Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 28 lutego 2020 1:57

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Amerykanizacja stylu życia Czarnych Stóp
Źródło: http://www.tipi.pl/tawacin/t49/at49_1.htm
PostWiadomość wysłana.: 17 marca 2010 13:07 
Muzeum internetowe

Artykuł, w którym jest mowa o amerykanizacji stylu życia Czarnych Stóp w rezerwacie w Montanie:
Cytuj:
Bo to życie rzeczywiście jest zamerykanizowane i nie chodzi mi tyle o kulturę materialną, bo to chyba oczywiste, że w codziennym życiu z tradycyjnej kultury nie przetrwało właściwie nic. Inaczej jest "od święta", na przykład podczas kilkakrotnie wspomnianego już pow wow Indianie zakładają tradycyjne — czy też pseudotradycyjne — stroje, rozbijają tipi itd. Jednak nie tylko przedmioty są amerykańskie, także styl życia jest typowo amerykański. Powiedziałabym nawet, że jest to skondensowana forma wielu negatywnych aspektów tego, co można by nazwać amerykańskim stylem życia. A więc niezdrowe jedzenie, tzw. junk food, telewizor włączony od rana do wieczora itd. Syn Indian, u których mieszkałam, miał zwyczaj tuż po obudzeniu się włączać telewizor, była to pierwsza jego czynność, dopiero potem szedł do łazienki, jadł śniadanie, czyli po prostu — zaczynał dzień. Ostatnią czynnością przed położeniem się spać było oczywiście wyłączenie telewizora. Także samochód stał się nieodłącznym elementem indiańskiego życia — Indianin, podobnie jak przeciętny Amerykanin, nie wyobraża sobie, by mógł gdzieś pójść na piechotę. Jest to zrozumiałe, gdy chodzi o duże odległości, a te w Montanie rzeczywiście są duże — na przykład pomiędzy Browning a Heart Butte (sąsiadującymi ze sobą miejscowościami) jest ok. 30 mil, czyli prawie 50 km. Jednak Indianie, gdy mają zepsuty samochód, nie są w stanie "ruszyć się" z domu, nawet jeżeli chodzi o odległość rzędu kilkuset metrów.

Wydaje się, że gdy Czarnym Stopom odebrano możliwość pędzenia tradycyjnego stylu życia, a dano im jako jedyną możliwość - amerykanizm. Przy tym apatia nie zachęcała ich do pracy nad sobą i w związku z tym wybierali z niego głównie te najmniej ciekawe wzorce.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Czerwony Kruk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 marca 2010 17:31 
User
Awatar użytkownika

A mnie to nie dziwi. Wszyscy lubimy wygodę. Łatwe i wygodne życie kusi, a indianie wbrew temu co wielu z nas się wydaje to tacy sami ludzie jak my, więc idą z prądem....jak wielu z nas.
Żeby płynąć pod prąd trzeba mieć świadomość pewnych spraw, mieć pewną wrażliwość i przede wszystkim nie bać się tego że ludzie mogą z ciebie żartować, naśmiewać się itd...generalnie mieć w d.....cały ten współczesny wyścig i cyrk zarazem.

Na górę  || 

Drzewian
 Tytuł: Re: Amerykanizacja stylu życia Czarnych Stóp
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 marca 2010 22:10 
Administracja
Awatar użytkownika

Szkoda że cytując artykuł z Tawacinu (nr 1[49], wiosna 2000, ss. 22-28) Mała Kopo wyrwałeś fragment, który odpowiada Twojej tezie o amerykanizacji życia Indian z Browning. Wyrywając z kontekstu pewne fragmenty można udowodnic prawie wszystko lub przynajmniej to co się chce udowodnć.
Zacytuje też pierwsze zdania tego akapitu by obraz był pełniejszy:

Cytuj:
Jednak istnieje także odrębność innego rodzaju i choć niewidoczna na pierwszy rzut oka ma istotne znaczenie. Ta prawdziwa odmienność kryje się pod powierzchnią niemal bez reszty, zdawać by się mogło, zamerykanizowanego życia.

Oraz zakończenie myśli autorki, którą tak brutalnie urwałeś :

Cytuj:
Pomimo tej silnej amerykanizacji pewne treści indiańskiej tradycyjnej kultury jednak przetrwały. Otóż — moim zdaniem — tą sferą, gdzie dawne treści kulturowe przechowały się w największym stopniu, jest sfera duchowości.

Poza tym sam artykuł nie jest o amerykanizacji życia Indian z Browning ale relacja z pobytu i obserwacje autorki głównie o duchowości Indian ale nie tylko. Raczej sklasyfikowałbym go jako reportaż.

Niektóre osoby, może nawet odwiedzające to forum, mogłyby więcej z własnych doświadczeń opowiedzieć o Browning. Swego czasu właśnie Tawacin publikował rewelacyjne reportaże z tegoż rezerwatu Cichego Mokasyna warto zajrzec i poczytać.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Czerwony Kruk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 marca 2010 0:53 
User
Awatar użytkownika

Ciekawe czy Obłużowczyk napisze coś o tezach Małej Kopy ? :lol:
Jeśli faktycznie tak to wyrwałeś...to zastanawiam sie po co i dlaczego?

Na górę  || 

CzarekSowa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 marca 2010 11:34 
User
Awatar użytkownika

Ci ludzie, u których ja mieszkałem zaczynali dzień od zrobienia dymu ze sweetgrass'u i krótkiej (w głowie) modlitwy o dobry dzień.
Indianie (Czarne Stopy też :-)) są tacy sami jak polacy. Są wśród nich: mądrzy, głupi, dobrzy, źli, mili i złośliwi, popierający cywilizację i zkomercjalizowani oraz tradycjonaliści. To samo co w Polsce, Rosji, Hiszpanii i Kongo.
Pisanie o skłonnościach narodu do czegoś-tam to bzdura. Nie generalizujmy :-)

Empatia i zrozumienie.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 marca 2010 18:29 
Muzeum internetowe

Drzewianie, nie wyrwałem z kontekstu, tylko napisałem o stylu życia, nie ogólnie o zaniku indiańskości poza pokazówkami dla znudzonych turystów. Przecież gdyby Czarne Stopy niczym już nie różniły się od Amerykanów, osobny rezerwat nie byłby potrzebny.

Czerwony Kruk pisze:
A mnie to nie dziwi. Wszyscy lubimy wygodę. Łatwe i wygodne życie kusi, a indianie wbrew temu co wielu z nas się wydaje to tacy sami ludzie jak my, więc idą z prądem....jak wielu z nas.
Żeby płynąć pod prąd trzeba mieć świadomość pewnych spraw, mieć pewną wrażliwość i przede wszystkim nie bać się tego że ludzie mogą z ciebie żartować, naśmiewać się itd...generalnie mieć w d.....cały ten współczesny wyścig i cyrk zarazem.

Indianie mieli więcej powodów, niż większość z nas, bo cały ich świat po prostu się zawalił. Chociaż... niedawno dotarła do mnie książka, której autor opisuje przemiany w Polsce po 1989 r. jako coś bardzo podobnego - jako koniec pewnego świata, który przedtem był budowany przez setki lat, a potem raptem w ciągu paru lat legł w gruzach, zniszczony pod pretekstem walki z totalitaryzmem (bo nie pasował do zaprowadzanego właśnie ustroju komercyjno-liberalnego). Tyle tylko, że odbyło się to bez przelewu krwi, a jedynie w atmosferze nagonki medialnej. Nawiasem mówiąc, indianistom też się przy tym oberwało - to nie przypadek, że nie jesteśmy już tak popularni. Z pewnością jednak nie było to tak traumatyczne, jak w przypadku Indian.

CzarekSowa pisze:
Indianie (Czarne Stopy też :-)) są tacy sami jak polacy. Są wśród nich: mądrzy, głupi, dobrzy, źli, mili i złośliwi, popierający cywilizację i zkomercjalizowani oraz tradycjonaliści. To samo co w Polsce, Rosji, Hiszpanii i Kongo.
Pisanie o skłonnościach narodu do czegoś-tam to bzdura. Nie generalizujmy :-)

A czy Ty przypadkiem jeszcze bardziej nie generalizujesz, twierdząc, że wszędzie jest tak samo?

Na górę  || 

CzarekSowa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 marca 2010 20:59 
User
Awatar użytkownika

Może powinienem dokończyć zdanie bardziej dosłownie:
Intencją mojej wypowiedzi jest prośba, aby nie przyczepiać łatek (określeń) narodom lub grupom ludzi.
Nie wszyscy Polacy są biali, nie wszyscy Indianie czerwoni. Są różni. Jednak są wśród tych nacji Polacy biali i Indianie czerwoni.
Generalizuję jeśli chodzi o sprawy ogólne: potrzeby i zachowania ludzi na całej Matce Ziemi.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 marca 2010 22:53 
User

drogi Czerwony Kruku a chwili obecnej nie jestem skłonny do dyskusji z człowiekiem popierającym ludobójstwo w takim wymiarze jak wyprawy krzyżowe czy inkwizycja, a swoich postach kolega MK poparł wyrażnie takie fakty historyczne, nie jestem również w stanie dyskutować z osobą, która wypowiada się o jakiejkolwiek tzw. warstwie społecznej społeczeństwa w, którym żyje jako o prawie niespełna rozumu twierdząc , że np. nie potrafią zrozumieć działania maszyny, którą obsługują w swoim zawodzie co też było udziałem kolegi MK - w takiej sytuacji jakikolwiek dialog o odległych geogeraficznie jak i kulturowo grupach ludzi nie jest możliwy i nie dziwi mnie, że kolego MK nie może wogle nic zrozumieć - rozumiesz to tak jakby aborgen zobaczył pierwszy raz w życiu niedżwiedzia polarnego, cóż mógłby sobie pomyśleć na ten temat i jaką konstruktywną dyskusje mogłby z nim prowadzić ktokolwiek
Natomiast gdybym był na miejscy kolegi MK wyciągnąłbym dla siebie konstruktywne wnioski do pracy nad soba, ale to również jest chyba nierealne...

Prosimy o niewszczynanie konfliktów i niepomawianie innych osób. Każdy ma prawo do własnych poglądów, a czysto hipotetyczna analiza ( w przeciwieństwie do agitacji i narzucania swoich poglądów) faktów historycznych czy jakichkolwiek innych nie świadczy w obiektywny sposób o autorach danych wypowiedzi.Administracja.

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 marca 2010 11:43 
Muzeum internetowe

Czarku, czyli "wszędzie są ludzie źli i dobrzy" jak pisał Karol May?
Niestety, sprawa nie jest taka prosta, bo zachowania ludzi zależą również od warunków i wychowania. Dlatego zresztą, jak sądzę, indianiści mogą bardzo przydać się Indianom, pokazując, że może być inny, bardziej wartościowy styl życia niż amerykański - i inni biali ludzie.

Obłużowszczyku, skoro nie jesteś w stanie ze mną dyskutować, to jest sposób bardzo prosty, by tego nie robić, zarazem unikając konfliktów na forum. Po prostu, nie wypowiadaj się w wątkach, które zakładam, albo jeszcze lepiej - w takich, w których się wypowiadam. A już najlepiej - uwolnij to forum od swojego towarzystwa. My tu wymieniamy wiedzę, nie zabawiamy się w trolli. Znajdź sobie takie forum, gdzie ludzie kłócą się dla samej przyjemności.
Człowiekowi, który nie odróżnia prywatnej, złośliwej połajanki od merytorycznej dyskusji, nie mam zamiaru nic tłumaczyć. Szkoda na to mojego czasu.

Prosimy nie nakłaniać innych do opuszczenia forum. Administracja.

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 marca 2010 21:12 
User

A kto to Karol May? Jakiś grecki filozof?
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 maja 2010 2:46 
User

Mała Kopa pisze:
Czarku, czyli "wszędzie są ludzie źli i dobrzy" jak pisał Karol May?
Niestety, sprawa nie jest taka prosta, bo zachowania ludzi zależą również od warunków i wychowania.

Pokaz mi jedna cywilizacje, gdzie jest/bylo inaczej - gdzie zamiast gamy ludzi wszelkiego pokroju wszyscy byliby swieci albo wszyscy byliby paskudni.

Mała Kopa pisze:
Dlatego zresztą, jak sądzę, indianiści mogą bardzo przydać się Indianom, pokazując, że może być inny, bardziej wartościowy styl życia niż amerykański - i inni biali ludzie.

:shock: Uaaaau! No to jest klasyczny przyklad europocentryzmu - innymi slowy, oto my bialasi jestesmy tacy "gienialni", ze musimy tych prostaczkow Indian nauczyc co to znaczy byc Indianinem!!! :o

Tak nawiasem mowiac, to jeszcze nie spotkalam Polnocnoamerykanskiego Indianina, ktory by mial zbyt pochlebna opinie o bialych indianistach - na ogol komentarz jest, to co, oni swojej kultury nie maja? najpierw zrobili co mogli zeby zniszczyc nasza a teraz ja sobie przywlaszczaja?

Mała Kopa pisze:
Obłużowszczyku, skoro nie jesteś w stanie ze mną dyskutować, to jest sposób bardzo prosty, by tego nie robić, zarazem unikając konfliktów na forum. Po prostu, nie wypowiadaj się w wątkach, które zakładam, albo jeszcze lepiej - w takich, w których się wypowiadam. A już najlepiej - uwolnij to forum od swojego towarzystwa.

Liberum veto! Panowie, dyskutujcie dalej - Wasze jalowe dyskusje pozwalaja mi oderwac sie od przyziemnej nerwowki :) jakiez to bylo mile i swojskie odczucie, powrocic na forum po dwoch miesiacach nieobecnosci i oddac sie radosnej lekturze Waszych swarow :D :D

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 maja 2010 18:34 
Muzeum internetowe

Stasia pisze:
Mała Kopa pisze:
Dlatego zresztą, jak sądzę, indianiści mogą bardzo przydać się Indianom, pokazując, że może być inny, bardziej wartościowy styl życia niż amerykański - i inni biali ludzie.

:shock: Uaaaau! No to jest klasyczny przyklad europocentryzmu - innymi slowy, oto my bialasi jestesmy tacy "gienialni", ze musimy tych prostaczkow Indian nauczyc co to znaczy byc Indianinem!!! :o

To z europocentryzmem nie ma nic wspólnego, tylko z tym, żeby biały człowiek nie kojarzył się im wyłącznie z najeźdźcą, a jego kultura - z kultem konsumpcji.

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 maja 2010 20:36 
User

[quote="StasiaLiberum veto! Panowie, dyskutujcie dalej - Wasze jalowe dyskusje pozwalaja mi oderwac sie od przyziemnej nerwowki :) jakiez to bylo mile i swojskie odczucie, powrocic na forum po dwoch miesiacach nieobecnosci i oddac sie radosnej lekturze Waszych swarow :D :D[/quote]
No, no, no :D
Zaraz jałowe, czasami sobie pogadaliśnmy od serca, zresztą nic nie jest bez sensu, ze wszystkiego można wygiągać wnioski, nawet spadające nasiono na ziemie może być natchnieniem dla rzeczy wielkich :D .
Poza tym Mała Kopa i Ja zostaliśmy zaproszeni na tzw. pojedynek w realu(już za miesiąc :brawo: ) oczywiście zaproszenie przyjełem i do tego czasu zgodnie z obietnica poprzestaje na milczeniu.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 maja 2010 23:11 
Administracja
Awatar użytkownika

A więc nie łam obietnicy...

Stasiu, zapewne chodziło o to, że stereotypowy amerykański styl życia jest mniej przyjazny człowiekowi - wszechobecna pseudo"wolność", brak zasad, zanik wartości i takie tam... nigdzie tego nie brakuje, ale fakt faktem - istnienie indianistów może być motywujące, przekonywujące, że jeszcze kogoś kultura i dobro Indian interesuje,
BTW ja poznałam wielu Indian którym podoba się ruch indianistyczny w Europie, a osobiście miałam zaszczyt poznać troje Indian (2 Salish i 1 Lakotę) oraz Metysa, którzy również byli za właściwym propagowaniem ich kultury.. I oczywiście bez takich cyrków jak sprzedaż ceremonii np. Innipi ...

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 maja 2010 2:27 
User

Newe pisze:
BTW ja poznałam wielu Indian którym podoba się ruch indianistyczny w Europie,

To Ci dobrze :D ja z tak przychylna opinia sie nie spotkalam :? ale tez to moze dlatego, ze Czipewejowie w moich okolicach patrza z ukosa na wszystkich antropologow :( wiec cokolwiek powiem nie spotyka sie z ich przychylnoscia :roll:

Obłużowszczyk pisze:
Poza tym Mała Kopa i Ja zostaliśmy zaproszeni na tzw. pojedynek w realu(już za miesiąc :brawo: ) oczywiście zaproszenie przyjełem i do tego czasu zgodnie z obietnica poprzestaje na milczeniu.

aaa, to dlatego te upojne dyskusje, przez ktore wczoraj sie przedzieralam, nie byly, hm, pierwszej swiezosci :wink: :lol:

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]