Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 24 lipca 2019 5:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Pozbawianie ludzi ich kultury
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2010 19:51 
Muzeum internetowe

Kaszubo, tylko że ja nie prowadzę selekcji "prawdziwej sztuki kurpiowskiej" pod kątem jakiegoś nowego kanonu. Mnie interesują wyłącznie istniejące w przeszłości lub obecnie zabytki. Co najwyżej mogę powiedzieć, że kładę największy nacisk na to, co najstarsze. Gdybym to było możliwe, najchętniej dostarczyłbym mojemu koledze przedstawienia przedmiotów właśnie z tych okolic, w których mieszka.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

dakotyjka
 Tytuł: Pozbawianie ludzi ich kultury
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2010 21:01 
User
Awatar użytkownika

Kaszub pisze:
Od jakiegoś czasu kaszubskiego uczy się w szkołach, jest jeden podręcznik i jeden kaszubski, niby lepiej, ale ile przez to zgineło odmienności i jakim prawem jakiś mądruś z miasta zadecydował, że jeden kaszubski jest poprawniejszy od drugiego czy trzeciego.

Zgadzam się różnica wymowy paru słów nie może oznaczać, ze ktoś mówi źle w danym języku. To trochę jak z Dakotami, np. Tetoni mówili trochę inaczej jak Santee, ale nikt nie robił z tego powodu problemów czy wyrzutów, dało się dogadać i było dobrze.

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 stycznia 2010 14:00 
Muzeum internetowe

Ja bym w ogóle nie podchodził tak negatywnie do kwestii stworzenia języka ogólnokaszubskiego. Chyba niekoniecznie powstał on dzięki "panom z miasta" - nie każdy wykształcony człowiek mieszka w mieście, a na Kaszubach istnieje silna warstwa własnej inteligencji wiejskiej.
Ja bym na to patrzył, jako na coś, co w przyszłości będzie służyło do porozumiewania się Kaszubów z różnych okolic. A o lokalne dialekty trzeba też dbać (Pomorze było zawsze najbardziej zróżnicowaną językowo częścią Polski), i postarać się, żeby miały swoje pisane wersje. Zwłaszcza, że, jak sądzę, z czasem zasięg kaszubszczyzny będzie się poszerzać; są chyba już pierwsze oznaki tego na Pomorzu Środkowym, a podobno i w Niemczech Wschodnich budzi się zainteresowanie słowiańską przeszłością.
Zresztą, gdyby język ogólnokaszubski nie powstał, to jego miejsce zajęłaby tandetna polszczyzna z telenowel rodem, a nie o to chyba chodzi.

Na górę  || 

Kaszub
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 stycznia 2010 21:06 
User

Nic z tego nie rozumiem co pisze Mała Kapa.
Najpierw Niemcy i Komuchy chcieli zniszczyć nas Kaszubów, a w zasadzie odebrać nam język, to co ty piszesz Mała Kapo to znowu to samo co było kiedyś.
Ktoś obcy, kogo nie znam, kto wogle może nie ma nic wspólnego z Kaszubami mówi mi, że ja nie mówie po kaszubsku. To po jakiemu jak nie po Kaszubsku po Chińsku? A co ja jakiś Chińczyk jestem? Chyba wiem w jakim mówie języku i kim byli moi przodkowie!
Sam jesteś Chińczyk!

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 stycznia 2010 23:23 
User

Jako Kurp Pniok całkowicie zgadzam się z kolegą Kaszubem, jest dla mnie niewyobrażalną drwiną takie podejście, tu chodzi o świadomość przynależności do grupy etnicznej i językowej,
jeśli jest to dla ciebie ważne, trwaj twardo przy swoim,
my tak robimy od setek lat, dzięki temu mamy swoją tożsamość.

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 stycznia 2010 13:15 
Muzeum internetowe

Kaszubo, to, że ktoś popada w jedną skrajność, nie oznacza, że powinieneś popadać w drugą... I ja nigdzie nie piszę, że jestem zwolennikiem odbierania języka Kaszubom, jak Niemcy i komuchy - wręcz przeciwnie, uważam, że lokalnymi dialektami powinno się posługiwać również na piśmie. Pisałem o tym zresztą, więc nie rozumiem, z czego wyciągnąłeś takie dziwne wnioski :? .
Obłużowszczyku, takie podejście nie jest tyle drwiną, co raczej bezmyślnością urzędasa, dla którego liczy się tylko jakiś schemat - wszystko, co poza niego wychodzi, jest "niekaszubskie", "niepolskie" itp. To przejaw inteligencji na poziomie prostego programu komputerowego :( .

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]