Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 21 lipca 2018 2:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Inuci - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 lipca 2006 20:25 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Encyklopedyczna wiedza na dobry początek


Inuici (nazwa własna Inuit, Inuitowie) - grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Inuici są blisko spokrewnieni z Aleutami i mówią językami z grupy eskimo-aleuckiej. W XVI wieku wśród białych upowszechniła się nazwa Eskimosi, o tyle niewłaściwa, co zagadkowa etymologicznie. Początkowo uważano, że wywodzi się od wyrażenia "zjadacze surowego mięsa", obecnie przypuszcza się raczej, że nazwa ta ma inne pochodzenie. Inuici alaskańscy nie tylko tolerują, a nawet wolą nazwę Eskimos. Inuici należą do rodziny ludów azjatyckich, zaliczanie ich do Indian (jak miało to miejsce jeszcze do niedawna) jest więc błędem. Znaczna część Inuitów ma grupę krwi B, która wśród rdzennych ludów indiańskich Ameryki w ogóle nie występuje.

Inuitów (Inuit) nie należy mylić z Innu (nazwa spolszczana jako "Innuici" lub "Innowie") - grupą indiańskich ludów z Quebeku i Labradoru, złożoną z plemion Montagnais i Naskapi.Język Inuitów
Języki używane przez Inuitów należą do rodziny języków eskimo-aleuckiej. Dzielą się one na dwie podrodziny, z których pierwsza ma szereg dialektów:

Inupiaq-Inuktitut
Siglitun
Inuinnaqtun
Natsilingnitut (Nestilik)
Kivallig
Aiviik
Dialekt południowa baffiński
Dialekt północno baffiński-Iglulik
Nunavik
Dialect labradorski (Inttut)
Tlingit


Inuitka - 1907
Stara Inuitka - ilustracja z przełomu XIX i XX w
Inuitka z dzieckiem (1934)Ludzie zaczęli polować na obszarach arktycznych już 4,5 tys. lat temu. Pierwsze ludy tamtych obszarów określa się mianem kultury Dorset i kultury Thule. Lud Thule polował na foki i wieloryby. Kiedy kilkaset lat temu klimat uległ ochłodzeniu i wolne od lodu były tylko wody omywane ciepłymi prądami Oceanu Spokojnego, ludy zamieszkujące centralne i wschodnie obszary Arktyki przekwalifikowały się na łowców fok.


Przybycie do Ameryki Północnej
Protoplastami Inuitów były ludy Thule, które około X wieku n.e. wyparły z Ameryki Północnej pozostałości ludów Dorset. Ekspansja ta była ostatnim epizodem rozprzestrzeniania się ludów azjatyckich na obszary Ameryki Północnej. Thule zajmowali się wielorybnictwem. Operując na tych samych akwenach co Normanowie, weszli z nimi w kontakty handlowe. Od nich też nabywali metalowe narzędzia. W końcu XIV wieku Inuici, z niewiadomych powodów, porzucili swój dotychczasowy tryb życia i zaczęli rozprzestrzeniać się na tereny kontynentalne, wokół Zatoki Hudsona. Wielorybnictwo zeszło wtedy na dalszy plan, a głównym źródłem pożywienia stało się polowanie na karibu i foki.


Gospodarka i jej załamanie
Choć Inuici utrzymywali ograniczone kontakty najpierw z Normanami, potem z baskijskimi i portugalskimi wielorybnikami prowadzącymi połowy na północnym Atlantyku, a począwszy od początku XVI wieku weszli także w kontakty z podróżnikami poszukującymi Przejścia Północno-Zachodniego, to nie wpłynęły one na styl ich życia.

Począwszy od roku 1670, od powołania Kompanii Zatoki Hudsona rozpoczęły się trwałe i intensywne kontakty Inuitów z Europejczykami. W przeciągu lat spowodowały one zmiany kulturowe społeczności arktycznej. Inuici porzucili swój zgodny z cyklem naturalnym zwyczaj polowań, którego celem było uzyskanie żywności i skór na ubrania i inne wyroby, a zaczęli polować zawodowo w celach wymiany za towary dostarczane przez Kompanię – narzędzia, ubrania, żywność itp. Oznaczało to znaczny awans cywilizacyjny dla Inuitów, lecz także zerwanie z tradycją i znaczne uzależnienie się od czynników zewnętrznych. Obecność Kompanii przeciągnęła się do lat trzydziestych XX wieku, na długo po włączeniu terenów arktycznych do Kanady. W istocie Kompania działała jako agent rządu federalnego Kanady w kontaktach z Inuitami. Sytuacja uległa drastycznej zmianie po roku 1930, kiedy to załamał się rynek i spadło zapotrzebowanie na surowce dostarczane przez Inuitów. Od tego momentu Inuici musieli polegać na bardzo niepewnej pomocy federalnej. Następne czterdzieści lat było najtragiczniejszym okresem w historii narodu. Przerwanie handlu, przy praktycznej niemożliwości powrotu do dawno zapomnianej tradycji, wywołało ostry kryzys społeczny wśród Inuitów. Jego skutkiem był głód, zniechęcenie, poczucie beznadziei i wysoka śmiertelność. Pomoc federalna dostarczała zaledwie podstawowych środków do życia. Przymus szkolny zmuszał Inuitów do oddawania swych dzieci do odległych szkół, co prowadziło do dezintegracji rodziny lub zamieszkania w budowanych przez rząd osiedlach i do reszty odrywało ich od tradycji.

Odrodzenie: Terytorium Nunavut
Inuici wydawali się być kolejnym narodem skazanym na zagładę. Pierwszą i udaną próbą ratowania był pomysł wywarzenia regionalnego produktu. Inuici niewiele umieli, poza polowaniami. Nie wytworzyli też żadnej trwałej kultury materialnej, ani formy sztuki. Z powodzeniem jednak nauczono ich rzeźbić w kamieniu. Powszechnie występujący na terenach arktycznych tzw. kamień mydlany, o szarej lub ciemno zielonej barwie, miękki i łatwy w obróbce, był znakomitym surowcem, a Inuci okazali się zdolnymi rzeźbiarzami. Rzeźbione przez nich figurki arktycznych zwierząt stały się cenionymi suwenirami i można je nabyć w każdym sklepie z pamiątkami w Kanadzie. To pozornie nieistotne wydarzenie odwróciło los narodu. Inuici zaczęli zarabiać na siebie i znajdując nowe powołanie, przełamali błędne koło niemożności. Ostatnim akordem odrodzenia narodowego i kulturowego Inuitów było utworzenie (1999) terytorium Nunavut; dało ono Inuitom znaczną autonomię. Nowy, autonomiczny region został powołany 1 kwietnia 1999 roku - Inuici otrzymali około 350 tys. km2 i rezerwę federalną w wysokości ponad miliarda dolarów kanadyjskich na okres 14 lat. Mają też prawo do polowań i równorzędnego przedstawicielstwa w nowopowstających instytucjach zarządzających zasobami naturalnymi środowiska, a także prawo do wpływów za gaz, ropę i surowce mineralne.


galeria zdjęć w wikipedi:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Inuit

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Ostatnio zmieniony 25 lipca 2007 10:33 przez MATEUSZ, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Ammu Dwie Twarze
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2006 0:30 
Offline
User

Rejestracja: 05 sierpnia 2006 22:03
Posty: 4
Płeć: Nie określono
Witaj. Powiedz, proszę, z jakiego źródła korzystałeś, skąd te wiadomości.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2006 0:54 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
standartowo pierwsze źrudło to wikipedia i inne encyklopedie w internecie

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Ammu Dwie Twarze
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2006 16:32 
Offline
User

Rejestracja: 05 sierpnia 2006 22:03
Posty: 4
Płeć: Nie określono
Dziękuję. Spytałam, bo niektóre informacje zaskoczyły mnie trochę, tylko dlatego, że były sprzeczne z tymi, które miałam do tej pory. Przyznaję też, że miałam ich znacznie mniej:-)


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
ewka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 sierpnia 2006 6:42 
Offline
Moderator

Rejestracja: 29 marca 2006 20:33
Posty: 258
Lokalizacja: Canada
Płeć: Nie określono
Czy wikipedia i inne encyklopedie sa rzeczywiscie takim dobrym poczatkiem w zapoznawaniu nas z tematyka Inuit? ..Mysle ze watpie, kolego Mateuszu ;))

Po pierwsze nazewnictwo. Inuit fakt, ale tylko w Kanadzie. W USA nadal obowiazuje nazwa Eskimo, ba, sami tubylcy na amerykanskiej Alasce wola to okreslenie, o czym dobrze wiedziec, w razie gdyby ktos wybieral sie w tamte strony ;))

Nie wiem kto tworzy te encyklopedyczno-wikipedyczne informacje, ale po ich przeczytaniu etnograficzny wlos mi sie jezy, widzac jak mozna puszczac w internecie, na calkiem powaznym serwerze, bezkarnie kawalki w stylu "żadnej trwałej kultury materialnej, ani formy sztuki". Kulture materialna posiada bowiem kazdy bez wyjatku lud, a co do jej trwalosci w przypadku Inuit tez mozna by sie spierac biorac pod uwage wyniki wykopalisk i zbiory muzealne z terenow obecnego Nunavut i Alaski. Wiele przekazywanych antropologom i znajdywanych przez archeologow przedmiotow z czasow p.m.k.("przedmydlanokamiennym"), ma wyrazne artystyczna wymowe, nawet jesli sluzyly tylko jako narzedzia i posiadaly wybitnie uzytkowe przeznaczenie. Sa wiec i grzebienie i szpile do wlosow, ostrza harpunow, noze czy miniaturki-modele wiekszych przedmiotow wykonywane z pietyzmem i duzym artystycznym zacieciem z dostepnych materialow, a wiec glownie kosci morsow, wielorybow, karibu, skor czy wreszcie metalu. O amuletach wszelkiego rodzaju, ktore a jakze, stanowia takze forme sztuki, rowniez warto pamietac ... Inny cytat "Z powodzeniem jednak nauczono ich rzeźbić w kamieniu", rowniez wzbudza we mnie uczucia mieszane. Jak mozna uczyc lud umiejetnosci, ktore od wiekow posiadal?
Tym bardziej, ze od wiekow "cywilizowania" i misjonarskiego "nawracania" starano sie wyeliminowac wszelkie przejawy artystycznego wyrazu, zniechecic do tworzenia przedmiotow obecnie uwazanych za oryginalna sztuke Inuit. Szczegolnie zas starano sie wyrugowac z zycia ludow Polnocy wszelkie przedmioty posiadajace znaczenie magiczne i symboliczne, a nawiazujace do przedchrzescijanskich wierzen i duchowej kultury, ktore wyraznie "przeszkadzaly" w misjonarskiej dzialalnosci. Byly one przeciez rzezbione, a jakze!
Obecnie zacheca sie Inuit do odtwarzania dawnych wzorow i tylko nalezalo wskazac kierunek, poddac pomysl, a reszta, czyli technika, srodki wyrazu, pomysly, nawiazywanie do wlasnej kultury, przeszlosci, naleza juz do samych artystow. Zeby nie gadac po proznicy, przyklad z pierwszej reki. Jestesmy w posiadaniu naszyjnikow, wykonanych z kosci morsa i fiszbin wieloryba, przedstawiajacych figurke kobieca oraz ostrze harpuna, a przywiezionych jako prezent od lokalnych artystow z Baffin Island, z malenkiej osady o nazwie trudnej do wymowienia...Nawiazuja one najwyrazniej do dawnych, amuletowych wyrobow.
Innym, bardzo ciekawym zjawiskiem artystycznym, rzeczywiscie od niedawna, bo od poczatku lat 60tych zapoczatkowanym w spolecznosciach Inuit, a w ciagu krotkiego czasu rozpowszechnionym i przynoszacym im spore dochody, jest malartwo i grafika. Unikalne w wyrazie, kolorystyce i tematyce dziela, tworzone na papierze, indywidualnie podpisywane i wypuszczane w krotkich seriach, kupowane sa na pniu przez koneserow, galerie, muzea... A wiec nie tylko rzezby mydlane...

Z innych, nie calkiem oddajacych rzeczywisty stan informacji wikipedycznych warto wspomniec o dlugotrwalym procesie tworzenia Nunavuk ( slowo to oznacza "nasze ziemie" ). Sam proces negocjacji, umow, przygotowan, trwal bez mala 20 lat, by w koncu, w roku 1993 powstal tzw. Nunavut Act, w ktorym ustanowiono date 1 kwietnia 1999 jako oficjalna, a poczatkujaca zaistnienie tego autonomicznego terytorium.

Kolejna ciekawa sprawa i dosc niedokladnie opisana w encyklopediach, jest obszar, jaki zajmuje Nunavut. Otoz te 350 tys km, to tylko powierzchnia ladu wynegocjowana jako ziemie nalezace do Inuit, w dodatku podzielono je na 2 kategorie wlasnosci.Warto wiedziec, ze calosc powierzchni Nunavut, z wliczeniem ziem Korony ( Crown land ) oraz przybrzeznych wod wynosi ni mniej ni wiecej, a ponad 1,5 mln km kw! Na tych olbrzymich terenach mieszka zaledwie 27 tys osob!

Historia ludow okreslajacych sie mianem Inuit i Eskimo jest rowniez fascynujaca i malo znana, a wikipedia nie dostarcza nam takich rarytasow historycznych jak chocby faktu porwania 4 mieszkancow Ziemi Baffina przez pierwszego oficjalnie znanego odkrywce, Martina Forbishera. Otoz Forbisher nie byl zbyt przyjaznie przyjety przez tubylcow, ale niezrazony tym faktem uprowadzil czterech mezczyzn i zabral ich do Anglii, w 1576 roku. Nieszczesnicy, jak mozemy sobie wyobrazic, byli w Europie traktowani jak egzotyczne kuriozum i trzymani w podlych warunkach. Nie przezyli nawet roku na obcej ziemi.

onen :)

_________________
http://community.webshots.com/user/efkaw


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 sierpnia 2006 11:26 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
od czegos można zacząć koleżanko Ewo
a jeśli są nieprawdziwe informacje to dlatego jest forum aby tutaj je zmieniać i potem może nanosić na encyklopedie (wikipedia)

Moja wiedza raczej poza encyklopedia za daleko nie wykracza. większość moich zdobyczy domowych to włąśnie jakieś książki w treści i sklądzie podobne do encyklopedi

takich prawdziwych książek mam niewiele

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
ewka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 sierpnia 2006 23:03 
Offline
Moderator

Rejestracja: 29 marca 2006 20:33
Posty: 258
Lokalizacja: Canada
Płeć: Nie określono
Cytuj:
od czegos można zacząć koleżanko Ewo :D


Nie tylko mozna, ale nawet trzeba, co Ci sie bardzo chwali :)

Cytuj:
a jeśli są nieprawdziwe informacje to dlatego jest forum aby tutaj je zmieniać i potem może nanosić na encyklopedie (wikipedia)


Wiesz, ja mam juz taka wredna nature, ze zanim cos napisze czy wkleje, zwykle staram sie zweryfikowac w dwoch , trzech roznych zrodlach, chocby encyklopedycznych, zeby przekazywac w miare wiarygodne informacje, juz od pierwszego razu :).
Ale rozumiem, latwo powiedziec, trudniej wykonac. W kazdym razie bardzo popieram inicjatywe:)

Cytuj:
Moja wiedza raczej poza encyklopedia za daleko nie wykracza. większość moich zdobyczy domowych to włąśnie jakieś książki w treści i sklądzie podobne do encyklopedi :D


Coz, powtarzam z uporem maniaka...nie ma to jak znajomosc jezykow obcych, szczegolnie teraz, w dobie globalizacji i internetu! Dzieki umiejetnosci czytania i rozumienia tekstow w roznych jezykach ( glownie ang.), staja przed nami otworem nieograniczone mozliwosci poszerzania wiedzy, chocby grzebanie i wynajdywanie informacji w przeroznych zrodlach, takze u samych zrodel...niekoniecznie encyklopedycznych ;)... A wiec nie musimy polegac jedynie na tym, co na domowych polkach! :)

Milego szperania Mateuszu ! :)
A Inuici sa rzeczywiscie fascynujacym tematem i pewnie do niego jeszcze wrocimy.

Onen :)

_________________
http://community.webshots.com/user/efkaw


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
martuszulyna
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 kwietnia 2007 10:10 
Offline
User

Rejestracja: 13 kwietnia 2007 15:53
Posty: 11
Lokalizacja: gołuchów
Płeć: Nie określono
hej! jestem pierwszy raz na forum , także pozdrawiam wszytskich miło i serdecznie pisze w zwiazku z tematem mojej pracy egzaminacyjnej. nie jest on jeszcze dokladnie sprecyzowany, ale pan doktor podpowiedział mi, że moglabym pisac o Inuitach. szczerze mówiąc bardzo mi sie ten pomysł spodobał. niestety nie wiem gdzie mam szukac konkretnych ksiązek poswieconych yej tematyce. mozne ktos zna jakies tytuły fajnych ksiązek, czy artykulów na których moglabym sie oprzec. widze ze kolezanka ewka jest dosc zorientowana ale licze na pomoc wszystkich zainteresowanych
pozdrawiam i zycze milego dzionka


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
ewka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 kwietnia 2007 1:01 
Offline
Moderator

Rejestracja: 29 marca 2006 20:33
Posty: 258
Lokalizacja: Canada
Płeć: Nie określono
martuszulyna pisze:
widze ze kolezanka ewka jest dosc zorientowana


Nie wiem, czy zorientowaniem mozna nazwac na przyklad fakt, ze takiego "prawdziwego Inuita" :P, prosto z malenkiej osady na Wyspie Baffina, posadzilo sie niedawno za polskim, wielkanocnym stolem... ?;)

Ale poniewaz temat pt. Inuici jest bardzo obszerny ( analogicznie pan doktor moglby podpowiedziec napisanie pracy pt Mongolowie ;) , jak juz sprecyzujesz o czym chcialabys pisac , jak szczegolowo, jakie zagadnienia glownie poruszyc daj znac.

Istnieje tez zawsze mozliwosc bezposredniego kontaktu z ludzmi (mlodzieza inuicka, artysci "ludowi", etc), ktorzy za kragiem polarnym zyja, z tymi, ktorzy tam czesto bywaja. Mozna tez znalezc wiele dobrych i aktualnych zrodel w internecie, portali prowadzonych przez samych Inuitow (szkoly, domy kultury, etc). Trzeba jednak operowac angielskim. Jakie i czy w ogole dostepne sa w kraju fachowe zrodlach i materialy w jez. polskim, nie mam naprawde pojecia.

onen

_________________
http://community.webshots.com/user/efkaw


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
martuszulyna
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 kwietnia 2007 9:30 
Offline
User

Rejestracja: 13 kwietnia 2007 15:53
Posty: 11
Lokalizacja: gołuchów
Płeć: Nie określono
dziekuje ewko za odpowiedz masz racje musze znac najpierw konkretnie temat bo nie ma sensu przeciez pisac o wszytskim, co dotyczy Inuitów. Bo jak cos jest o wszytskim to jest o niczym odezwe sie jak juz cos wymysle. angielski znam srednio, ale mam dobrych pomocników w tej branzy jezeli moglabys mi polecic wiarygodne stronki w necie byloby sympatycznie, pozdro


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Uwais
 Tytuł: www.jualbesibajamurah.com
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 października 2017 4:47 
Offline
User

Rejestracja: 10 października 2017 4:16
Posty: 20
Płeć: Nie określono


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage