Indiańskie forum
http://www.indianie.info/

Konie appaloosa
http://www.indianie.info/viewtopic.php?f=6&t=80
Strona 1 z 1

Autor:  Drzewian [ 13 maja 2005 20:39 ]
Tytuł:  Konie appaloosa

Plemię Nez Perce znane jest dziś przede wszystkim z bohaterskiej obrony i dramatycznej ucieczki przed wojskami Stanów Zjednoczonych. Mało jednak kto wie, że plemię to hodowało wyjątkowe konie, które pod nazwą appaloosa cieszą się dziś wielką popularnością.
Po raz pierwszy opisali te konie Lewis i Clark kiedy to w 1805 r. Podczas swej podróży po terenach północnego zachodu dotarli do plemienia Nez Perce. Zastali tam białe i kremowe konie, których sierść nakrapiana była czarnymi, brunatnymi i czerwonymi plamami oraz takie których ciemna sierść pokryta była białymi cętkami. Były to konie appaloosa. Nazwa tego wyjątkowego konia pochodzi od nazwy regionu Palouse. Rzeka Palouse odprowadza wody z obszaru obejmującego północno – wschodni Oregon, północno – wschodni Waszyngton i sąsiadujące z tradycyjnym terytorium plemienia Nez Perce. W późniejszych czasach zniekształcono nazwę na Appaloosa. Przypuszcza się, że konie te znalazły się w posiadaniu Nez Perce ok. 1730 r. Dawni handlarze skórami nazwali je „końmi Nez Perce”, znane też były pod nazwą „Apple Lucy” czy „Leopard Blanket Hip”. Plemieniu Nez Perce jako pierwszemu przypisuje się zasługę systematycznego ulepszania rasy. Indianie Nez Perce tak wysoko cenili te konie, że rzadko decydowali się na sprzedaż lub wymiany któregokolwiek z nich. Z powodu szlachetności tej rasy, jej inteligencji, szybkości i wytrwałości, posiadanie appaloosa było przez długi czas marzeniem każdego jeźdźca. Niektórzy autorzy przypisują Indianom Nez Perce rozwój rasy, ale faktycznie ród koński datuje się od okresu znacznie wcześniejszego. Już w roku 500 n.e. rasa tych koni była w Chinach świętą własnością dynastii cesarza Wu – Ti. Nakrapiane konie były też przedstawiane w czternastowiecznej sztuce Persji. Do Hiszpanii trafiły najprawdopodobniej z Afryki, skąd wraz z konkwistadorami dotarły do Ameryki. Appaloosa były nieco większe i nieco cięższe niż typowe konie indiańskie, a wartość nakrapianego konia była dwu, trzykrotnie większa od zwyczajnego. Poprzez zorganizowaną i selektywną hodowlę oraz kastrację mniej wartościowych ogierów Indianie Nez Perce osiągnęli niebywałe sukcesy hodowlane. Konie Nez Perce stały się sławne dzięki swej sile, wytrwałości i szybkości. Konie o takich zaletach nadawały się doskonale do poruszania się w trudnych górskich warunkach i stały się także niezrównanymi rumakami bojowymi. W 1877 r. W czasie dramatycznej obrony przed wojskami Stanów Zjednoczonych Indianie Nez Perce utracili wiele swoich koni, co w znacznym stopniu uniemożliwiło im dalszą ucieczkę i przekroczenie kanadyjskiej granicy. Po brutalnej i niechlubnej rozprawie amerykańskiej armii z plemieniem, prócz ziemi odebrano im także 800 z pozostałych 1100 appaloos’ów. Reszta koni rozproszyła się po górach Rocky Mountains i została później niemalże wytępiona przez łowców mustangów. W latach 20 – tych naszego stulecia /wiek XX – przyp. Red./ podjęto wysiłek ponownego odtworzenia i ustanowienia tej rasy koni. W 1967 r. Zarejestrowano 80 tys. Appaloos’ów. Dziś liczbę tych wielkiej urody nakrapianych koni szacuje się na 258 tys. I stanowią czwartą co do wielkości rasę koni w Ameryce.Niniejszy tekst ukazał się w Wabeno nr 7 z wiosny 1995 r.

Autor:  SilkenyLiya [ 23 maja 2006 17:11 ]
Tytuł: 

Hej. Ja tylko uzupełnię. :)

Dziś konie appaloosa posiadają 4 wzory umaszczenia: "lampart" - ciemne plamki na białej sierści, "płatek sniegu" - białe plamki na całej powierzchni ciała lecz szczególnie skoncentrowane na zadzie, "derka" - czyli duża biała plama na grzbiecie, zadzie lub lędzwiach, i "marmurek" - nakrapiany wzór w formie nierównych pół białego koloru,
Co warto zauważyć, ogon appollosa jest skąpy we włosie, za co cenili go Nez Perce - mniejsze było ryzyko że ogon zaplącze się w kolczaste krzaki, co nierzadko miało duże znaczenie.
Ponadto appoloosa MUSI mieć białą obwódkę oka, jak i cętkowaną skórę na nozdrzach i wargach. Ich kopyta bardzo często mają pionowe cętkowania.

Autor:  jatanka [ 07 lutego 2008 11:49 ]
Tytuł:  Re: Konie appaloosa

Jest nawet film pt. Appaloosa mówiący o tym jaką wartość dla "ludzi prerii" stanowiły te konie.
Widziałem takiego, jest jak górski wiatr,lawina ,i zapach stepu.

Autor:  karmelek51 [ 19 stycznia 2009 22:01 ]
Tytuł:  Re: Konie appaloosa

A czy wiecie może jak w ich języku jest nazwa ,, chmura ,, ? Pozdrawiam

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/