Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 06 grudnia 2019 14:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Gość
 Tytuł: ciekawe zwyczaje Cree na sciezce wojennej
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 03 maja 2007 17:15 
Witam wodzow,

Niektore zwyczaje Cree Preryjnych na sciezce wojennej sa arcyciekawe.
Oto moje tlumaczenie textu ang. ktory jest w originale ponizej:

"Grupa wojownikow Kri zwykle wyruszala na sciezke wojenno w nocy, poruszala sie w nocy, a spala podczas dnia. Najmlodsi wojownicy w grupie podlegali pwenym ograniczeniom. Np. nie mogli jesc surowego miesa, szpiku kostnego, żeberek itp.
Ku rozweseleniu starszych czlonkow grupy, nowicjusz mial zakladano opaske na oczy a nastepnie uderzany kijem. Mial on tez uderzyc kosc ktora lezala na ziemi. Jesli trafil te kosc to bylo mu pozwolone jedzenie szpiku kostnego.
Ponadto nowicjusze na sciezce wojennej nie mogli np. podrapac sie reko jesli swedziala ich skora. Do tego celu sluzyl specjalny patyk.
Nowicjusze mieli tez zabronione sluchania piesni wojennej spiewanej przez przywodce grupy.
Niektorzy wojownicy mieli niezwykle krotkie napletki na penisach. Tacy osobnicy byli nazywani peya-ke i zazwyczaj stawali sie posmiewiskiem, obiektem drwin.
Np. jesli w grupie na wojennej scieze byl taki peya-ke wtedy przywodca grupy podchodzil do niego, unosil mu przepaske biodrowo i mowil: wchodz, jestes zaproszony. Potem takiemu osobnikowi zakladano koc na glowe i nastepowalo ogolne wysmiewanie sie z tego wojownika. (Oczywiscie takie zabawy mialy miejsce tylko na obszarze na ktorym jeszcze nie wykryto wroga.) Jesli delikwent znosil docinki z humorem wtedy dawano mu spokoj, a jesli wygladalo na to ze nie lubi wysmiewania sie wtedy zartom nie bylo konca.

Ponizej originalny text o historii Kri Preryjnych, a konkretnie o ich wyprawie wojennej.

==========================

"The Cree Plains war party went on foot and usually traveled at night and slept during the day. Young men who participated in a war expedition for the first time were subject to special restrictions. They performed the menial tasks and might not eat raw meat, bone marrow, nor rib meat. For the amusement of the others, a novice would be blindfolded and given a club. He was told to hit a bone that had been placed on the ground. If he succeeded, he was permitted to suck out the marrow in the bone. Novices could not scratch their heads with their fingers, but used a stick for the purpose.

Some men were known to have naturally short foreskins which did not completely cover the glans penis. Such men were made the butt of jokes. They were known as peya-k. The term was also extended to anyone whose actions were ridiculous or funny. If there were a peya-k with the party, one of the men, during a dull evening, would lift the peya-k's breechclout and say, "Come, you are invited." They would seat him on a piece of fat and tie a thong around his penis. He would be given the part of the buffalo intestine, which adjoins the paunch to eat, for this was supposed to be the favorite food of the peya-k. A blanket would be hooded over his face and jokes made about how he was "peering through," just as did his male member. The peya-k who resented the teasing brought redoubled ridicule and teasing on himself."

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Mała Kopa
 Tytuł: Re: ciekawe zwyczaje Cree na sciezce wojennej
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 października 2009 17:38 
Muzeum internetowe

Cytuj:
Niektorzy wojownicy mieli niezwykle krotkie napletki na penisach. Tacy osobnicy byli nazywani peya-ke i zazwyczaj stawali sie posmiewiskiem, obiektem drwin.
Np. jesli w grupie na wojennej scieze byl taki peya-ke wtedy przywodca grupy podchodzil do niego, unosil mu przepaske biodrowo i mowil: wchodz, jestes zaproszony. Potem takiemu osobnikowi zakladano koc na glowe i nastepowalo ogolne wysmiewanie sie z tego wojownika. (Oczywiscie takie zabawy mialy miejsce tylko na obszarze na ktorym jeszcze nie wykryto wroga.) Jesli delikwent znosil docinki z humorem wtedy dawano mu spokoj, a jesli wygladalo na to ze nie lubi wysmiewania sie wtedy zartom nie bylo konca.

Przyczepianie się do jakiejś cechy albo powiedzenia człowieka, a potem wyśmiewanie jej, to normalne zachowania "koszarowe", znane wcale nie tylko Indianom. Znam przypadek chłopaka, którego w wojsku koledzy doprowadzili do obłędu, każąc mu powtarzać w kółko wierszyk o tym, jak powstała nazwa jego miejscowości.

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 lutego 2010 16:08 
User

dobrze, dobrze, ale chyba to bezpośredniego związku z indianami cree nie ma, a może ma bo pocóż ten komentrz by był, tylko jaki to zwiazek, jaki...a może w tym wojsku byli wojownicy cree?

Na górę  || 

Przemek
 Tytuł: ciekawe zwyczaje Cree na sciezce wojennej
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 lutego 2010 14:15 
User
Awatar użytkownika

Obłużowszczyku przestań się czepiać bo to staje się nudne, tudzież irytujące. Post Małej Kopy jest na temat. A Twój? No cóż... Wiem, że zaraz zaczniesz dyskusję, ale mnie do niej nie wciągniesz.

Na górę  || 
GG 
Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 1:42 
User

Oczywiście,że się czepiam jeśli ktoś bezsensownie komentuje i to pisząc przypowiastki o, których nie ma pojęcia - Mała Kopa sam stwierdził, że nie był w wojsku, więc co może wiedzieć na ten temat, oczywiście, że może, może obejżeć sobie np. film pt. "krol" Pasikowskiego, albo posłuchać sobie jakiś sensacyjnych opowieści "różnej treści" niemających związku z rzeczywistością, ale dalej nie wiem jaki to może mieć związek z indianami Cree.

Jeśli nie chcesz wciągać się w dyskusje jak piszesz Przemku, to jak masz to zrobić jak już się wciągnełeś? :D

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 9:20 
Muzeum internetowe

Od kiedy to człowiek ma prawo mieć opinię wyłącznie w sprawach, których jest świadkiem?

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 11:09 
User

Może mieć opinie o wszystkim, ale żeby być od razu tak biegłym specjalistą w dziedzinach o, których nie ma pojęcia to już przesada :D .

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 18:01 
Muzeum internetowe

Obłużowszczyk pisze:
Może mieć opinie o wszystkim, ale żeby być od razu tak biegłym specjalistą w dziedzinach o, których nie ma pojęcia to już przesada :D .

Skąd Ty możesz wiedzieć, o jakich dziedzinach mam pojęcie i w jakich jestem biegłym specjalistą? I czy do wygłaszania danego twierdzenia w ogóle potrzebna jest biegłość?

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 20:35 
User

No dobrze miałeś całkowite prawo wypowiedzieć się na temat fali w wojsku bo oglądałeś "Krola" Pasikowskiego, albo coś tam usłyszałeś - oczywiście masz racje, a Winetu i Stary Old strzelali z biodra stąd można przyjąć, że to starodawna technika indiańska :D .
NIE, TO NIE O TO CHODZI! :bang:
Chodzi cały czas o bezsensowne komentarze (Twoje) do metrytorycznie istotnych postów (których autorem nie jesteś).

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 21:13 
Muzeum internetowe

Nie oglądałem filmu, o którym mówisz. Mam jednak liczne dowody zarówno z relacji znajomych, jak i z sytuacji, w których znajdowałem się sam w okolicznościach podobnych do wojska. Poza tym, interesuję się psychologią i z tej racji mam pewną wiedzę.
Twoje odnoszenie się do powieści Maya dowodzi tylko, że dalej masz problemy z czytaniem. Poproś mamę, niech Ci sprawi okulary :shock: !
Nie wiem, co chcesz osiągnąć tym trollowaniem. To mnie już przestało wkurzać, a zaczęło - śmieszyć.

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 23:40 
User

Niestety narobiłeś sobie kłopotu, moja matka nie może mi kupić okularów - zgineła w wypadku samochodowym dwa lata temu....

Ostatnio zmieniony 09 lutego 2010 23:45 przez Obłużowszczyk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 

Kaszub
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 23:43 
User

To bardzo niegrzecznie wyśmiewać się z czyjejś matki, która nie żyje od dwóch lat, naprawde nieładnie.

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 lutego 2010 0:07 
Muzeum internetowe

Kaszub pisze:
To bardzo niegrzecznie wyśmiewać się z czyjejś matki, która nie żyje od dwóch lat, naprawde nieładnie.

Nie wyśmiewam się z matki, tylko z jej synalka.
A swoją drogą, mam nadzieję, że chociaż tata albo któryś z wujków żyje i zafunduje Obłużowszczykowi
okulary...

Na górę  || 

Kaszub
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 lutego 2010 10:28 
User

Również nieładnie jest wyśmiewać się z czyichś wad fizycznych jak np. słaby wzrok, pewnie jakbyś go znał osobiście, a nie przez internet śmiałbyś się, że np. się jąka, albo, że jest gruby lub rudy to bardzo nieładnie o tobie świadczy . Nie wiem jak u was, ale u nas to nazywa się chamstwo i brak wychowania, a sytuacja, gdy ktoś wyśmiewa się z tego, że inny nie może kupić sobie okularów, bo go na to np. nie stać to nie wiem jak nazwać, brak mi po prostu słów.

Proszę, pisz poprawną polszczyzną. Newe

Na górę  || 

Kaszub
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 lutego 2010 10:52 
User

Ten wcześniejszy post napisałem bo nie znosze takiego sposobu traktowania innych osób i jest on dla mnie nie do przyjęcia, myślę ponadto, że jak ktoś jest na forum indiańskim i pisze w swoich postach o szlachetności i honorze indian, a póżniej wyśmiewa się z innych osób, z ich ułomności powinna być natychmiast z tego forum wyrzucona, a jeśli ma choćby troche honoru pominna przez chwile się nad sobą zastanowić i sama zrezegnować z obecności tutaj właśnie dlatego, że jest zakłamana i postępuje niezgodnie z zasadami, które sama głosi.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]