Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 21 listopada 2019 1:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Newe
 Tytuł: Ircha
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 czerwca 2008 0:29 
Administracja
Awatar użytkownika

No właśnie...chyba bolesny temat ostatnio... czy ma ktoś dostęp lub na sprzedaż? wie gdzie szukać?

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Bot Reklamowy Reklama

Szamański
 Tytuł: Re: Ircha
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 czerwca 2008 21:04 
User

Na ostatnim POW-WOW w Uniejowie ktoś sprzedawał irchę. Zdaje się Żuczek ale nie jestem pewien. I chyba drożej niż kiedyś Bogdan.

Na górę  || 

indianeczka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 lipca 2008 11:24 
User
Awatar użytkownika

Na allegro jest całe mnustwo irchy! Pozdrawiam! :)

Na górę  || 

Szamański
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 lipca 2008 11:12 
User

Taaa. w większośći w wielkości w sam raz na chusteczkę do nosa. Choć jak widzę pojawiło się nowe ogłoszenie
http://www.allegro.pl/item389445556_irc ... d_ss_.html

Tyle że cena jest powalająca. Wychodzi jakieś 166 zł na metr kwadratowy.

Na górę  || 

Ponoka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 grudnia 2009 9:49 
Po świetną irchę Zapraszam do PONOKA Trading Post :-)

Z jelenia
Z sarny

Dowolne wielkości

http://www.ponoka.pl/shop

Pozdrawiam

Czarek

Na górę  || 

Czerwony Kruk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 grudnia 2009 16:01 
User
Awatar użytkownika

a tak czysto teoretycznie...Czy ktoś wie jak dawniej ( niekoniecznie indianie) wyprawiali skóry? Jak wygląda ten proces? Interesuje mnie jak to zrobic bez jakichś sztucznych odczynników, ale jak to zrobić powiedzmy samemu ''w lesie'' :) Oczwiscie nie zamierzam tego robić. Pytam z ciekawości. Jakich używa się roślin, czy innych rzeczy które są łatwo dostepne i pospolite?

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 grudnia 2009 17:41 
Muzeum internetowe

Na górę  || 

Czerwony Kruk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 grudnia 2009 20:53 
User
Awatar użytkownika

Czyli wystarczy tylko dobrze wyczyścić zeby była miękka???
Coś tam jest wspomniane o mózgu ale myślałem że wykorzystuje się jeszcze jakięś inne rzeczy, rośliny....
Coś gdzieś kiedyś obiło mi się o garbnikach...hmm? Nic z tych rzeczy?

Na podanej stronie wszystko ładnie opisane ...paciorki, bębny, koszule ale jak czytam o zrobieniu podeszwy do mokasyna to pisze, że najlepiej ja sobie wyciąć ze starej torby czy czegoś tam :? he???
Właśnie o to chodzi....jak samemu zrobić żeby skóra była twarda. Czytałem lata temu książkę w której indianin robił tarczę, którą jeśli mnie pamięć nie myli nie przebiła strzała. Można tak zrobić? No i jak przede wszystkim?

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 grudnia 2009 22:12 
User

Temat irchy zszedł na twardą skóre :D .
Ok.
Pragnąłbym zauważyć, że ważne jest to co się wyprawia: jaką skóre ( z jakiego zwierzaka) i z jakiej jego części.
I tak wodze do rodeo produkowane aktualnie w stanach (może w Meksyku lub nawet w ameryce południowej np, w argetynie, ale oferowane jako produkt USA) mają grubość kciuka dorosłego mężczyzny i jest to jednolity materiał, takiego materiału nie można dostać w europie. Taka grubość materiału jest wynikiem hodowli odpowiedmich gatunków bydłanapastwiskach. Dobre siodło z takiego materiału kosztuje około 3tys. dol., dla porównania byle co "rodeo" 500dol. (też można na tym jeżdzić).
Indianie mieli do dyspozycji na tarcze bardzo twardą skóre z bizona, która była tuż za karkiem.
Chociaż jest teoria, że taką skóre poddawano jedynie suszeniu po oczyszczeniu z reesztek tkanek miękkich i futerka nie za bardzo mnie ona przekonuje, ja taką skóre poddałbym jednak procesowi (chyba jest to jakaś forma ługowania) nasycania poprzez wcieranie popiołu (z drewna) lub zamaczania w gęstym roztworze takiego wywaru popiołowego. Jest to najprostrzy sposób pozbycia się resztek tłuszczu i jednocześnie takie troche impregnowanie poprzez nasolenie popiołem.
Nie wyobrażam sobie by jakakolwiek strzała indiańska (czyli łuki o naciągu około 30 kg) były w stanie przebić taką tarcze i zranić jej właściciela.
Nie interesowałem się bydową tarczy indiańskich, ale jak wynika z różnych żródeł Chińczycy, dalej mogołowie wykorzystywali cieńki jedwab jako drugą warstwę pod cięką zbroje skórzaną lub metalową co bardzo skutecznie chroniło przed strzałem z łuków refleksyjnych i kompozytowych, które były conajmniej dwa razy mocniejsze od indiańskich - może indianie też wyściełali drugą warstwą swoje tarcze + przeniesienie siły uderzenia strzały na ręke (podoną technikę stosuje się w pancerzach kumulujących ochraniających wozy bojowe współcześnie)
Co do garbowania skóry w sposób naturalny to trzeba zrobić taką papke z mózgu tego bydlaka co ma być garbowany (gotowanie mózgu przez dłuższy czas do rozpadniecia) póżniej to się wciera w skóre, zawija szczelnie, kładzie w chłodnym lub zimnym miejscu i po trzech dniach można rozpocząć czynność zwaną właśnie garbowaniem - czyli co? czyli wymiętliwaniem(nie umiem tego inaczej nazwać :D ) i wygniataniem tak przygotowanej wcześniej skóry. Im bardziej wygnieciona tym bardziej miękka. Jest to baaaaaaaaaaaaaardzo mozolna praca i nie dziwie się, że wykonywały ją (jak powszechnie piszą różni autorzy) stare indianki.
Tak wygarbowana skóra przy takiej poddanej obróbce chemicznemu garbowaniu ma np bardziej gęste runo, posiada moim zdaniem większą trwałość..
Czy rośliny posiadają garbniki? Oczywiście! Np kora dębu, ale nie trzeba ścinać, czy obłypywać dębów, wystarczy pozbierać szyszki olszyny, zetrzeć je na proszek i zrobić papke do garbowania wstępnego (tej metody nie prubowałem osobiście, ale jest takie zamierzenie, jak będzie co garbować :) )
Powodzenia w garbowaniu

Na górę  || 

Czerwony Kruk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 grudnia 2009 22:17 
User
Awatar użytkownika

Sory jeśli zmieniłem nieco temat, ale dla mnie skóra to skóra, miękka czy twarda i interesuje mnie wszystko co z nią związane, a nie tylko ircha na ''fajne'' rzeczy. :).
Ewentualnie zmieńcie jakoś te działy i tyle. :)

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 grudnia 2009 22:23 
User

Nie zmieniłeś tylko nieco zwiększyłeś obszar działania :)

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]