Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 lutego 2020 23:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 maja 2005 20:58 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Około roku 1000 przed Chrystusem, dolinę Oaxaca w południowym Meksyku, zaczął zasiedlać lud, który kilka wieków później stworzył wspaniałą cywilizację i pozostawił po sobie monumentalne świątynie, piramidy i pałace, a nawet boiska do gry w piłkę. Ludem tym byli Zapotekowie, którzy tworzyli historię tych ziem przez przeszło dwa i pół tysiąca lat, aż do nastania mrocznych czasów konkwisty. Poszczególne osady powoli zyskiwały na znaczeniu i pomiędzy VII a VI w. p.n.e., powstały pierwsze miasta Zapoteków - Dainzu, Huijazoo i San Jose Mogote.
Już tutaj możemy zaobserwować, jak ważna w życiu społecznym i religijnym tej kultury była gra w Pelotę. Zasady tej gry były bardzo proste, należało przerzucać kauczukową piłkę przez kamienne pierścienie przymocowane na jednej ze ścian boiska, nie dotykając jej dłońmi i stopami oraz tak aby nie spadła ona na ziemię. Zwyciężała ta drużyna, której udało to się więcej razy, a reperkusje takiej wygranej, nie były prawdopodobnie, aż tak straszne jak u Azteków, gdzie kapitan składany był w ofierze i kończyło się zapewne, jedynie na siniakach i połamanych kościach. Rozmiary boisk i liczne wizerunki graczy świadczą, że gra ta była wówczas równie popularna jak piłka nożna, a Zapotekowie, jak Anglicy byli jej prekursorami. Wykopaliska w San Jose Mogote, pokazują, że Zapotekowie, byli również pionierami w dziedzinie kalendarza. Odnalezione hieroglify z imionami narodzin dzieci i wiele innych inskrypcji, świadczy o tym, że używali oni dwóch systemów kalendarzowych. Normalnego 365 dniowego, składającego się podobnie jak u Majów, z 18 miesięcy po 20 dni każdy i jednego dodatkowego 5 dniowego. Rytualnego 260 dniowego, składającego się z 13 miesięcy po 20 dni, według którego nadawano imiona, np. 1 – Jaguar, 5 – Jeleń. Szczególnie interesująca jest zasada działania tego drugiego, bowiem obrazując to według współczesnych realiów, po 1 Stycznia, następował 2 luty, potem 3 marzec aż do 13 stycznia. Podobieństwo systemów kalendarzowych Majów i Zapoteków, rodzi pytanie, dotyczące wzajemnych kontaktów obu cywilizacji oraz autorstwa samego kalendarza. Kto był uczniem, a kto mistrzem? Na to pytanie będzie musiała odpowiedzieć współczesna archeologia.
Około roku 500 p.n.e. powstaje osiedle Monte Alban i stopniowo zaczyna zyskiwać na znaczeniu w Dolinie, podporządkowując sobie wyżej wymienione mniejsze ośrodki. Świadczą o tym glify z nazwami owych miast, znajdująca się na płaskorzeźbach przedstawiających "Tancerzy". Same wizerunki tancerzy wywołują spore kontrowersje w świecie współczesnej nauki. Widzimy tutaj bowiem postacie z brodami, jak i ludzi o wyraźnych cechach negroidalnych. Czyżby kolejne dowody na poparcie teorii dyfuzji? Śmieszy trochę oficjalne stanowisko archeologicznych autorytetów, że wizerunki te przedstawiają osoby cierpiące na zaburzenia hormonalne, a afrykańskie rysy, są winą kamienia, bądź wolnej impresji ich autorów. Około roku 200 p.n.e., dały o sobie znać wielkie umiejętności zapoteckich inżynierów, którzy wyrównując wzgórze na którym mieściło się miasto, umożliwili jego dalszą rozbudowę. W tym czasie Monte Alban zamieszkiwało już przeszło 10 tys. ludzi. Nieco później wyrównano również pozostałe okoliczne wzgórza, co wskazuje na to, że potrafiono kierować zasobami ludzkimi, nie gorzej niż u Sumerów czy Egipcjan. Szczyt okresu Monte Alban miał miejsce pomiędzy 250 - 700 rokiem naszej ery. Wówczas to powstały olbrzymie platformy - Północna i Południowa, ze wspaniałymi pozostałościami piramid, pałaców i grobowców, a populacja miasta sięgnęła przeszło 25 tys. Prawdopodobnie z powodu braku drewna i spadku żyzności gleb, miasto zaczęło pustoszeć około 700 roku, co nie tłumaczy jednak podobnego upadku cywilizacji w regionie, mianowicie Teotihuacan. W późniejszym okresie, pomiędzy 1100 - 1350 rokiem, miasto było jeszcze zamieszkane przez Miksteków, o czym świadczą liczne miejsca ich pochówków, w starych zapoteckich grobowcach.
Około roku 500 powstaje ośrodek, który jednak rozwija bardzo powoli, pozostając w cieniu Monte Alban. Jednak wraz z jego upadkiem, następuje złoty wiek - Mitla. Jedną z pozostałości tego okresu jest przepiękny „Pałac Kolumnowy”, przywodzący na myśl jeden z Pałaców w Knossoss na Krecie, z najpiękniej chyba zdobionymi nadprożami poza Jukatanem. Sztuka i dekoracja świątyń i pałacy, świadczy o tym, że zapoteccy inżynierowie, znajdowali się tutaj pod wielkim wpływem Miksteków, którzy przenieśli się do doliny, a następnie zajęli zarówno Monte Alban, jak i Mitla. W X wieku, miasto zaczyna chylić się ku upadkowi, jednak cały czas pozostaje ono zamieszkane. Warto wspomnieć fakt, że w 1494 roku, po kilku nieudanych próbach, Aztecy wkroczyli i splądrowali miasto, sprowadzając na całe miasto jarzmo niewoli. Pozwolili oni jednak kultywować im własną religię, bowiem zapoteccy kapłani płacili haracz swoim barbarzyńskim suzerenom i pozostali oni tutaj, aż do nastania ery podbojów.

Innym ośrodkiem, który stopniowo zaczął zyskiwać na znaczeniu, po upadku Monte Alban, było powstałe w 600 roku - Yagul. Zostało one zbudowane na większej wysokości, przez ludność, która wcześniej zamieszkiwała u podnóża tych wzgórz, a jego panorama przywodzi na myśl, miasta położone wysoko w peruwiańskich Andach. Miasto rozwijało się przez sześć wieków i z nastaniem XIII wieku, zaczęło rywalizować z Mitla o kontrolę nad Oaxaca. Rywalizacja ta sprawiła, że oba miasta wzajemnie na siebie oddziaływały, co jest widoczne w sztuce i budownictwie. Dość wspomnieć, że powstały w tym okresie "Pałac 6 tarasów", przywodzi na myśl "Grupę kościelną" z Mitla, a administracyjna budowla zwana "Ratuszem", "Pałac Kolumnowy". Yagul może również pochwalić drugim co do wielkości w Ameryce Centralnej (po Chichen Itza) boiskiem do gry w piłkę, co świadczy o ogromie całego urbanistycznego przedsięwzięcia. Niedostępność miasta sprawiła, że było ono zamieszkałe, aż do nastania mrocznych czasów Konkwisty i dopiero Hiszpanie zmusili siłą mieszkańców do zejścia z gór i zamieszkania w Dolinie.
Mówiąc o zapoteckich ośrodkach powstałych u schyłku Monte Alban, nie można zapomnieć o Lambityeco, które było głównym producentem soli na ich rynku. Charakter tego miejsca, ukryty jest zresztą już w samej nazwie, "lambi" - to piec gdzie gotowano słoną wodę, a „pitec” – to hałda górnicza. Miasto było zamieszkałe pomiędzy 600 - 800 rokiem, a jego rozkwit przypada na lata 700 – 750. Najważniejszą budowlą w mieście był „Pałac Szefów”, gdzie znajdują się ołtarze i komnaty pokryte licznymi reliefami. Na wizerunkach tych odnajdziemy boga deszczu – Cocijo, główne bóstwo Zapoteków. Liczne są również przedstawienia bóstw odpowiadających za świat zwierząt i siły natury. Mamy więc tu „Władczynię małp”, „Władcę sów”, „Panią fal”, "Pana trzęsień ziemi" i wiele innych. Prawdziwe wyzwanie dla naukowców stanowią jednak wizerunki przedstawiające mężczyznę z długimi uszami i długą szpiczastą bródką! Czyżby kolejny dowcip zapoteckiego artysty?
Ostatnią stolicą Zapoteków, po upadku Monte Alban była Zaachila. Nazwa odnosi się do prekolumbijskiego króla Zapoteków – Zaachila Yoo, a jego rozwój trwał nieustannie od XII wieku, aż do ery podbojów. W mieście znajduje się piramida i liczne, ukryte w kopcach grobowce. Uwagę szczególnie przykuwa sztukateria, zdobiąca ich ściany, przedstawiająca ludzi i zwierzęta, z datami narodzin według rytualnego kalendarza. To kolejne dowody, na animistyczny charakter zapoteckiej religii. O bogactwie mieszkańców tego miejsca, świadczą liczne pochówki zawierające biżuterię i przedmioty ze złota i kamieni szlachetnych. Przyśpieszyło to zapewne upadek miasta, spowodowany przybyciem okrutnych i chciwych Hiszpanów...

Chronologia:
1500 p.n.e - Najstarsze ślady działalności człowieka w dolinie Oaxaca, pozostawione w jaskiniach w okolicach San Jose Mogote. Typowa społeczność zbieracko-myśliwska.
1000 ¸ 700 p.n.e - Powstają pierwsze osady rolnicze.
700 ¸ 500 p.n.e. - Powstają pierwsze większe ośrodki w Dainzu, Huijazoo, San Jose Mogote i Monte Alban.
500 p.n.e ¸ 700 n.e. - Okres absolutnej dominacji ośrodka Monte Alban w rejonie.
700 - 900 n.e. - Okres rozkwitu Mitla i rozwoju Yagul oraz wzajemna tych rywalizacja tych ośrodków o dominację w Dolinie.
900 ¸ 1100 n.e. - Upadek Mitla i ciągły rozwój Yagul.
1100 ¸ 1230 n.e. - Powstaje ośrodek w Zaachila i dalszy rozwój Yagul.
1230 ¸ 1521 n.e. - Apogeum Yagul i rozwój Zaachila, przerwane dopiero przybyciem żądnych złota konkwistadorów.

(Źródło: http://www.jukatan.host.sk)


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
wuhuilin11
 Tytuł: Re: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lipca 2019 2:57 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 758
Płeć: Nie określono
christian louboutin
moncler coat
jordan retro
giuseppe shoes
mizuno wave rider
adidas nmd
moncler jacket womens
jordan 11
nike air max
pandora charm
christian louboutin
cartier bracelet
nike air max 97
jordan retro 11
yeezy boost 350
ferragamo shoes
yeezy boost 350 v2
pandora rings
lebron james shoes
yeezy shoes
chaussures skechers
ralph lauren
balenciaga shoes
kevin durant shoes
louboutin homme
adidas originals ultra boost
pandora Charms
birkenstock sandals
goyard uk
air max
chaussure adidas
ecco sandals
burberry purses
nike air max 90
kate spade outlet
jordan
goyard wallet
adidas flux
christian louboutin
jordan shoes
louboutin
moncler
lebron james shoes
balenciaga bag
bague pandora
yeezy boost 350 v2
nike air max
golden goose outlet
kate spade bags
yeezy boost
jordan space jams
nike air max plus
Chaussure Adidas
skechers outlet
ugg canada
nike air max 270 women
louboutin shoes
fjallraven backpack
celine wallet
nike store
mizuno running shoes
burberry bags
adidas eqt support adv
ugg boots
nike air max 2018
coach
nike air max 97
yeezy shoes
pandora
goyard tote
moncler sale
vans
off white sneakers
kate spade handbags
golden goose sneakers
adidas
moncler
pandora jewelry
pandora
fjallraven kanken backpack
yeezy
salomon boots
golden goose outlet
yeezy shoes
bijoux pandora
fitflops clearance
air max 90
adidas yeezy
james harden shoes
nike vapor max
nike air max 90
kate spade purses
nike air max 95
christian louboutin
fila shoes
Yeezy Boost 350 V2
air max 270
nike shoes
kate spade handbags
pandora jewelry
philipp plein t shirt
salomon shoes
adidas yeezy
fila
longchamp bag
goyard wallet
fitflop shoes
adidas yeezy
north face
longchamp tote
adidas uk
kd 10
yeezy boost 950
ed hardy
doudoune moncler
ultra boost
pandora bracelet
pandora bracelet
nike air max 90
skechers sandals
curry 4
jordan 11 retro
christian louboutin
moncler sale
salomon shoes
pandora rings
red bottom shoes
nike air max 90
birkenstock shoes
air jordan 11 space jam
Hermes Belts
ultra boost
nike lebron
yeezy shoes
goyard tote
new jordans
north face jacket
pandora bracelet
yeezy boost
salomon boots
air max
red bottoms
adidas boost
salomon xa pro 3d
pandora charms
nike air max
nike air vapormax
nike off white
nike air max 270
isabel marant
pandora bracelet
salomon speedcross 4
moncler uk
lebron shoes
longchamp le pliage
fitflops clearance
salomon
ferragamo shoes men
moncler jacket
adidas yeezy
kate spade handbags
philipp plein
Nike Air vapormax
skechers canada
jordan
balenciaga bags
yeezy


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 lipca 2019 23:44 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 758
Płeć: Nie określono
yeezy shoes
bague pandora
fitflop canada
air max 95
moncler coat
pandora
nike off white
basket skechers
pandora uk
white vans
curry 5
salomon xa pro 3d
adidas shoes
red bottoms
longchamp backpack
louboutin
Air Max 90
yeezy boost
golden goose sneakers
nike air max 97
jordan 11
pandora bracelet
burberry scarf
air max 97
pandora charm
nike off white
ferragamo shoes men
celine wallet
pandora rings
adidas shoes
yeezy boost 350 v2
jordan retro
bracelet pandora
pandora
air max 95
kate spade handbags
lebron 15
jordan retro 11
pandora jewelry
birkenstock
fjallraven kanken backpack
yeezy boost 350 v2
kate spade
kate spade outlet
air max 97
cartier bracelet
adidas originals ultra boost
Hermes Belts
north face
louboutin
yeezy boost 350 v2
moncler jacket womens
pandora jewelry official site
giuseppe zanotti sneakers
pandora bracelet
pandora charms
red bottoms
nike vapormax
burberry bags
jordan retro
christian louboutin
Yeezy
nike air max 90
air max 90
kate spade purses
salomon speedcross 3
moncler coat
ecco sandals
salomon skis
ed hardy shirt
kd 10
balenciaga shoes
adidas superstar
yeezy boost
jordan 11 space jam
yeezy shoes
skechers boots
longchamp
fitflop shoes
moncler jacket mens
nike vapormax
nike air max
new jordans
fjallraven kanken backpack
mizuno shoes
north face
red bottoms
moncler jacket
adidas originals ultra boost
longchamp
moncler coat
adidas boost
kate spade handbags
nike vapormax
pandora rings
yeezy
adidas superstar
moncler sale
vapormax
jordan 11 retro
balenciaga bag
yeezy
adidas originals eqt
lebron 16
yeezy boost
chaussure salomon
skechers shoes
birkenstock canada
goyard bag
air max 90
salomon shoes
air max
moncler sale
nike air max
chaussure louboutin
goyard handbags
goyard
kd shoes
lebron james shoes
golden goose sneakers
nike air max
Nmd
fitflops clearance
adidas ultra boost
nike store
adidas yeezy
off white sneakers
pandora rings
ugg
christian louboutin
nike air max 270 men
adidas flux
pandora charms
salomon
louboutin shoes
golden goose shoes
ralph lauren polo shirts
jordan 11
nike shoes
kate spade
fila shoes
yeezy boost
jordan shoes
isabel marant sneakers
james harden shoes
philipp plein outlet
basketball shoes
salomon
skechers shoes
christian louboutin
coach handbags
nike air max
mizuno shoes
adidas yeezy
ugg slippers
fila sneakers
nike fr
jordan 11
adidas uk
philipp plein outlet
yeezy shoes
yeezy boost 950
moncler homme
goyard london
ferragamo shoes men
balenciaga bag
goyard canada


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 lipca 2019 14:17 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 758
Płeć: Nie określono
Vans Slip On
Skechers Shoes
Vans Old Skool
Burberry Shirt
James Harden
Nike KD
Converse Canada
Jordan Shoes
Giuseppe Zanotti
Golden Goose Trainers
Kyrie 4
Fila Shoes
Pandora Official Site
Pandora Jewelry
Red Bottoms
Goyard Canada
CK Underwear
Nike Air Max
Balenciaga Shoes
Yeezy Boost 350
High Top Vans
Ecco Shoes
Red Bottom Shoes
Karen Millen Clothing
Jordan Retro
Off White Hoodie
Coach Purses
Nike Air Max
Birkenstock Sandals
Supreme
Bottega Veneta Handbags
Nike Air Max
Asics Kayano
Suicoke
Fila
Swarovski Jewelry
Red Bottom Shoes
Bape Shorts
Adidas Superstar
Kate Spade Purses
Pandora Jewelry Official Site
Vibram 5 Fingers
Pandora Rings
Curry 5
Mont Blanc Pens
Off White Shoes
Fjallraven Backpack
New Balance Mens
Bape Shirt
Red Bottom Shoes
Kate Spade Handbags
Supreme Hoodie
Fjallraven Bags
Longchamp Backpack
Giuseppe Shoes
Goyard Bags
Birkenstock Canada
Clarks Boots
Salvatore Ferragamo Shoes
Skechers Boots
Yeezy Shoes
Yeezy Canada
Champion Sweater
Lebron 16
Supreme Hoodie
MCM Handbags
Steph Curry
Converse UK
Mizuno Golf
Louboutin
Off White Hoodie
Salomon Shoes
Nike Air Max
Pandora Bracelet
ED Hardy Dress
Mulberry
Fjallraven Kanken Backpack
Nike KD
Nike CA
Golden Goose Sneakers
Coach Handbags
Air Max 270
Michael Kors Bags
Vibram 5 Fingers
Asics Running Shoes
Toms Boots
Fila Disruptor 2
Karen Millen Outlet
Longchamp
Coach Purses
Birkenstock
Kate Spade Bags
Golden Goose Shoes
North Face Coat
Supreme Clothing
Champion Sweatshirt
Jordan 12
Christian Louboutin
Louboutin Shoes
Fjallraven Backpack
Birkenstock Shoes
Pandora Rings
Bape Shark Hoodie
Fitflop Sandals
Jimmy Choo
Ralph Lauren Outlet
Adidas Yeezy
Ralph Lauren USA
Ralph Lauren Outlet
Hydro Flask Sale
Lebron 15
Cartier Love Bracelet
Nike Outlet
Birkenstock Sale
Yeezy Boost
Longchamp Purse
Supreme Sweatshirt
Karen Millen Dresses
Yeezy 750
Fitflop Boots
Pandora
Yeezy Trainers
Fred Perry T Shirt
Golden Goose Sneakers Sale
Champion
Bvlgari Sunglasses
Birkenstock Sandals
Aike Air Max
Balenciaga
Adidas Trainers
Fjallraven Backpack
Michael Kors Handbags
Nike Shoes
Asics Kayano
Coach Bags
Coach
Birkenstock Sale
Champion Sweatshirt
Balenciaga Sneakers
Vans
Salomon
Air Max 2019
Adidas Shoes For Men
Jordan Canada
Converse
Polo Ralph Lauren
Jimmy Choo Heels
Balenciaga Canada
Balenciaga Bags
Fitflop Sandals
Bape
Giuseppe
Salomon Shoes
Ferragamo Shoes
Fjallraven Backpack
Nike Air Max 2019
Pandora
Kyrie 5 Shoes
Puma
Pandora
Adidas Ultra Boost
Hydro Flask Stickers
Fjallraven Kanken
Christian Louboutin
A Bathing Ape


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
fbarraza28
 Tytuł: Re: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 września 2019 21:11 
Offline
User

Rejestracja: 25 czerwca 2018 8:05
Posty: 108
Płeć: Nie określono
Nike Running Shoes
NBA Jerseys
MLB Jerseys
Nike Shoes For Men
Jerseys Cheap
Air Jordan
NBA Store
NFL Shop
Nike Shoes China
Jordan 33 shoes
Cheap NFL Jerseys
Pandora Charms
Jordan 33
MLB Jerseys
NFL Jerseys Cheap
Cheap NHL Jerseys
Wholesale MLB Jerseys
NBA Jerseys Wholesale
Ultra Boost
Wholesale Jordans China
Cheap NFL Jerseys From China
New Nikes Shoes
MLB Shop
Ice Jersey
Nike Sneakers For Men
Custom Football Jerseys
NHL Jerseys
Nike Presto Women
Jordans 2019
Hockey Jerseys
Cheap Jerseys Wholesale
Jordan 11
Nike Blazer Mid
Cheap Jerseys Wholesale
Nike Hyperdunk
Nike Shoes
Nike Air Max
Adidas Yeezy
NBA Shop
Cheap NFL Jerseys
Custom Jerseys
NBA Clothing
NBA Store
Jordan 1
Nike Black Friday
Nike Air Force 1 Women
Air Max
Nike Clearance Store
Pandora Jewelry
MLB Apparel
NFL Shop Official Online Store
Nike Shoes Canada
Adidas Shoes Canada
Cheap NHL Jerseys
Nike Air Max 720
Custom Jerseys
Wholesale Jerseys
Cheap NFL Jerseys
Jordan 4 Retro
Cheap Jordan
NHL Store
Cheap Jerseys Wholesale
NFL Jerseys
Wholesale Jerseys
Yeezy Boost 350 V2
Off White Vans
Nike Zoom Fly
Jerseys Wholesale
Nike Huarache
Nike Canada
MLB Jerseys
MLB Jerseys
NHL Shop
NFL Shop
Custom NBA Jerseys
Official NFL Jersey
NFL Football Jerseys
Wholesale Jerseys
Cheap Jerseys Wholesale
Nike Factory
Moncler UK
Nike Huaraches
Nike Outlet
Nike Free
Cheap NFL Jerseys From China
Nike Running Shoes
Nike Cortez
NFL Apparel
NHL Jerseys
Custom MLB Baseball Jerseys
Basketball Jerseys
Cheap MLB Jerseys
NBA Jerseys Cheap
Nike Air Force 1s
NBA Store Canada
Louboutin Shoes
NFL Store Online Shopping
Cheap Jerseys From China
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Outlet Store
Nike Air Force Ones
Cheap NBA Jerseys
NFL Clothing
Nike Air Uptempo
Air Force 1s
Jordan Shoes From China
Nike Shoes Canada
Cheap NBA Jerseys
Jordan 5 Retro
NFL Shop
Nike Shoes
Jordan 12
Nike Store
Nike Canada
Adidas Shoes
Air Max
Red Bottom
Nike Air Jordan Shoes
Cheap Nike Shoes From China
Pandora Canada
Cheap Jordan Shoes
NBA Jerseys Cheap
Air Jordans Sneakers
Nike Off White
NHL Jerseys Cheap
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms Bracelet
MLB Store
Cheap NHL Hockey Jerseys
NBA Jerseys


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: Zapotekowie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 stycznia 2020 2:06 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 758
Płeć: Nie określono
Burberry Shirt
North Face Jacket
Birkenstock
Champion T Shirt
Hydro Flask Lids
Fjallraven
Coach Handbags UK
Goyard Handbags
Goyard Tote
Nike Jordan
Cartier Love Bracelet
Ecco Boots
Bose Headphones
Bvlgari Jewelry
Hugo Boss Suits
Kate Spade New York
Yeezy Supply
Bape Jacket
Hydro Flask Lids
Champion Shoes
Michael Kors Bags
Jordan 13
Coach Wallet
Goyard Bags
Canada Goose Parka
Karen Millen Dresses
Mont Blanc Pens
Fjallraven
NMD
Lululemon Sale
Brooks Running Shoes
Kate Spade Canada
Moncler Coat
Fila Shirt
Calvin Klien
Karen Millen UK
Mizuno Running Shoes
Canada Goose Sale
Canada Goose Parka
Nike Air Force
Kate Spade Purses
Calvin Klein Underwear
Converse Shoes
Juicy Couture Tracksuit
Giuseppe Zanotti Shoes
Bape Clothing
Air Max 90
Jordan 11
Bose Headphones
Birkenstock Shoes
Birkenstock Sandals
Cartier Ring
Hugo Boss
Ecco Outlet
Bape Hoodie
Asics Shoes
Longchamp Purse
Fendi Belt
Birkenstock Sale
Salvatore Ferragamo
Balenciaga
Fila Hoodie
Bose Speakers
Converse Shoes
Columbia Jacket
Stan Smith Shoes
Bottega Veneta Clutch
Bose Store
Giuseppe
Fitflop Outlet
Christian Louboutin
North Face Sale
Adidas Canada
Bose Wireless Headphones
Jack Wolfskin Coat
Canada Goose Jacket
Mont Blanc Pens
Columbia
Fitflop Shoes
North Face Coats
Nike Air Max
Balenciaga Bags
Asics Trainers
MCM Backpack
Hydro Flask Sale
Balenciaga
Fila Clothing
The North Face
Champion Sweatshirt
Lululemon Sale
Fjallraven Kanken
Yeezy Trainers
Air Max 720
Golden Goose Sneakers Sale
Kids Converse
Bose Car Speakers
Champion Sweatshirt
Coach Bags
Adidas Yeezy
North Face Jacket
Lacoste Shoes
Lebron 16
Juicy Couture Outlet
Jordan 13
Lauren Ralph Lauren
Salvatore Ferragamo Canada
Karen Millen Dresses
Air Max 270
Fjallraven UK
Champion Shoes
Nike Air Max 270
Bose Canada
Birkenstock Sale
Kate Spade Outlet
Golden Goose
Longchamp Bags
Adidas Shoes
Champion Hoodie
Lacoste Shoes
Champion Tracksuit
Calvin Klein Jeans
Air Max 2020
Golden Goose
Asics Shoes
Asics
Michael Kors Wallet
ZX Flux
Fitflop Sandals
Clarks Boots
Merrell Outlet
Golden Goose Trainers
Calvin Klein Underwear
Air Max 95
Moncler Jacket
Curry 6
Mont Blanc Fountain Pen
Bape Clothing
Hydro Flask Sale
Lululemon Yoga Mat
Red Bottom Shoes
Karen Millen Coats
Burberry UK
Moncler Womens
Ecco Sandals
Fjallraven Kanken
Jack Wolfskin Coat
Kate Spade Wallet
Clarks
Nike Air Max
Converse
Hydro Flask Sale
Fendi Clothing
Clarks
Merrell Shoes
Fila


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage