Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 07 grudnia 2019 10:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Obozy/biwaki tropicielskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2009 14:30 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
Przyszedł mi do głowy pomysł, polegający na organizowaniu obozów i biwaków tropicielskich. Imprezy takie mogłyby mieć charakter zarówno "cywilny", jak rekonstruktorski - indianistyczny względnie indianistyczno-traperski.

Polegałoby to na rozbiciu za zezwoleniem władz leśnych (tak, jak to robią harcerze) obozu lub biwaku (na 2-3 dni) w lesie, o różnych porach roku, ale zwłaszcza zimą. Dnie spędzano by na nauce wyszukiwania i rozpoznawania tropów i śladów w lesie.

Obozy i biwaki dzieliłyby się na w rodzaje:
- podstawowe,
- półspecjalistyczne,
- specjalistyczne.


Program poziomu podstawowego obejmowałby:
- podstawy tropicielstwa i podchodzenia - czyli mniej więcej to, o czym pisałem w wątku "Tropicielstwo": viewtopic.php?f=88&t=1546
- rozpoznawanie tropów i śladów ssaków, spotykanych pospolicie w całej Polsce: drobnych gryzoni, wiewiórki, łasicy, kun, tchórzy, zająca szaraka, lisa, borsuka, bobra (w górach też się je teraz spotyka), sarny i dzika,
- dodatkowo: rozpoznawanie sylwetek pospolitych dużych ptaków w locie: gawrona, kruka, jastrzębia, krogulca, myszołowa, dzięciołów, sójki, kwiczoła (dawniej polowano na niego) oraz podstaw z dziedziny rozpoznawania śladów ptaków.
Oczywiście, jak się trafi na coś innego, to też byłoby wciągane doraźnie do programu. Na obozach wiosenno-letnich mniejszą rolę odgrywałoby tropienie ssaków, za to większą - rozpoznawanie ptaków, zwłaszcza ich sylwetek i głosów.

Obozy i biwaki organizowane byłyby regionalnie, w każdym z 7 makroregionów Polski (Wielkopolska, Małopolska, Śląsk, Pomorze, Mazowsze, Podlasie z Suwalszczyzną, Mazury z Warmią). Np. na Mazowszu proponowałbym 2 miejsca na takie obozy - Puszczę Bolimowską koło Skierniewic (żyją tam dodatkowo łosie, rysie i daniele) i Puszczę Sulejowską na wsch. od Warszawy (kraina łosia, a poza tym niesamowita dzicz). Na Podlasiu z Suwalszczyzną - Puszcze Knyszyńską i Augustowską. Przy czym zwierzostan Puszczy Knyszyńskiej jest tak różnorodny (jelenie, wilki, rysie, żubry), że obozy tam byłyby w skali całej Polski Północnej czymś takim, jak najlepsza szkoła w mieście. Właściwie byłby to program prawie "licealny" - bo bliski półspecjalistycznemu. Odpowiednikiem Puszczy Knyszyńskiej w Polsce Południowej byłyby Bieszczady.

Obozy i biwaki półspecjalistyczne byłyby urządzane specjalnie w celu poznania tropów i śladów zwierząt niewystępujących w całej Polsce - głównie wielkich drapieżników i żubrów, ale też łosia, jelenia i daniela oraz poszczególnych gatunków kuraków, bo nie wszędzie się je spotyka.

Obozy i biwaki specjalistyczne dotyczyłyby poszczególnych gatunków, zwłaszcza zwierząt rzadkich - i grup tych gatunków.

W biwaku brałaby udział kadra organizacyjno-instruktorska oraz ludzie, chcący uzupełnić wiedzę z tej dziedziny wiedzy. Uczestnicy obozu podzieleni byliby na grupy, każda z jednym lub dwoma instruktorami. Każdego dnia jedna z grup miałaby w obozie dyżur kuchenny.
Jeśli jakieś zwierzę miałoby ostoję dalej od obozu, miałyby miejsce wycieczki dwudniowe (każda grupa z osobna), z noclegiem w pobliżu ostoi.
Oprócz wycieczek instruktażowych, byłyby też wycieczki wolne, konkursowe. Polegałyby one na tym, że uczestnicy obozu po 2-3 osoby szliby sobie w dowolnym kierunku i w dowolne miejsce - a to w celu znalezienia możliwie ciekawego śladu. Kto znajdzie najciekawszy ślad (np. resztki uczty jakiegoś drapieżnika) - wygrywa konkurs, a samodzielna interpretacja śladu jest dodatkowym plusem. Oczywiście, instruktorzy muszą przekonać się, czy ten ktoś sobie tego nie zmyślił i czy interpretacja jest prawidłowa.


Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2009 19:35 przez Mała Kopa, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Obłużowszczyk
 Tytuł: Re: Obozy/biwaki tropicielskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2009 18:34 
Offline
User

Rejestracja: 06 listopada 2005 14:19
Posty: 398
Lokalizacja: pogranicye
Płeć: Nie określono
Kogo proponujesz na instruktorów? tzn jakie muszą spełnić wymagania takie osoby i czy będą instruktorami jacyś obcokrajowcy np: indianie?


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Obozy/biwaki tropicielskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2009 19:19 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
Obłużowszczyk pisze:
Kogo proponujesz na instruktorów? tzn jakie muszą spełnić wymagania takie osoby i czy będą instruktorami jacyś obcokrajowcy np: indianie?

Wyszkolenie instruktorów to największy problem. Podejrzewam, że najlepiej byłoby robić kursy z obozami szkoleniowymi dla kadry, gdzie przekazywaliby im swoją wiedzę studenci leśnictwa i ochrony środowiska z odpowiednich specjalizacji, naukowcy (specjaliści od różnych gatunków) i doświadczeni myśliwi.
Ale zacząć można by to wszystko od obozów amatorskich, na których ci, co wiedzą więcej, przekazywaliby po prostu swoje umiejętności tym, którzy wiedzą mniej - w ramach ruchu indianistycznego, bo podległość jakiejś organizacji bardzo ułatwia rozmowy z leśnikami. Myślałem nawet, żeby zacząć od jakiegoś biwaku już zimą tego roku z ochotnikami z moich okolic - ale nie wiem, czy będę miał taką możliwość.
Indian raczej nie proponuję na instruktorów - w każdym razie samego tropienia - bo choć fauna Europy jest podobna do północnoamerykańskiej (im dalej na północ, tym bardziej), to jednak czymś się różni - u nas nie ma pum, u nich nie ma dzików choćby.
Na biwakach i obozach specjalistycznych w roli instruktorów przewiduję już naprawdę dobrych fachowców od poszczególnych gatunków, głównie naukowców. Przy czym, prawdę powiedziawszy, takie tropicielskie "studia" wyobrażam sobie głównie jako imprezy dokwalifikowujące dla kadry właśnie.
Natomiast elementem tych obozów - a w każdym razie obozów w wersji rekonstruktorskiej - powinny być wykłady o faunie ssaków i ptaków Ameryki Północnej, połączone ze slajdami. Zresztą, jeśli chodzi o zwierzynę krajową, też powinny być takie wykłady - tyle, że bardziej szczegółowe, bo to właśnie krajowe zwierzęta będziemy tropić.

W przyszłości jako szczególną rolę, którą będą pełnili indianiści w polskim ruchu rekonstrukcyjnym - a więc jako coś, czym będą się oni wyróżniali spośród innych grup - wyobrażam sobie funkcję przekaźnika między rekonstruktorami wiedzy o dzikiej zwierzynie. Zwłaszcza odtwórcy wczesnego Średniowiecza powinni być tym zainteresowani.


Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2009 19:37 przez Mała Kopa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Obłużowszczyk
 Tytuł: Re: Obozy/biwaki tropicielskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2009 19:35 
Offline
User

Rejestracja: 06 listopada 2005 14:19
Posty: 398
Lokalizacja: pogranicye
Płeć: Nie określono
E, z tymi slajdami to lipa, teraz trudno o epidiaskop.
Wspominmałeś, że chciałeś uczestniczyć w swoich stronach w takim biwaku zimowym z ochotnikami z Twoich okolic, ale nie możesz. Ja mogę! Podaj mi namiary na tę grupę, chętnie się z nimi skontaktuje i wezme udział w takim zimowym biwaku.
Obłużowszczyk
ps. widze, że cały czas jesteś na forum - to może od razu podasz


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Obozy/biwaki tropicielskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2009 19:57 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
Właśnie najpierw trzeba tę grupę zebrać. W tym cały problem. Gdyby mi się udało taki biwak urządzić, byłaby to impreza "cywilna". Najlepiej trzydniowa, prawdopodobnie w Puszczy Sulejowskiej. Znajduje się ona na pd. od Kobyłki i Wołomina. Jest to poligon i po niektórych jego częściach w dni zwykłe lepiej nie chodzić, bo padają tam tzw. strzały znikąd.

W programie byłyby: łosie, sarny, dziki, bobry i co się trafi. Z ptaków mogę zagwarantować kruka. Las miejscami jest tak dziki, jak Puszcza Białowieska - tylko drzewa młodsze.
Ale to nie tylko ode mnie zależy. W każdym razie, gdyby się udało, byłyby to "pierwsze koty za płoty".


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
chenjinyan
 Tytuł: Re: 20180623
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 czerwca 2018 12:37 
Offline
User

Rejestracja: 19 maja 2018 3:35
Posty: 83
Płeć: Nie określono
20180623 junda xzvcvcx
http://www.ysloutlet.us.com
http://www.longchampsoldes.fr
http://www.fitflopssale.in.net
http://www.49ersjerseyshop.us
http://www.raybanssunglasses.me.uk
http://www.hervelegeroutlet.us.com
http://www.nikeairmoreuptempo.us
http://www.toryburch.us.org
http://www.michaelkorsoutletfactorystore.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearancer.us.com
http://www.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheap-snapbacks.us.com
http://www.raybansunglassese.us.com
http://www.christianlouboutinoutletsale.us.com
http://www.toryburchoutletstore.com.co
http://www.michaelkorshandbags.in.net
http://www.mishka.us.org
http://www.jimmychoo-sunglasses.us
http://www.uggsoutlet-boots.us.com
http://www.truereligion-jean.us.com
http://www.nike-storeuk.org.uk
http://www.michaelkorsoutletcheap.us.com
http://www.michael-korsoutletuk.org.uk
http://www.hufclothing.us.com
http://www.pololaurenoutlet.us.com
http://wizards.nbajerseysstore.us.com
http://www.basketballjerseys.us.org
http://www.salvatore-ferragamo.in.net
http://www.pradaoutlet.us
http://www.raybansunglassesoutlets.com.co
http://www.kd9nike.us
http://www.poloralphlaurenshirtss.us.com
http://www.tomsshoes.in.net
http://www.furlahandbags.us.com
http://www.jordanshoes.us.com
http://www.katespadeoutletstores.us.org
http://www.columbiasportswears.us.com
http://www.oakleysunglassessports.us.com
http://www.pradasunglasses.us.com
http://www.airjordan3.us
http://www.cheapjordan-shoes.us.com
http://www.balenciagasneakers.us.org
http://pacers.nbajerseysstore.us.com
http://www.clarks.us.org
http://www.toryburchonlineoutlet.us.com
http://www.ferragamo-outlets.us.com
http://www.basketballshoes.us.com
http://www.uschristianlouboutinoutlet.us.com
http://www.sunglassesoakleywholesale.us.com
http://www.uggsboots.ca
http://www.cheapnhljerseyss.us.com
http://www.chromeheartoutlet.us.com
http://www.canadagoose-jacketsuk.me.uk
http://www.pandoracharmsofficial.us.com
http://www.canadagoosejacketsstores.ca
http://www.jordanshoesshop.us.com
http://www.uggoutletstoress.us.com
http://www.footballshirts.me.uk
http://www.coachoutletonlinefactorystore.us.com
http://www.jimmychooshoes.us.org
http://www.michaelkorsoutletkors.org.uk
http://www.canadiangooseoutlet.us.com
http://www.longchamphandbagssale.co.uk
http://www.fitflopsshoes.in.net
http://www.michaelkorsoutletca.us.com
http://www.coachoutletfactoryshop.us.com
http://www.jordanshoesclearance.us.com
http://www.pandoracharmssaleclearance.org.uk
http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk
http://www.michaelkors.eu.com
http://www.oakleysunglasseseye.us.com
http://www.cheapsoccerjersey.net
http://www.ralphlauren-polo.us.org
http://www.michaelkorswallets.us.org
http://www.nbajerseysnike.us.com
http://www.yeezyboostoutlet.us.com
http://www.michaelkorsoutletonlineus.us.com
http://www.shoesbally.us
http://www.isabelmarantshoes.us.org
http://www.michae-kors-outlet.ca
http://www.uggsoutletstores.com.co
http://www.uggboots-australia.us.com
http://www.cheapjerseyswholesalenike.us.com
http://www.katespadeoutletsales.us.com
http://www.miumiu.us.org
http://suns.nbajerseysstore.us.com
http://www.long-champhandbags.us.com
http://www.moncler.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearance-online.us.com
http://www.breitlingwatches.us.com
http://www.gstarjeans.us
http://www.raybanuk.org.uk
http://www.adidasnmduk.org.uk
http://www.edhardy.us.com
http://www.canadagoosecanada.org.uk
http://www.raybansun-glassesoutlet.us.com
http://www.uggsoutletco.us.com
http://www.oakleysunglassesoae.us.com
http://www.uggbootsclearancesale.us.com
http://www.pandoraoutletjewelry.us.com
http://www.bapeclothing.us.com
http://www.marc-jacobs.us.org
http://www.bulgarijewelry.us
http://www.uggsoutletinc.us.com
http://www.coachoutletonline.us.org
http://www.belstaffjackets.us
http://www.sunglassesoakley.me.uk
http://jazz.nbajerseysstore.us.com
http://www.supreme.us.org
http://www.kyrie.us.com
http://www.jeepshoes.us
http://www.poloralph-lauren.us.com
http://www.pandorajewelryoutlet.us.com
http://www.kate-spadeoutlets.in.net
http://www.chloeoutlet.us.com
http://www.y3shoes.org
http://www.swarovskicrystalsale.org.uk
http://www.underarmoursoutlet.us.com
http://www.raybansunglassesray.us.com
http://www.golden-goose.us.org
http://www.handbagslongchamp.org.uk
http://www.pradahandbagsuk.me.uk
http://www.lecoqsportif.us.com
http://www.tagheuer.us.com
http://www.oakleysunglassescom.us.org
http://www.true-religion.org.uk
http://www.cheapjordansshoes.com.co
http://www.yeezyboost350sale.us.com
http://www.coltsjersey.us
http://www.outletcanadagoosestores.us.com
http://www.pandoracharmsoutlets.us.org
http://www.ralph-laurenpoloshirts.us.com
http://www.ubiqshoes.us
http://www.pandoracharmspandora.us.com
http://www.ferragamo.us.org
http://www.ray-bansunglassesonsale.us.com
http://www.cheapjordansonline.us.com
http://www.truereligionjeans.org.uk
http://www.nikeairhuaraches.co.uk
http://www.undefeated.us.org
http://www.poloralphlaurenwholesale.us.com
http://www.oakleysunglassestm.us.com
http://www.moncler-jackets.co.uk
http://www.birkenstock-outlet.us.com
http://www.raybansunglassessale.net.co
http://www.pandorajewelrycharm.us.com
http://www.coachoutletonlinecoachoutlet.us.com
http://www.canadagoosegoose.com.co
http://www.oakleysunglassestop.us.com
http://www.jerseyfromchina.us.com
http://www.lebronjamesshoess.us.com
http://www.adidasoutlet-stores.us.com
http://www.michaelkorsoutletstore.org.uk
http://www.cheapjordansforsale.in.net
http://www.guccioutletstores.us.com
http://www.pandoracharmssale.us.org
http://www.nikestorenike.org.uk
http://www.harden.us.com
http://www.fitflopssaleclearance.in.net
http://www.longchampoutletonlines.us.com
http://www.truereligionjeansoutlets.us.com
http://www.michaelkorsfactory-outlets.us.com
http://www.swarovskioutletstore.us.com
http://www.polooutletsale.us.com
http://www.airmax90nike.org.uk
http://www.canadagoosesoutletstore.com
http://www.christianlouboutinoutletcl.us.com
http://www.nikeairforce1.org
http://www.baltimoreravens.us.com
http://www.oakleysunglassesglasses.us.com
http://www.suicokesandals.us
http://thunder.nbajerseysstore.us.com
http://www.goosecanadajackets.ca
http://www.dolce-gabbana.us.com
http://heat.nbajerseysstore.us.com
http://www.canadagoose--outlet.ca
http://www.adidasoutlets.us.org
http://www.coachfactoryoutletoutlet.us.com
http://www.cheapnba-jerseys.us.com
http://pistons.nbajerseysstore.us.com
http://www.puma.us.org
http://www.coachoutlet-store.us.org
http://www.oakleysunglasses-clearance.us.com
http://www.canadacoachoutlet.com.co
http://www.gentlemonster.us.com
http://www.valentinooutlet.us.com
http://www.long-champsolde.fr
http://www.cheap-jordanshoes.us.com
http://www.nike-airmax2015.us
http://www.raybanssunglassesonsale.us.com
http://www.uggbootclearance.net.co
http://www.canadagooseoutletonlinesale.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearancecom.us.com
http://www.lightupshoes.us.com
http://www.swarovskisoutlet.us.com
http://www.jordanshoesstore.us.com
http://www.canadagoosejacketswomen.co.uk
http://www.denverbroncosjerseys.org
http://www.uggsoutletsales.us.com
http://www.nikeoutlets.us.org


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage