Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 sierpnia 2019 3:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Kayas Ochi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 maja 2006 11:43 
Administracja
Awatar użytkownika

Kayas Ochi biuletyn informacyjny sztumskiego Koła Zainteresowań Kulturą Indian "Stowarzyszenie Żółwi", wydawany od 1990 roku. Początkowo był to miesięcznik, potem dwumiesięcznik, aż do 1993 kwartalnik. W 1992 roku wydano jeden numer jako rocznik. Pierwowzorem był biuletyn informacyjny o polskim brzmieniu tytułu Stare Drogi, wydawany w latach 80-tych. Kayas Ochi /prawdopodobnie/ ukazuje się nadal, jest przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych problematyką poruszaną w biuletynie. Pismo ukierunkowane głównie na tradycyjną duchowość Indian północnoamerykańskich, nauki Sun Bear'a oraz innych nauczycieli "ścieżki mocy", a także kulturę materialną Indian obu Ameryk. Periodyk praktycznie nie porusza problemów politycznych, skupiając się na informacjach historycznych, sztuce oraz współczesnej filozofii indiańskiej, życiu w harmonii z matką Ziemią i z samym sobą. jest to także koncepcja programowa Stowarzyszenia Żółwi. Wszystkie zeszyty wydano staraniem Sztumskiego Ośrodka Kultury /później sztumskiego Centrum Kultury/, które jest też patronatem Stowarzyszenia. redaktorem naczelnym oraz autorem większości tekstów jest Leszek Michalik. Początkowo była to skromna publikacja składana ręcznie : maszynopis z doklejonymi ilustracjami powielany na ksero, licząc od 4 do 8 stron. W roczniku 1992 były już 32 strony, a złożone komputerowo pismo stało się przejrzyste. Kwartalnik jest już obszerniejszy, okładkę powiela się na kolorowym papierze ilość stron w formacie a5 wynosi ok. 48. Pismo zawiera wiele tekstów własnych autorów i osób współpracujących, tłumaczeń, opracowań, które ułożono w jednej lub dwóch szpaltach. Posiada liczne ilustracje. W każdym numerze znajduje się informacja od redakcji mówiąca o zawartości wydania, regularnie publikowane są listy od czytelników w stałej rubryce Sakwa z listami. Najwięcej miejsca poświęca się w biuletynie tematyce dotyczącej duchowości indiańskiej a także jej udziału w działaniach polskich miłośników Indian. Duchowym przewodnikiem Stowarzyszenia Żółwi jest Sun Bear, szaman, lekarz, założyciel Plemienia Niedźwiedzi, którego filozofie kultywuje organizacja, stąd wiele tekstów o osobie samego szamana. Kayas Ochi jako biuletyn informacyjny Stowarzyszenia Żółwi przedstawia też bieżące sprawy i wydarzenia związane z tą organizacją a także PRPI. Są to teksty własne uczestników organizacji jak również przedruki z prasy ogólnopolskiej i regionalnej o imprezach i samym Stowarzyszeniu. Najaktualniejsze wydarzenia przedstawiane są w stałej rubryce Kronika. Jako organizacja apolityczna Stowarzyszenie Żółwi nie popiera takich działań jak demonstracje pod ambasadami USA i Kanady. Są też komentarze ogólnopolskich Zlotów PRPI oraz zaproszenia do udziału w warsztatach Ścieżki Mocy. Kolejną grupa tematów poruszanych w piśmie jest literatura indiańska : proza /opowiadania, powieści, legendy/ oraz poezja. Wiele miejsca poświęcono legendom różnych plemion. Obok licznych legend ciekawym elementem są opowiadania zamieszczone na łamach kwartalnika. Biuletyn Kayas Ochi jest jednym z najstarszych i najdłużej utrzymujących się na rynku polskich wydawnictw indianistycznych. jednakże i jego nie ominęły zmiany.

Ostatnio zmieniony 07 maja 2006 17:57 przez Drzewian, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama

misham
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 maja 2006 16:33 
Tłumacz

Zlituj się, Drzewian! Pisałeś ten tekst po pijaku, czy co? Literówki, błędy orotgraficzne, fleksyjne, stylistyczne, rzeczowe... i cholera wie jakie jeszcze.
Rozumiem, że nawał pracy i wogóle, ale w przypadku tego tekstu ciężko czasem zrozumieć podstawowe fakty.
Z powodu zawiłości zdań czyta się go potwornie ciężko. Lepiej mniej i wolniej ale porządnie.

Na górę  || 

Janusz
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 maja 2006 21:33 
User

Witam !
Przeczytałem właśnie notkę o "Kayas Ochi" autorstwa Drzewiana. Błędy tzw. literówki owszem i są ale bez przesady !. Z różnych względów staję murem za Drzewianem i złych rzeczy o nim prawić nie pozwolę !.
A tak już na poważnie, myślę że Forum to miejsce wymiany mysli i poglądów, poza tym to dobra / chyba / "przeglądarka" tego co dzieje sie w Ruchu dla tych co nie zawsze i nie wszędzie mogli by być tam gdzie by chcieli.
Drobne przejęzyczenia w tekscie nie mogą przecież przekreślać całości i czynić z niej rzecz bezwartościową.
Wiem że zamieszczając publicznie różne informacje bierze się za tekst odpwiedzialność ale myślę że pewien margines luzu przyda nam się wszystkim.
Gorąco pozdrawiam
Janusz

Na górę  || 

DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 maja 2006 22:15 
User
Awatar użytkownika

Janusz pisze:
Wiem że zamieszczając publicznie różne informacje bierze się za tekst odpwiedzialność ale myślę że pewien margines luzu przyda nam się wszystkim.
Gorąco pozdrawiam
Janusz

Tak, tak, bardzo mi sie to podoba :-)
Zycze sobie i wszystkim:)

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Cień
 Tytuł: to juz historia?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 maja 2006 20:54 
Moderator
Awatar użytkownika

Drzewian pisze:
i jego nie ominęły zmiany

O ile wiem, to ostatnie dwa numery sztumskiego biuletynu (nr 51 i 52) ukazały się - odpowiednio - w 2001 i 2002 roku, więc ten tytuł to już raczej historia. Oczywiście, nie było to moje ulubione pismo ;) ale tym niemniej - trochę szkoda...

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Drzewian
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 maja 2006 22:48 
Administracja
Awatar użytkownika

Cytuj:
O ile wiem, to ostatnie dwa numery sztumskiego biuletynu (nr 51 i 52)

spiesze wiec z lekkim uzupelnieniem bo ostatni numer tegoz pisemka to nr 2(54) jesien/zima 2003 i byl rozpowszechniany na zlocie w Brodach, wiec maja wielki poslizg :P
oczywiscie kayas Ochi ma swoja wyrazna "linie programowa" i nie kazdemu musi przypasc do gustu jednakze zgadzam sie z Cieniem szkoda, bo nigdy za duzo informacji :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
misham
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 maja 2006 0:32 
Tłumacz

No, może deczko przegiąłem z tą krytyką. Jednakowoż było to powodowane olbrzymią zagwozdką. Tekst musiałem przeczytać ponownie żeby go w pełni zrozumieć, a w czytaniu nie jestem zły.

Moim zdaniem Drzewian prezentuje zbyt wysoki poziom merytoryczny i warsztatowy żeby wypuszczać takie niedoróbki.

Przepraszam, za zbyt może ostry ton, ale liczę na to, że reszta tekstów będzie na zwykłym (dobrym) poziomie.
A forum rzeczywiście jest fajne i dlatego warto o nie dbać.

Pozdrówka dla wszystkich (a w szczególności dla Drzewiana, którego szanuję i doceniam).

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]