Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 16 grudnia 2017 15:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Kajaq
 Tytuł: Matura, praca licencjacka, magisterska...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 września 2006 20:25 
User

Heyah!
Zanim przejdę do sedna, to najpierw trochę pochlipię: chlip, chlip... Miałam jechać do Poznania na spotkanie z Ewą i jej mężem Indianinem, ale nikt ze mną jechać nie mógł, a rodzice nie chcieli mnie samej puścić i figa wyszła z wyjazdu :cry:
No dobra, trochę popłakałam, to teraz do rzeczy. Otóż, lada chwila zdaję maturę (tutaj też w sumie powinnam się rozbeczeć:). Mój temat z polskiego ustnego brzmi: "Postacie władców w literaturze pięknej i literaturze faktu. Omów zagadnienie na wybranych przykładach". W tej prezentacji mam zamiar się skupić na wodzach indiańskich. Czy mogliyście mi polecić jakieś dobre książki, które pasowałyby do tematu?
Będę wdzięczna

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Shadowsky
 Tytuł: Poszukuje bibliografii na temat ludu Mazatec lub...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 listopada 2006 13:20 
Witam! poszukuje jakiejś polskiej książki na temat ludu Mazatec lub innego ameryki łacińskiej do pracy na ten temat!

Na górę  || 

angie21
 Tytuł: Praca licencjacka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2006 14:26 
User

piszę w takiej sprawie-zabieram sie do pisania pracy licencjackiej na temat Indian, został mi polecony temat o najsłynniejszej bitwie pomiędzy Crazy Horse i Custerem, czy wiecie może coś na temat,gdzie mogłabymn cos na ten temat znaleźć,bo kompletnie sie w tym nie orientuję. Praca bdzie pisana w języku angielskim,gdyz jestem na filologii angielskiej. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Na górę  || 

DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2006 15:05 
User
Awatar użytkownika

Skoro kompletnie sie w tym nie orientujesz, moze lepiej nie zabierac sie za cos, co moze stac sie - za przeproszeniem - gniotem licencjackim ;)

Jesli jednak szukasz materialow, to powinnas wiedziec, ze chodzi - zapewne - o bitwe nad Little Big Horn:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_Little_Big_Horn

Literatury jest tez sporo, ale naprawde, jelsi sie na tym nie znasz, moze wybrac inny temat, bo nie mozna sie ograniczyc do przeczytania paru artykulow w sieci...

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
angie21
 Tytuł: odpowiedź
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2006 15:36 
User

wiem,tylko nic innego mi nie przychodzi do głowy,a teraz już nie mogę zmienić tematu:( Może mógłbyś zaproponować jakiś inny temat z tej dziedziny,żeby było na ten temat trochę materiałów, nie wiem, może cos zaiązanego z kulturą Indian albo cos o współczesnych Indianach?Bardzo prosze o pomoc;)

Na górę  || 

Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2006 17:30 
Moderator
Awatar użytkownika

angie21 pisze:
kompletnie sie w tym nie orientuję

To jakaś paranoja... Jak można na poważnych (niby) studiach wybierać (lub godzić się na) tematy prac licencjackich czy magisterskich, o których nie ma się bladego pojęcia?! Czy to jacyś szaleni miłośnicy Indian zmuszają do tego kolejne biedne studentki (i bezwolnych studentów)? Czy też to oni sami sądzą naiwnie, że "Indianie" to "bezpieczny" i "łatwy" temat - czyli taki, na którym nikt się dobrze nie zna, ale jednocześnie są na ten temat tomy materiałów (a najlepiej "gotowców") - a potem srodze sie rozczarowują?

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, skąd to się bierze się to wciąż powtarzające się robienie krzywdy wszystkim dookoła - i studentom (którzy "muszą" pisać na egzotyczne dla siebie tematy), i Indianom (którzy tylko pozornie nie wiedzą i nie dbają o to, co się o nich wypisuje)? O tym, że nie ma to żadnego realnego wpływu na poziom nauki polskiej, czy szerszą wiedzę o Indianach nie warto nawet wspominać... :( No i trudno, by ktoś tak zniewolony polubił przy tym Indian...

A jeśli już jakiś nieszczęśnik naprawdę "musi" pisać o tych nieszczęsnych Indianach, to nie ma chyba tematu szerzej opisanego (zwłaszcza NIE po polsku), niż bitwa pod Little Bighorn... Internet stoi otworem, wystarczy sięgnąć do Google'a, a skoro ma być po angielsku, to można zacząć od podstaw i lektury tekstu oraz zewnętrznych linków i bibliografii na http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_ ... le_Bighorn. Ewentualnie przejrzeć dogłębnie (nie tylko "zajrzeć na") strony http://www.friendslittlebighorn.com/ lub http://www.lbha.org/About.htm.

Choć, swoją drogą, tak prosiłoby się, żeby jakaś odrobinę ambitniejsza i samodzielna studentka pokusiła się o opisanie jakiegoś mniej "militarnego", a nieco bardziej odkrywczego (i nie mniej wdzięcznego) tematu, jak choćby zmiana miejsca indiańskich kobiet w rodzinie w ostatnim stuleciu, rola kobiet w utrwalaniu i przekazywaniu plemiennych tradycji, czy wybitne współczesne Indianki Ameryki Północnej... ;)

Może za wiele oczekuję, ale na studiach chyba wszyscy powinni być dorośli i odpowiedzialni - także za swoje wybory i za swoje "dzieła". Żeby potem - jak to często bywa - nie musieli ich wstydliwie chować przed innymi...

P.S. Z pełnym szacunkiem dla tych indianistów, którzy robią na studiach dobrą robotę, czy choćby przygotowują dobre "indiańskie" prezentacje maturalne... :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

angie21
 Tytuł: praca;)
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 grudnia 2006 9:31 
User

ja także nie jestem zadowolona z mojego tematu,ale skoro został mi narzucony "z góry" to nie mam wyboru jak tylko siąść i zacząć pisać. Spodobała mi się Twoja propozycja tematów-tn o roli kobiet w utrwalaniu i przekazywaniu plemiennych tradycji,jak i ten o wybitnych współczesnych Indiankach Ameryki Północnej. Wiem,że z pewnością o 100 razy lepiej się orientujesz,gdzie mogę znaleźć na te dwa tematy materiały,poza wikipedią:) Może jakieś konkretne tytuły książek?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Na górę  || 

Mirrow
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 grudnia 2006 2:30 
User
Awatar użytkownika

Cytuj:
Z pełnym szacunkiem dla tych indianistów, którzy robią na studiach dobrą robotę, czy choćby przygotowują dobre "indiańskie" prezentacje maturalne... Smile

Ach Cieniu, dziękuję, dziękuję :P hehehe :D

Gdyby ktoś chciał to mogę, tak mi się wydaje, pomóc. Ja maturę mam już za sobą - a szkoda, bo okazała się niezwykle przyjemną, jeśli chodzi o ustny polski :) Temat jaki realizowałam związany był, czego trudno się nie jest domyśleć, z Indianami :) A dokładniej pisząc był on następujący: Obraz Indianina. Omów na wybranych przykładach literackich i innych tekstach kultury". Siedziałam nieco, ale się opłaciło. I tu jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy pomogli. To była czysta przyjemność! :) Tak... To tyle. Jak coś to pisać, ale pytać z sensem bo jak nie to będę zła :P hehe

Pozdrawiam :)

PS. Nie ma to jak temat maturalny, który wywołuje w komisji drgawki zaniepokojenia i pozbawia ich wszelkich narzędzi zbrodni :P

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Ewa M.
 Tytuł: Praca doktorska o twórczości Sat - Okha
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 stycznia 2007 15:57 
User

Witam wszystkich!
Jestem absolwentka filologii polskiej o specjalności kulturoznawstwo. Jeszcze w szkole podstawowej przeczytałam kilka książek Sat - Okha. Zafascynowały mnie opisy indiańskich obyczajów, wierzeń, podejścia do świata.Teraz, po latach, chcąc uczcząc jego postać, chcę napisać doktorat o jego twórczości. To bardzo trudne zadanie, bo najpierw muszę zgłębić biografię Długiego Pióra, dotrzec do różnych dokumentów, akt ito., a potem zająć się jego dorobkiem literackim. Do tej pory zebrałam kilka artykułów, a to tylko kropla w morzu materiałów. Poza tym mam trudności z dotarciem do wszystkich książek Sata. Szukałam już w biblotekach w Gdańsku ( bibliografia spora, ale samych artykułów garstka) i Poznaniu.
Dlatego zwracam się z prośba o pomoc w dotarciu do wszelkich informacji na temat Sata i jego książek. Czy ktos z Forumowiczów wie, czy w Polsce można dostać "Dorogi schodatsja", wydane w latach 70. w ZSRR? Najlepsze byłoby oczywiście polskie tłumaczenie.
Potrzebowałabym też informacji o plemieniu Szewanezów i jego kulturze. Będę wdzięczna za każdy informację.
Podaję swego maila: ejmarczak@wp.pl
Pozdrawiam:
Ewa M. z Koszalina

Na górę  || 

misham
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2007 21:50 
Tłumacz

Mirrow, dałoby się poczytać twoją prezentację? Podkreślam, że wyłącznie z ciekawości i do matury czy na studja jej nie "zplagiacę". Po prostu interesuje mnie punkt widzenia indianistów na ten temat i chciałbym mieć jak najszersze spektrum.
Gdyby chciało ci się coś podesłać to byłbym dźwięczny. Oto mój email: mmisha@wp.pl

Ps. Fajnie by było gdybyś załączyła bibliografię.

Na górę  || 

trolodk
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 kwietnia 2007 21:48 
Witam.

Mogę prosić o jakieś wskazówki na temat mojej pracy maturalnej ?

Tytuł jej brzmi:
"Symbol jako sposób komunikowania się twórcy z odbiorcą. Dokonaj analizy tematu posługując się wybranymi przez siebie tekstami kultury."

Symboli jest wiele, ale nie ma czegoś takiego właśnie jak komunikacja między nadawcą/twórcą, a odbiorcą.

Będę niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

pozdrawiam

Na górę  || 

qes
 Tytuł: Re: Matura, praca licencjacka, magisterska...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 stycznia 2008 22:04 
User

Witam
mam w tym roku maturę i chciałbym poprosić o pomoc w znalezieniu książki o Mayach, Aztekach mój temat to apokaliptyczna wizja końca świata
(czy w Polsce została wydana jakaś książka opisująca mitologie Mayów?)aha i wymogiem jest ukazanie końca świata także w sztuce czyli jakieś scenki rzeźbione na ścianach obrazy itp (czy wogle Mayowie albo Aztekowie pozostawili bo sobie takie rzeczy/zabytki?)

Na górę  || 

Feroe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 maja 2009 18:13 
User
Awatar użytkownika

Witam Szanownych miłośników Indian!

Zwracam się do Was z prośbą o udzielenie mi pomocy w postaci wypełnienia kwestionariusza traktującego o nowoplemionach, czyli również o Ruchu Indianistycznym.
Co prawda mam bardzo mało czasu, jednak nie chcę nikogo przymuszać do udzielania odpowiedzi. Kwestionariusz jest całkowicie dobrowolny i ma za zadanie wykazać jaka jest tożsamość, tu Indianistów, wobec swojej grupy.

Pytania nie gryzą! a będę niezmiernie wdzięczna za każdą okazaną pomoc. W razie wątpliwości czy pytań, w profilu podałam komunikator a także czekam na PW.

http://www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwe ... c-u2LcfhSQ

Pozdrawiam serdecznie!

Na górę  || 
Drzewian
 Tytuł: Matura, praca licencjacka, magisterska...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 maja 2009 18:34 
Administracja
Awatar użytkownika

A możesz zapodac definicję "Nowoplemienia", bo generalnie nie wiem o co chodzi i pierwszy raz spotykam sie z takim określeniem. Tynbardziej nie uważam aby PRPI był jakims "nowoplemieniem" ani tymbardziej RR. Rozumiem jednak że pewne okreslenie zostaja z "góry" narzucane przez promotorów, bo tak naprawdę nie bardzo się oni orientuja albo próbuja udowodnic swoje jakies chore tezy. Byliśmy juz sektą, Nowym Ruchem Religijnym to czemu nie możemy byc i nowoplemieniem hehehehehe
ale paranoja :P:P:P

PO PRZECZYTANIU ANKIETY

Cytuj:
Ankieta skierowana do ludzi uczestniczących w grupach odtwarzających historię

Czyli juz na wstepie jest napisane że ankieta ta nie jest dla indianistów, ponieważ nie jesteśmy grupa odtwórczą, w moim oczywiście mniemaniu, PRPI jest fenomenem który trudno nawet opisać ale na pewno nie jest grupa stricte odtwórczą choc i w niejzdarzaja sie jednostki czy lokalne grupki zajmujące sie RH.
pkt. 1 Nie słyszałem o nowoplemionach , jedynie o grupach Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszeniach,Bractwach, Drużynach itp. Więc prosze ponownie o wyjaśnienie co to jest "nowoplemiona"?
pkt.4 Jak pisałem wyżej w Ruchu są różni ludzie ale PRPI jako całośc (grupa) nie odtwarza historii, jak np. Bractwa Rycerskie czy Drużyny wojów
pkt. 7 Hm....Ci którzy dla rozrywki przystepuja do takich "zgrupowań" szybko odpadają
pkt. 9 Hehehehehe no to juz sugeruje jakieś zaczątki sekty, choc oczywiście to moja tylko złośliwośc wrodzona i dziedziczna każe mi tak mysleć
pkt. 11 Rangi to sie dostaje w grach choc to może i dobra propozycja by nadawać rangi indianistom a co za tym i przywileje, im wyższa ranga tym więcej przywilei. A główni wodzowie będą noszeni na rekach :P
To mnie wzruszyło do łez i po raz pierwszy od pierszej komunii padłem na kolana...ale tym razem powody były inne niz za pierwszym razem

Wódz Loży Szyderców (bo skoro mam miec jakąś rangę to wolę taką)
Drzewian

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Feroe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 maja 2009 9:53 
User
Awatar użytkownika

Dziękuję za zwrócenie uwagi (: Wiem, że pojęcia 'Indianista' jest dosyć rozległe. Swego czasu nawet ja zastanawiałam się, czy mogłabym siebie tak nazywać, gdyż tematy związane z Indianami towarzyszą mi od lat - nie w rozumieniu naukowym.

Indianiści to też te osoby, które czy to w skansenach, czy też w wioskach zakładanych tymczasowo biorą aktywny udział (jak zloty PRPI, gdzie coraz powszechniejsze są tipi czy elementy w strojach nawiązujące do kultury Indian Ameryki Północnej).

Nowoplemiona to również pojęcie trudno definiowalne w swoim zakresie, współcześnie większość z nas, szczególnie internautów należy do jakiegoś nowoplemiona. Dlatego na wstępie pytam się o znajomość tego terminu, od tak wyłącznie dla moich celów badawczych. Następnie pytam się o grupy odtwarzające jakieś okresy historyczne (II WŚ to też historia, nie tylko rycerstwo i poganie), gdyż to szerokie pojęcie nowoplemion zawęziłam sobie właśnie do tejże sfery.

Cytuj:
Termin ten wprowadził Maffesoli w celu oznaczenia zbiorowości ludzi - często odległych przestrzennie - których poczucie wspólnoty i tożsamości wyrasta nie w wyniku wspólnego wychowania i przebywania, a wskutek wspólnych zainteresowań, pomysłu na spędzenie czasu wolnego, wspólnych ideałów, czy choćby poglądów. Nazywa on je czasowymi wspólnotami empatycznymi, w obrębie których realizowany jest pewien z góry określony „pomysł na życie”. Celem takiego działania jest choćby chwilowa ucieczka od polikulturowości i nieokreśloności codziennych realiów. Nowoplemiona to grupy, które trudno zamknąć w jednym kręgu, gdyż swoją działalnością jedne odnoszą się do odległych czasów, kiedy ludzie oddawali cześć naturze, inne przyjmują kodeks szlachetnego rycerstwa, kolejni regularnie organizują zloty motoryzacyjne, niezliczona liczba osób żyje postaciami z Gwiezdnych Wojen lub fantastyką spod innego tytułu.

Względem rang, już sam opis przebiegu zlotów PRPI zakłada, że ludzie, którzy w nich uczestniczą posiadają jakieś rangi - choćby po prostu uczestnika, czy jednej osoby z RadyZlotu. Na zlotach są ceremonie i obrzędy na wzór Indiańskich. Są też przecież organizatorzy zlotów, pow-wow, każda grupa indianistyczna posiada osobę, która w większy czy mniejszy sposób trzyma wszystko w kupie, choćby miało się to odnosić do forum gdzie też są admini etc. Co do profesji, to przecież jest wiele osób wśród Indianistów, które pałają się wyrobnictwem czy to tipi, biżuterii itd. na wzór tych indiańskich, czy też specjalizują się w danym typie tańca pow-wow.
Ewentualnie zawsze można napisać - nie posiadam żadnej rangi (:

Tak też chcę podkreślić, że odtwórczość może dotyczyć choćby jedynie wyrobów, czy tańców przynależnych do kultury Indian.

Jeśli są jeszcze jakieś uwagi to śmiało proszę o ich wyrażanie, nawet jeśli w większej mierze mają być bardziej złośliwe niż pomocne.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję tym, którzy już mi pomogli i wypełnili kwestionariusz (: oraz proszę bardzo o wypełnianie raczej tych osób, które biorą czynny udział w odtwarzaniu świata Indian (:

Ostatnio zmieniony 11 maja 2009 11:04 przez Feroe, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]