Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 28 lutego 2020 1:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Sally
 Tytuł: Indianie w kulturze masowej?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 września 2006 12:50 
User
Awatar użytkownika

Przy okazji tematu "Nazwy plemion. Spolszczać czy nie?" pojawił się na moment off- topic, który chciałabym tutaj poruszyć: Jak kultura masowa wpływa na wyobrażenia o Indianach?

Osobiście nie mam praktycznie pojęcia o Indianach Ameryki Północnej, ale ostatnimi czasy stali się bardziej "popularni", pojawiając się gdzieś pomiędzy "Modą na celtów" a "Modą na Daleki Wschód". Zastanawiam się, czy miało to jakiś wpływ na ich życie?

O tyle wydaje mi się to ważne, że czasem taka właśnie "moda" powoduje powstanie jakiś głębszych, społecznych ruchów, które mogą służyć np. edukacji i w ostateczności działają na korzyść promowanej kultury.

No i właśnie ja interesuję się Mezoameryką i Ameryką Południową a wielu ludzi, z którymi rozmawiałam w ogóle nie kojarzy, że tam mogą być jacyś Indianie! :evil: Zresztą mój wykładowca powiedział na pierwszych zajęciach, że jak pada hasło "Indianin" to przed oczami Europejczyka pojawia się koleś na koniu z łukiem i pióropuszem, i do tego na pewno ma na imię Geronimo... I to mnie trochę smuci :(

Oczywiście nie chcę być źle zrozumiana (też niestety mam tendencję do skrótów myślowych)- nie chce tu w zaden sposób deprecjonować Indian Północnoamerykańskich :wink: Po prostu zastanawiam się, czy warto promować kultury niszowe? (wszystko jedno, jakie) Bo z jednej strony daje to szanse na zaciekawienie ludzi, którzy potem mogą aktywnie działać w ruchach wspierających taką czy inną kulturę, ale z drugiej stwarza pole do powstawania stereotypów.

Warto czy nie promować w tzw. Cywilizacji Zachodu obce kultury?

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Obłużowszczyk
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 września 2006 22:30 
User

Osobiście głęboko wierzę, że kiedyś wszystkie cztery rasy ludzi "spotkają się" i to co najmądrzejsze i najlepsze uratuje tę naszą biedna ziemię stojącą na rostaju lub raczej nad progiem przepaści.
Nie bardzo sobie cenię cywilizację zachodu, a szczególnie dobra płynące od czasu rewolucji przemysłowej, choć i wcześniej nie było najlepiej.
Równo cenię to co mądre u czerwonych, białych, żółtych i czarnych ludzi, to taka religia - szanuję tych co szanują ziemię, szanują przez to innych ludzi, zwierzęta, rośliny.
WARTO POZNAWAĆ INNE KULTURY!
Przecież to proste nieznane budzi lęk, póżniej przemoc, a co dalej...
A tak na marginesie to chyba niestety jesteśmy świadkami jak zginie jeden z najstarszych narodów - Tybetańczycy i potrwa to może dłużej niż z indianami i chyba za wiedzą i zgodą zdobywców "dzikiego zachodu".

Na górę  || 

misham
 Tytuł: Re: Indianie w kulturze masowej?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 czerwca 2007 20:01 
Tłumacz

Sally pisze:
Po prostu zastanawiam się, czy warto promować kultury niszowe? (wszystko jedno, jakie) Bo z jednej strony daje to szanse na zaciekawienie ludzi, którzy potem mogą aktywnie działać w ruchach wspierających taką czy inną kulturę, ale z drugiej stwarza pole do powstawania stereotypów.

Warto czy nie promować w tzw. Cywilizacji Zachodu obce kultury?

Oczywiscie, ze warto. Przeciez fakt, ze w trakcie tej promocji ktos cos moze przekrecic nie dowodzi tego, ze promocja tych kultur jest z zalozenia nieskuteczna lub przynosi zle wyniki. Wprost przeciwnie. Przeprowadzona wlasciwie powinna stereotypy eliminowac.

A tak nawiasem mowiac to nawet jesli ktos nie zostanie indianista w jej wyniku to przeciez jego swiat i tak stanie sie troche bogatszy. Powodem promocji kultur niszowych moze byc wlasnie fakt, ze zwracajac uwage na madrosc w nich ukryta ubogacamy nasza kulture. Uwrazliwiamy siebie nawzajem na wartosc kultur niezauwazanych dotychczas, a przeciez jakze wartosciowych.

Na górę  || 

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 sierpnia 2007 12:02 
User
Awatar użytkownika

Sally pisze:
czy warto promować kultury niszowe?

Warto, ale jedno mnie zastanawia... Czy Indianie, przekazując nam swoje wartości i tradycję, nie stają się w pewnym sensie sympatykami własnej kultury?

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]