Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 sierpnia 2019 12:57

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Dakot
 Tytuł: Leonard Peltier
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 listopada 2005 14:05 
User
Awatar użytkownika

Co myślicie o sprawie Leonarda Peltiera i o samym Leonardzie??

My ja pić, my ją pić, a potem paść."
http://newfrompokerstrategy.wordpress.com/

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Bot Reklamowy Reklama

Drzewian
 Tytuł: co sadzisz o przypadku Leonarda Peltiera?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 listopada 2005 13:07 
Administracja
Awatar użytkownika

oto kilka wypowiedzi na pytanie : Co sadzisz o przypadku Leonarda Peltiera??, ktore zostaly zamieszczone w zbiorze tekstow pod tytulem Sprawa Leonarda Peltiera wydanym w serii Biblioteczka Wabeno :

# przypadek Leonarda Peltiera to klasyczny przypadek rasizmu. gdyby nie byl Indianinem to jeg osprawe potraktowano by inaczej. Ktos musial odpowiedziec za smierc agentow a ze Peltier byl najaktywniejszym, najbardziej wplywowym i mogacym najbardziej zaszkodzic FBI czlonkiem AIM , postanowiono sie go pozbyc. Leonard Peltier nie jest na pewno swiety, ale faktem jest, ze jego kara jest niezasluzona.
Monika Sz.
Inowroclaw

#przypadek Leonarda Peltiera jest szzcegolny, poniewaz byl dzialaczem AIM, a nie zapomnijmy, jak wielu "szarych" Indian zginelo z rak FBI. Uwazam, Ze Leonard Peltier jest wiezniem politycznym, osadzonym w wiezieniu na podstawie nieprzekonywujacych dowodow a na dodatek w sledztwie zaistnialy jakies machlojki. Urzedy amerykanskie nie chca uniewinnic Peltiera. Nie robi tego prezydent, poniewaz byaby to dla niego kompromitacja. Ja bede czynil wszystko co w mojej mocy aby jemu pomoc. Leonard Peltier jest niewinny.
Piotr Z.
Mońki

# Niestety nie wiem kto to jest
Maja T.
Opole

# Nienawidze hipokryzji, dlatego gdy slysze jak ktos z waznych osobistosci USA krzyczy o prawach czlowieka - ogarnia mnie pusty smiech. Leonard Peltier jest totalnym zaprzeczeniem hasla, którymi nikt nie powinien wycierac sobie geby, zwlaszcza jesli mieszka na Wyspie Żółwia, ktora sama w sobie jest symbolem praw czlowieka...Dziwie sie, ze pomimo dowodow na to, ze FBI sfabrykowalo zarzuty przeciwko Peltierowi - on ciagle jestw wiezieniu. Juz dawno powinien byc na wolnosci, majac na swoim koncie grube miliony dolarow tytulem odszkodowania za zmarnowane lata jakie musial spedzic w wiezieniu
Beata Sz.
Orzesze

# Nie moge osadzac ludzi, ktorych nie znam ani tez wydawac wyrokow w sprawie, ktora wydarzyla sie jeszcze przed moimi narodzinami i w dodatku na innym kontynencie. Zarowno obroncy jak i przeciwncy Leonarda Peltiera maja argumenty dla obrony swego stanowiska. Sadze ze najwiecej Peltier "zrobil" przez to, ze nie mozna go osadzic jednoznacznie, a dokad swiat bedzie mowil o nim, nie zapomni on tez o istnieniu Indian i o ich problemach.
Urszula U.
Bialystok

# W sprawie Indian najmniej interesuje mnie plityka, dzialacze, AIM i Peltier. W ogole nie cierpie polityki. Slyszalem duzo roznych rzeczy o Peltierze. Nie mam zdania o tej sprawie bo po prostu nie wiem jak bylo naprawde. wspolczuje mu jako czlowiekowi, be zwzgledu na to czy jest winny czy tez nie. Robienie z niego Wojownika czy tez drugiego Szalonego Konia to niestety przesada i to gruba...
Paweł G.
Nowy Dwor Mazowiecki

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2005 23:56 
Moderator
Awatar użytkownika

Dakot pisze:
My być tam, my być tu

Oj, Dakot... "Dakot"? Trudno traktować poważnie pytanie w mailu z tak niepoważną "stopką"... :(
W dyskusjach na temat indiańskich więźniów i walki Indian o swoje prawa takie żarty są zdecydowanie nie na miejscu.

Obrazek

Dla zainteresowanych: prawie wszystko o Leonardzie Peltierze można znależć:
po polsku - na stronie Polskiej Grupy Poparcia Leonarda Peltiera: http://www.indianie.eco.pl/lpsg.htm
po angielsku (oficjalnie) - na stronie Komitetu Obrony Leonarda Peltiera: http://www.leonardpeltier.org/
po angielsku (solidarnie) - na stronie międzynarodowej organizacji KOLA: http://users.skynet.be/kola/lpforum.htm

Na tej ostatniej stronie - m.in. nazwiska setek VIP-ów, którzy popierają Leonarda: http://users.skynet.be/kola/vips.htm
i oficjalne rezolucje parlamentów i organizacji popierających go: http://users.skynet.be/kola/ipfresol.htm

A Ty - co dziś zrobiłeś/łaś dla Leonarda Peltiera?

Obrazek

Moje zdanie :?: FREEDOM FOR LEONARD PELTIER :!:

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Drzewian
 Tytuł: peltier
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 listopada 2005 13:37 
Administracja
Awatar użytkownika

moim zdaniem Leonard Peltier powinien zostac w wiezieniu !!!

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Obłużowszczyk
 Tytuł: peltier
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 listopada 2005 19:03 
User

DRZEWO JEST W TAKIM SAMYM STOPNIU WSZECHŚWIATEM CO CZĄSTKĄ WSZECHŚWIATA!

Na górę  || 

Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 listopada 2005 21:46 
Administracja
Awatar użytkownika

no noo..coś schodzimy z tematu ;)
Cieniu: Dakot ma ten opis pod każdym postem. Jeśli jest coś co razi faktycznie w oczy - trzeba o tym pogadać. Jeśli nie na forum, jeśli tylko jedna osoba ma zastrzeżenia - to na priv. No chyba że skutek taki sam będzie jak z tym nieszczęsnymi temacie o zlotach :lol:

Drzewian, dlaczego Leonard powinien zostać - Twoim zdaniem - w więzieniu?

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Obłużowszczyk
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 listopada 2005 23:38 
User

system USA jest bardziej represyjny niz ZSRR - od czasu upadku komunizmu oczywiście. Dziś wszyscy walczący z US mogą uchodzić za rewolucjonistów, terorystów, new age, a może za glosicieli idei Hopi, LEONARD - mam nadzieję, jest dalej wolnym człowiekiem bez względu, gdzie jest .
Karzdy jest wojownikiem do końca.

Na górę  || 

Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 grudnia 2005 16:41 
Moderator
Awatar użytkownika

Nehwe pisze:
Cieniu: Dakot ma ten opis pod każdym postem. Jeśli jest coś co razi faktycznie w oczy - trzeba o tym pogadać. Jeśli nie na forum, jeśli tylko jedna osoba ma zastrzeżenia - to na priv.

Wiem, że Dakot ma (miał?) taki opis... Mnie wydał się on niestosowny (zwłaszcza w kontekście poważnej sprawy Peltiera), więc o tym napisałem... Nie wiem, czy innych też rażą podobne niezręczności, ale mam nadzieję, że ten - uboczny przecież - wątek ma jakiś sens. Nie tylko samo picie alkoholu (i nie tylko na pow-wow) może być nie na miejscu...

Po moim wpisie Dakot rozmawiał ze mną na priv. Wyjaśniłem, że nie był to atak osobity, tylko uwaga natury ogólnej w nawiązaniu do dyskusji o wrażliwości Indian (i naszej - na problemy Indian). Mam nadzieję, że zrozumiał, co mnie uraziło, i że nie wykopie topora wojennego... ;)

=========================================

A teraz w sprawie zasadniczej - CO MOŻNA ZROBIĆ DLA LEONARDA?

10 grudnia 1948 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła "Deklarację Praw Człowieka". Zapisano w niej m.in., że "uznanie niezbywalnej godności i nieodłącznych praw wszystkich członków rodziny ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie". Mówi się, że tak narodził się współczesny ruch praw człowieka.

Pare lat temu POLSKA SEKCJA AMNESTY INTERNATIONAL zainicjowała akcję pod angielską nazwą GLOBAL WRITE-A-THONE, czyli globalny maraton pisania - i głośnego odczytywania - listów zwracających uwagę na przypadki łamania praw człowieka i wyrażających protest przeciwko takim sytuacjom wokół nas.

Światowy Maraton Pisania Listów to propozycja organizowania radosnych i twórczych lokalnych spotkań ludzi w celu pisania listów o prawach człowieka i przypadkach ich łamania. Amnesty International proponuje na swoich stronach listę różnych akcji i tematów, o których można pisać, a jednym z nich jest sprawa Leonarda Peltiera.

Amnesty International uważa Leonarda Peltiera za więźnia sumienia i - biorąc pod uwagę długi czas (30 lat!), który upłynął od wydarzeń, za które go skazano na podwójne dożywocie, praktyczny brak szans na powtórny i wolny od kontrowersji proces, zasługi Leonarda Peltiera dla Indian i ruchu praw człowieka oraz pogarszający się stan jego zdrowia - wielokrotnie apelowała o jego ułaskawienie przez Prezydenta USA.

Póki co, apele AI i wielu innych znanych i szanowanych osób i organizacji opowiadających się - choćby tylko z powodów humanitarnych - za aktem łaski dla Leonarda Peltiera pozostały bez odpowiedzi, i nadal potrzebne są głosy opinii publicznej - czyli każdego z nas - w jego obronie. Każdy głos ma znaczenie, ale głosy w takich masowych akcjach, jak Maraton Pisania Listów, są jeszcze bardziej skuteczne.

Międzynarodowe Forum Peltiera (IPF) zarejestrowało się jako uczestnik Maratonu i apeluje o przyłączenie się do międzynarodowej akcji pisania listów w sprawie Leonarda Peltiera przez cały dzień 10 grudnia 2005.

List na temat swojego zatroskania sprawą Peltiera może oczywiście napisać (lub podpisać się pod zbiorowym listem) KAŻDY I WSZĘDZIE. Im więcej miejsc, w których 10 grudnia będą spotykać się ludzie piszący takie listy - i im więcej osobistych listów powstanie tego dnia - tym lepiej! List można zaadresować do Prezydenta G. Busha "Mr. President George Bush" lub "Do każdego, kto może być zainteresowany" ("To Whoever May Be Concerned").

Listy elektroniczne (zwykłe krótkie maile, maile z załącznikami w postaci dokumentów Worda z listami, ewentualnie fotokopie/skany listów odręcznych) należy wysłać 10 grudnia pod adres ipforum@skynet.be . Wszystkie one zostaną wydrukowane i przekazane do USA, do Białego Domu.

Papierowe listy i kartki pocztowe można też wysyłać pocztą pod adres: KOLA / IPF, Van Boeckel St. 20, B-1140 Brussels, Belgium (wtedy najlepiej zrobić to co najmniej kilka dni przed 10 grudnia 2005).

Wskazane jest, by listy powstawały w języku angielskim - ich długość, poprawność i styl ma znaczenie drugorzędne. Jeśli masz z tym problem, poproś kogoś znajomego o pomoc w przetłumaczeniu swojego listu i w ten sposób wciągnij go do akcji ;). Możesz też skorzystać z jednego z wielu wzorów dostępnych w internecie (adresy stron www lub przykłady takich listów postaram się podać wkrótce tu i na stronie PRPI - Cień). W ostateczności możesz też napisać parę zdań do Pana Busha po polsku...

Nie jest prawdą, że przeciętny człowiek nie może nic zrobić, gdy łamane są prawa innych ludzi! Nie jest prawdą, że Twój głos się nie liczy! Pomoc innemu w potrzebie to nie tylko nasz obowiązek, to także ogromna radość i satysfakcja. Przekonajmy się o tym 10 grudnia...

PS. 10 grudnia 2005 byłbym wdzięczny za informację (mail, sms, GG) o każdym wysłanym liście. O zasięgu i rezultatach Maratonu Pisania Listów postaram się informować. Marek Nowocień.

=====================
Każdy MOŻE być wojownikiem...

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 grudnia 2005 17:12 
Moderator
Awatar użytkownika

Specjalna strona Globalnego Maratonu Pisania Listów już gotowa: http://www.indianie.eco.pl/r2005/listy_2005.html

Tam wszystkie niezbędne informacje oraz liczne linki, w tym link do http://users.skynet.be/kola/lppet.htm gdzie są WZORY LISTÓW z poparciem wniosku o ułaskawienie Leonarda Peltiera (zobacz, kto już podpisał!)

10 grudnia użyj klawiatury z sensem! ;) Lub spotkaj się z innymi, by razem napisać Dobry List... :)

PS. Drzewian, niezła ta prowokacja... :? Czekam na Twój list 10 grudnia...

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Cień
 Tytuł: Ja już napisałem...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 grudnia 2005 12:09 
Moderator
Awatar użytkownika

Ja już napisałem liścik w obronie Leonarda Peltiera, a wy?
4 zdania, 4 podpisy, 4 adresy, 4 minuty ;)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 grudnia 2005 21:08 
Administracja
Awatar użytkownika

napisane ;)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Drzewian
 Tytuł: Leonard Peltier
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 grudnia 2005 21:39 
Administracja
Awatar użytkownika

Oto ciag dalszy wypowiedzi w temacie Co sądzisz o przypadku Leonarda Peltiera
Wypowiedzi zostaly zebrane w 2000 roku.

* Uwazam ze jest niewinny, jest ofiara FBI, bo ofiara musiala byc, niestety
Pawel, Łaskorzew

*Jesli mialbym napisac szczerze, to mysle ze jest on winien smierci tych dwoch agentow FBI. Jest to moje subiektywne zdanie, alwe gdy sobie wyobraze z jaka buta i pewnoscia siebie podjechali samochodami /ci agenci/ z jakim lekcewazeniem i pogarda musieli sie odnosoc to mysle, ze dostali to na co zasluzyli. Poza tym mysle, ze w tej calej sprawie jes twiele sprawa lagodzacych. W koncu Leonarda mozna kwalifikowac jako obronce swego ludu, mysle ze madrze ktos napisal, ze bedzie on na rowni z geronimo i siedzacym bykiem. Mozna chyba tez zaryzykowac i stwierdzic ze nie odsiaduje on wyroku za podwojne morderstwo lecz za droge plityczna jaka stosuje w swoim zyciu. mysle ze choc maczal palce w tym morderstwie to powinien byc ulaskawiony a przez swoich ludzi "wyniesiony na oltarze"
Dariusz, Lębork

* przypadek Leonarda Peltiera poruszyl wiele serc czego dowodem sa miliony podpisow pod petycjami z caleg oswiata dziwi mnie, ze USA, kraj ktory ceni wolnosc i stara sie ingerowac wszedzie tam gdzie lamane sa prawa czlowieka, nie widzi a raczej nie chce widziec co sie dzieje na jego podworku. Sprawa Leonarda Peltiera jest na to najlepszym dowodem. Pokazuje nam jak poprzednie wladze chcialy usunac z drogi niewygodnego czlowieka, niezależnie od jego winy. Natomiast wladze terazniejsze nie chca nic zrobic, aby naprawic sytuacje ciagnaca się od ponad dzwudziestu lat. A jest w niej sporo naduzyc. Poczawszy od ekstradycji Peltiera z kanady, poprzez omylki popelnione przez sad, a skonczywszy na celowych zatajeniach dowodow, które moglyby być dolaczone do kazdego wniosku o ulaskawienie. Na ten temat można pisac wiele, ale jedno jest pewne, sprawa ta jest przykladem stosunku „cywilizowanego” bialego czlowieka do ludnosci tubylczej na calym swiecie, a Leonard Peltier jest symbolem walk o przetrwanie swego ludu.
Jarosław, Łódź

* Trudno mi okreslic czy jest winny czy tez nie. Znane sa przypadki gdy tak zwane „prawo” było naginane tylko dlatego, ze musiano skazac pierwszego lepszego czlowieka, który był w poblizu danej tragedii. Peltier posluzyl jako „koziol ofiarny”. Opinia publiczna domagala się znalezienia winnego i już – padlo na Peltiera. Być może jego ucieczka do Kanady i pozniejsza ekstradycja w jakims stopniu przyczynily się do takiego obrotu sprawy. W wielu krajach tworzone były komotety poparcia dla Leonarda Peltiera. Zebrano miliony podpisow i co? I nic! Rzad USA olal to wszystko. Amerykanie potrafia dostrzegac lamanie praw czlowieka wszedzie na calym swiecie – tylko na swoim podworku nie umieja /nie chca/ tego zauwazyc. Zbyt wiele falszu wyszloby na jaw, gdyby uwolnili Peltiera. Rozprawa uniewinniajaca bylaby pokazaniem zaklamania. Moim zdaniem Peltier do koncac zycia będzie przebywal w wiezieniu. Może się tu myle, ale na to mi wyglada. A tak naprawde mowiac, to rzad USA moglby w gescie dobrej woli wypuscic Leonarda Peltiera z wiezienia, co byloby symptomem nowej, lepszej polityki w stosunku do Indian Stanow Zjednoczonych. Jak z tym sobie poradza – zobaczymy.
Jerzy, Bydgoszcz

* Kolejny /tym razem amerykanski/ „Sybirak”. Ot koziol ofiarny na oltarzu cudownego, amerykanskiego, demokratycznego i uczciwego prawa. Dla nas – wspanialy meczennik i w przyszlosci bohater czerwonej rasy. I slusznie!!
Jacek, Chodzież
* Jest to mroczny przykład podzialu na ludzi lepszych i gorszych. Przejaw wybitnej nietolerancji i rasizmu. To smieszne, ze u schylku XX wieku dla niektórych wazniejszy jest kolor skory.
Włodzimierz, Wolsztyn

* No coz? Jest to bardzo przykra sparawa. Jest on przykladem ofiary systemu panujacego w tym kraju gdzie najwazniejszy jest pieniadz a nie uczciwosc wobec drugiego czlowieka. Należy mieć nadzieje, ze w koncu uda się mu opuscic wiezienie a trafia tam ci, którzy naprawde na to zasluguja.
Marcin, Toruń

* O Peltierze slysze od wielu lat. Jest rzekomo niewinny zabicia agentow FBI. Jesl itak nie powinien siedziec w wiezieniu ani godziny dluzej.
Aleksander, Kościerzyna

* Meczennik, jak wielu sposrod Indian, który gnije w wiezieniu za to co było mu najswietsze, on przynajkmniej jest slawny. A ilu siedzi w zapomnieniu?
Pedro, Hajnówka

* Jest to dowod na to, jak bardzo rasistowski jest rzad Stanow Zjednoczonych Ameryki
Jacek, Mońki

* Na temat Leonarda Peltiera duzo już powiedziano i napisano i z pewnoscia jeszcze duzo się powie i napisze. Dla mnie osobiscie nie jest on ani idolem ani tez idealem.
Krzysztof, Poznań

* To, co sadzi na ten temat wiekszosc zainteresowanych. Dowody sa sfabrykowane. Leonard jest ofiara amerykanskiej sprawiedliwosci i powinien zostac wypuszczony na wolnosc, choc na razie nie slyszalem żeby się na to zanosilo
Kacper, Rzeszów

* Sprawa Leonarda Peltiera jest bardzo powazna. Peltier zachowal się jednak tak, jak przystalo na wojownika. Uwazam, ze jest niewinny a Indianie w to zamieszani zostali sprowokowani przez agentow FBI. Sedziowie nie byli bezstronni a proces był jedna wielka farsa.
Damian, Pleszew

* Peltier to czlowiek, który walczyl i walczy o prawa swoje i prawa do samoistnienia narodow indianskich. Sadze ze znalazl się w sytuacji w ktorej musial wybrac zycie , swoje albo ich. Zdarza się ze czlowiek staje przed koniecznoscia takiego postepowania. Czas już najwyzszy by wreszcie ta sprawa przybrala pomyslny obrot i by Peltier zostal unewinniony.
Maria, Krotoszyn

* Leonard Peltier jes tsymbolem, Był potrzebny meczennik i znalazl się. Bardzo wazny dla Indian w latach 70 i 80. teraz jakby stal się anachronizmem, jakby sztucznie podkreslano jego osobe. Oczywiście powinien być zwolniony z wiezienia, tylko co on wtedy będzie robil?
Marek, Wielichowo

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Cień
 Tytuł: 10 powodów do uwolnienia Peltiera...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 marca 2006 14:54 
Moderator
Awatar użytkownika

Leonard Peltier słowami władz USA

czyli 10 powodów, dla których - według władz - Leonard Peltier powinien zostać uwolniony...

1. "Rząd Stanów Zjednoczonych musi podzielić się odpowiedzialnością za strzelaninę z 26 czerwca... Okazało się, że FBI było na równi winne strzelaninie..."

- Gerald Heaney, sędzia Sądu Apelacyjnego Ósmego Obwodu, w liście popierającym ułaskawienie Leonarda Peltiera.

2. "Nie możemy udowodnić kto zastrzelił tych agentów. Pomagał i nakłaniał, niezależnie od tego, kto ostatni strzelał. Być może sam pomagał i nakłaniał. I mam nadzieję, że ława przysięgłych uwierzy, że ostatecznie to on zrobił to wszystko. A napewno pomagał i nakłaniał."

- Oskarżyciel Lynn Crooks przed Sądem Apelacyjnym, 15 października 1985.

3. Czy nie widzicie, że to co się stało, stało się w taki sposób, iż nadaje to pewnej wiarygodności twierdzeniu..., że Stany Zjednoczone są gotowe uciec się do wszelkich metod, by sprowadzić kogoś do Stanów Zjednoczonych z Kanady. A jeśli są gotowi do tego, muszą być także zdolni do sfabrykowania dowodów."

- Sędzia Donald Ross, Sąd Apelacyjny Ósmego Obwodu, nawiązując do wymuszonych i sfałszowanych oświadczeń wykorzystanych do ekstradycji Leonarda Peltiera z Kanady. Stenogram z postępowania (argumenty ustne) w procesie USA v. Peltier, CR C77-3003 "Wniosek o unieważnienie wyroku i o nowy proces," w 7326-7.

4. Dalekopis FBI z 2 grudnia 1975 wskazujący, że Evan Hodge{ekspert balistyczny FBI} wykonał test iglicy na AR-15 z Wichita (przypisywanym przez rząd Leonardowi Peltierowi} natychmiast po tym, jak go otrzymał i porównał z nabojami znalezionymi na miejscu. W przeciwieństwie do jego zeznania podczas rozprawy, że test nie dał jednoznacznego wyniku, ta notatka mówiła w podsumowaniu, że karabin miał "inną iglicę", niż broń użyta podczas strzelaniny. Ten uniewinniający dowód został zatajony przed obroną i odkryty dopiero kilka lat po rozprawie, wraz z ujawnieniem dokumentów dzięki ustawie o wolności informacji.

5. "Są tylko dwie alternatywy... dla twierdzenia rządu, że łuska kalibru .223 wypadła do bagażnika samochodu Colera, kiedy strzelano do agentów z AR-15 z Wichita. Pierwsza alternatywa, to że łuska kalibru .233 została włożona do samochodu Colera albo przed jej znalezieniem przez prowadzących śledztwo agentów, albo przez agentów, którzy donieśli o jej znalezieniu. Druga alternatywą jest, że we wnętrzu samochodu znaleziono i wysłano do laboratorium FBI łuskę, która nie pasowała, a następnie zastąpiono ją łuską pasującą, kiedy znaczenie jej pasowania do AR-15 z Wichita stało się oczywiste."

- Panel sędziów apelacyjnych, Sąd Apelacyjny Ósmego Obwodu, "Apelacja od wyroku Federalnego Sądu Okręgowego dla Okręgu Dakoty Północnej", op. cit., s. 16. Sąd uznał, że kluczowe dowody przeciwko Peltierowi mogły zostać sfabrykowane, ale stwierdził dalej: "Uznajemy, że istnieją tu dowody niewłaściwego zachowania się części agentów FBI, ale nie jesteśmy skłonni przypisywać im większych nieprawidłowości."

6. "Przysięgli zgodzili się z twierdzeniem obrony, że w rezerwacie panowała atmosfera strachu i przemocy, i że być może oskarżeni mogli strzelać w obronie własnej. Chociaż wykazano, że oskarżeni (Dino Butler i Bob Robideau) strzelali w kierunku agentów, to uznano, że nie była to przesada w gorączce walki."

- Przewodniczący Rady Przysięgłych Robert Bolin, po uniewinnieniu Butlera i Robideau za ich rolę w strzelaninie.

7. Leonard Peltier był przeznaczony przez FBI do "neutralizacji" już na wiele lat przed stzelaniną, w 1972 dwóch będących po służbie policjantów z Milwaukee pobiło Peltiera a następnie oskarżyło go o usiłowanie morderstwa. Zdarzyło się to po tym, jak jeden z funkcjonariuszy pokazał zdjęcie Peltiera jego dziewczynie i chwalił się, że "złapie dla FBI kogoś ważnego" (USA v. Peltier, CR 77-3003-1, Sąd Federalny Okręgu Dakota Północna, listopad 1990, s. 12). Oba incydenty są w pełni zgodne z opracowanym przez FBI programem COINTEL, wymierzonym przeciwko osobom i grupom prowadzącym działalność polityczną.

8. "Niewiele uczyniono, by znaleźć winnych licznych morderstw w rezerwacie, ale kiedy ginie dwóch białych, kosztem setek milionów dolarów sprowadza się ludzi z całego kraju."

- Przewodniczący Komisji Praw Obywatelskich Arthur J. Flemming o reakcji na śmierć dwóch agentów FBI, (też jego własnymi słowami) "nazwyczaj przesadna reakcja, nosząca znamiona zemsty... inwazja typu wojskowego na pełną skalę" na rezerwat Pine Ridge.

9. "...FBI było zdecydowane dostać ruch AIM i całkowicie go zniszczyć."

- Sędzia Fred Nichol, po przewodniczeniu "Procesowi przywódców Wounded Knee", cytowany w "New York Times", 17 września 1974.

10. "Nie wiemy, kto zastrzelił tych agentów."

- Oskarżyciel Lynn Crooks w Sądzie Apelacyjnym, 9 listopada 1992, s. 12 stenogramu argumentów ustnych.

(z archiwum Polskiej Grupy Poparcia Leonarda Peltiera na http://www.indianie.eco.pl)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Janusz
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 maja 2006 20:15 
User

Witam !
Podobnie jak w przypadku Lubicon Cree tak i ta kwestia bardzo mnie absorbuje ostatnimi czasy...
Nie będę ukrywał że zaintereowanie to "podsycane" jest skutecznie przez przyjazną korespondencję z KOLA.
Co sądzę o sprawie Leonarda Peltier'a ?
Na bazie dotychczasowych informacji jestem skłonny ku twierdzeniu że na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić winy Lenarda Peltier. Sprawa, podobnie jak temat Lubicon Cree, jest skomplikowana i wielowątkowa. Jak twierdzą obrońcy Leonarda Peltier okoliczności jego skazania i sposób prowadzenia postepowania sądowego budzą co najmniej wiele wątpliwości. Podaje się argumenty potwierdzjące fakt fałszowania dowodów, fakty zmuszania świadków do składania nieprawdziwych zeznań, ukrywanie lub wręcz zniszczenie wielu kluczowych dokumentów. Podaje się informacje o wyrokach Sądów Apelacyjnych potwierdzjących nieprawomocność wyroku skazującego Peltier'a...
Co więc sądzić o jego przypadku ?
Na pewno teza o tym że powinien zostać w więzieniu jest za daleko posunieta. Nawet przy założeniu że Leonard Peltier jest Symblem Indiańskiej Sprawy to okoliczności tej sprawy coś mi mówią że cena jaką dla niej płaci jest chyba zbyt duża......
No chyba że udowodnią mu podwójne zabójstwo wtedy nie będzie dyskusji ale na razie wszystko wskazuje na to że pomimo braku jednoznacznych dowodów na 30 lat po prostu "zatrzymano" jego czas... i to budzi wątpliwści.
Co więc sądzić o jego przypadku ? - dopóki sprawa będzie miała taki charakter jak dotychczas to TRZEBA się w nią zaangażować.
ipforum@skynet.be tam zainteresowani znajdą potrzebne informacje.
pozdrawiam Janusz

Na górę  || 

misham
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 maja 2006 23:30 
Tłumacz

Pomijając fakt winy czy niewiny Peltiera oczywistym dla wszystkich nawet średnio zainteresowanych jest, że w tej sprawie coś śmierdzi.
Nie po raz pierwszy okazuje się, że kraj reklamowany jako "najwspanialszy na świecie" i "taki, w którym wszyscy mają jednakowe szanse" ma w nosie prawa swoich obywateli gdy w grę wchodzą jakieś tajemnicze interesy.
Tak czy inaczej ze złem trzeba walczyć, więc niezależnie od przeświadczenia o winie czy niewinności skazanego należy nękać rząd USA i wszelkie odpowiednie urzędy by omawianą sprawę zbadano uczciwie, a jeśli przy tym nie będą w stanie udowodnić winy Peltierowi to niech go nie męczą. W końcu co jak co, ale założeniem sądów i ich priorytetem powinno być sprawiedliwość i prawo, a ani jednego, ani drugiego w tej sprawie doszukać się nie idzie.
Ludzie, ślijcie więc maile, listy, itp.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]