Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 15 października 2019 21:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Kinaalda
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 maja 2005 10:18 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Kinaalda w języku Indian Navaho znaczy "Dążenie do piękna"

Była to jedna z pierwszych prób wydawania periodyku PRPI. Wydano dwa numery ; Jesienia 1980 r. i zimą 1980/81. Pismo miało jednoczyć poszczegolne grupy indianistyczne w Polsce, ułatwiać i przyspieszać przepływ informacji o ich działalności i zdobytych materiałach. Miało też pomagać w uzyskaniu kontaktów z tubylczymi Amerykanami i upowszechniac materiały do których wiele osób nie miało dojścia.
Wydawcą Kinaaldy był Klub Miłośników Kultury Indian "Catawba" z Wałbrzycha, choć w powstaniu gazetki mieli udział członkowie innych grup w kraju poprzez przesyłanie materiałów, tłumaczeń, rysunków, pomoc w przepisywaniu. Gazetka to maszynopis liczący 33 strony formatu A4, ręcznie ilustrowany. Początkowo Kinaalda miała być kwartalnikiem trafiającym po jednym egzemplarzu do każdej grupy indianistycznej w Polsce, grupa miała być właścicielem egzemplarza. Dalsze plany
zapowiadały numer dla osób indywidualnych oraz legalizację pisma. Jednak po drugim numerze nie pojawiły się już następne.
Pismo zawierało wiele tekstów mniej lub bardziej obszernych, głównie tłumaczeń, o bardzo różnorodnej tematyce. Najwięcej artykułów dotyczyło Indian Ameryki Północnej i obracały się wokół problemów współczesnych i duchowości. Niektórych tłumaczeń dokonała Stafania Antoniewicz np. Rzeczywistość snu amerykańskiego . Autor /Red Sun Pies/ porównywał chrześcijaństwo oraz kulty rdzennych Amerykanów. Rozważania te przekonywały że obie religie odwołują się do życia w harmonii z naturą, a zasada ta powinna byc przyjęta przez Indian oraz prawdziwych chrześcijan, aby żyć w równowadze i pokoju.. Innym tłumaczeniem Stefanii Antoniewicz był tekst "Tym w co wierzycie stajecie się". Przybliżając sprawy duchowe Indian redaktorzy chcieli zainspirować ich polskich przyjaciół tą filozofią życia.
Dużym zainteresowaniem pisma cieszyła się pomoc tubylcom. Artykuły przedstawiające sytuację Indian były zarazem apelem o poparcie. W ten sposób zaprezentowano m. in. tekst zatytułowany "Odmienny sposób spojrzenia na szkołę" . Prezentował on niezwykłą szkołę Indian Seneca w stanie Nowy Jork, gdzie dzieci uczą się docierania do informacji a także życia w tradycyjnej indiańskiej rodzinie. Charakterystyczne jest to, że wraz z dziećmi codziennie przebywają tam ich rodzice. Szkoła utrzymuje się ze składek i stąd apel o pomoc materialną dla tej placówki. Szereg artykułów o problemach z którymi borykają się dzisiejsi Indianie pochodziło z czasopisma Akwesasne Notes, wydawanego przez Indian Mohawk.
Jednym z nielicznych artykułów dotyczących Indian Ameryki Łacińskiej był "Smutny los Indian", traktował on o problemach Indian z Meksyku, Gwatemali i innych krajów tego regionu. Dodatkowo podano adres, pod którym można było uzyskac więcej informacji.
Tematykę Kinaaldy urozmaicała histroia plemienia Catawba zamieszkującego niegdyś obszar obecnych stanów Karolina Południowa i Północna. Wiersze zajmowały też sporo miejsca w obu numerach. Była to poezja twórców indiańskiego pochodzenia. W drugim numerze pojawił się artykuł zapowiadający cykl o kulturze i sztuce, rozważania zatytułowano "Kultura - poszukiwania identyczności".
Jako pismo integrujące PRPI podawało informacje związane z działalnością Ruchu. W numerze 1 były to adresy kontaktowe Polaków indiańskiego pochodzenia, grup indianistycznych w kraju i ich przedstawicieli, przyjaciół Ruchu i znawców problematyki oraz prasy indiańskiej.. W numerze 2 zamieszczono z kolei szereg adresów różnych organizacji, muzeów i prasy w USA, gdzie można było zaczerpnąć wiadomości lub dać wyraz swemu poparciu dla ich działań. Pojawiły się też informacje o wydarzeniach w PRPI m. in. o spotkaniu u Stefani Antoniewicz w lutym 1981 r., o problemach z organizacją V Zlotu PRPI i potrzebie współdziałania w tym przedsięwzięciu.
Przy każdym tekście podano źródło i autora tłumaczenia, choć w kilku przypadkach były to dane nieznanego pochodzenia, redakcja zaznaczała ten fakt i podawała kto nadesłał materiał. Rzeczą ciekawą były odręczne rysunki wplecione w tekst. Mimo szerokich planów na przyszłość i wprowadzeniu szerszej tematyki zaprzestano wydawania pisma po drugim numerze.


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
3bobry
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 września 2005 21:09 
Offline
User

Rejestracja: 09 września 2005 21:41
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Nie określono
Tylko g'woli informacji: pierwszy numer ukazał się w Rzepinie, gdzie twórcy Kinaaldy na czele z K.Zawojskim uczyli się.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage