywani na śmierć w wypadku, jeżeli sprawią, że zła rosa zniszczy zbiory, jeżeli od-wiedzają wielokrotnie chorego, ale zamiast go wyleczyć, pozbawiają go życia, jeżeli powiedzą do pacjen-ta: życzę ci śmierci, i jeżeli przyznają się do spowodowania czyjejś śmierci.
W czasie czyjegoś pogrzebu czarownik może powstać i odezwać się głośno:
- To ja go zabiłem!
Czarownicy postępują jak ludzie waleczni, którzy mówią:
- Nie chciałbym żyć długo!
Czarownik może też powiedzieć:
- Nie będę żył długo i pragnę umrzeć. Dlatego zabijam innych ludzi. Czemuż mnie nie zabijecie?
Albo może wręczyć komuś kij i powiedzieć:
- To ja przyprawiłem o śmierć twojego ojca!
Może się też zdarzyć, że pójdzie do chorego i odezwie się do niego w te słowa:
- Czyż jeszcze nie wiesz, że to ja sprowadzam na ciebie śmierć? Czyż muszę cię dopiero złapać i dusić własnymi rękami, żebyś wreszcie zechciał mnie zabić?
Nie ulega wątpliwości, że niektórzy czarownicy, zwłaszcza jeśli są już posądzeni, wpadają w jakąś obłędną manię wyzywającego zachowania się i nienawiści o napięciu uczuciowym nie znanym innym In-dianom kalifornijskim. Na ogół bowiem wierzą oni bez reszty w prawdziwość swych przeżyć duchowych i swej siły magicznej.”

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Lukas97
 Tytuł: Wierzenia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:43 
User
Awatar użytkownika

Tradycyjni Mohave utrzymują, że rzeka Kolorado, która biegnie po granicy Arizony, Kalifornii i Newady, powstała kiedy Wielki Duch Matavilya został zabity przez swoją siostrę - Kobietę-żabę. Ich mały braciszek Mastamho doszedł do wniosku, że musi zaopiekować się ludźmi, których przed śmiercią stworzył jego starszy brat. Wbił w ziemię wierzbową witkę, spod której zaczęła wypływać woda; ta woda utworzyła rzekę Kolorado. Mastamho pokazał także ludziom jak rozpalać ogień, jak nazywać rzeczy, jak uprawiać rośliny, jak wyrabiać naczynia, pokazał im jak przetrwać.

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Kultura i obyczaje
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:44 
User
Awatar użytkownika

W przeszłości w suchym i gorącym klimacjie Południowego Zachodu za domy wystarczały im zazwyczaj pozbawione ścian lekkie konstrukcje dachowe z trawy i trzciny, oparte na 4-6 palach i zwane ramada, zapewniajace cień i wentylację. W porach chłodniejszych dobudowywali do nich czasem drewniane ściany, a dachy wzmacniali mułem i gliną.

Utrzymywali się z polowania i połowu ryb, uprawiali w dolinie rzeki rośliny bogate w olej, zbierali orzechy, dzikie owoce (w tym owoce kaktusa) i jagody.

Obrzędy, obejmujące pieśni, tańce i modlitwy, służyły m.in. sprowadzaniu życiodajnych deszczy. W przeciwieństwie do większości innych plemion Kalifornii nie budowali szałasów potu.

Tradycyjną ozdobą ich twarzy był charakterystyczny tatuaż, składający się z pionowych kresek na brodzie i kropkach na policzkach

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Historia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:45 
User
Awatar użytkownika

Mohave od niepamiętnych czasów byli związani z ziemią wzdłuż rzeki Kolorado. Handlowali też z sąsiednimi plemionami z wybrzeża Pacyfiku, kupując od nich m.in. drewniane naczynia, łyżki, rogi i muszle dentalium. Od czasu kontaktu z Europejczykami w XVI w. Mohave byli jednym z bardziej znanych plemion Południowego Zachodu USA. Ich opór przeciwko narastającej fali osadników spowodował wybudowanie w 1859 roku wojskowego Fortu Mojave na wschodnim brzegu Kolorado, mającego wymusić spokój na okolicznych terenach (obecnie w ruinie).

Wódz Iretaba (inaczej Yara Tav, zm.1878), ktorego imię znaczy "Piękny Ptak", był naczelnym wodzem Mohave w okresie największej ekspansji białych ludzi na terytorium Indian. Odwiedził on m.in. Los Angeles, San Francisco, Nowy Jork, Filadelfie i Waszyngton. Był gościem prezydenta Abrahama Lincolna, który podarował mu srebrny puchar na znak przyjaźni miedzy białymi a Mohave. Po tych wizytach wódz był zdruzgotany potęgą białych ludzi, którą zobaczył. Zmuszony przez władze do opuszczenia większości tradycyjnych ziem Mohave, osiadł wraz z plemieniem w rezerwacie w Parkey Valley

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Współczesność
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:45 
User
Awatar użytkownika

Obecnie większość Indian Mohave zamieszkuje trzy niewielkie rezerwaty:

Fort Mojave Indian Reservation (obejmuje 23,699 akrów w Arizonie i 5,582 akrów Nevadzie i liczy ok. 1,120 mieszkańców)
Colorado Indian Reservation w Arizonie i Kalifornii (278,000 akrów, ok. 2,400 mieszkańców z 4 plemion: Mohave, Chemihuevi, Hopi i Nawaho)
Fort McDowell Mohave-Apache Reservation w Arizonie ( 24,680 akrów, ok. 100 mieszkańców)
Mieszkańcy rezerwatów utrzymują się głównie z rolnictwa, uprawiając m.in. bawełnę, alfalfa i pszenicę. Część utrzymuje się z usług turystycznych, w tym z w otwartego w latach 90. plemiennego kasyna, hotelu i pola golfowego, inni pracują dorywczo w sąsiednich miastach i na farmach.

Plemię obchodzi swoje święto w marcu jako Mohave Day.

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Liczebność w roku 2000
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:46 
User
Awatar użytkownika

Według danych U.S. Census Bureau, podczas spisu powszechnego w 2000 roku 1,440 obywateli USA zadeklarowało, że pochodzi wyłącznie z plemienia Fort Mojave, a 1,906 - wyłącznie lub między innymi z plemienia Fort Mojave. Ponadto 1,719 obywateli zadeklarowało, że jest pochodzenia wyłącznie Colorado River Indian, a 1,927 - wyłącznie lub między innymi Colorado River Indian. Dodatkowo 128 osób określiło się jako wyłącznie McDowell Mohave-Apache, zaś 154 - wyłącznie lub między innymi McDowell Mohave-Apache.

Na górę  || 

siuxowie
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 grudnia 2007 14:06 
User

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]