Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 21 października 2017 14:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
3bobry
 Tytuł: Czarne Stopy - nazewnictwo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 lipca 2007 22:19 
User

Czy to prawda (tak znalazłam w literaturze), że Czarne Stopy są nazywane w USA Blackfeet, a w Kanadzie Blackfoot?

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

ewka
 Tytuł: Re: nazewnictwo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 lipca 2007 22:35 
Moderator

Kolezanko 3beavers, dosc wyczerpujaca odpowiedz na pytanie dotyczace Blackfoot versus Blackfeet znajdziesz tu, w tym dziale, w tematach o charakterystyce tudziez w watku o miejscu zamieszkania. Staralam sie tam wytlumaczyc podzialy i roznice w nazewnictwie wlasnie.
Nie nalezy rowniez zapominac o odlamie Sioux (Dakota) potocznie zwanym po ang rowniez Blackfoot (Sihasapa w jez Lakota). Stad moze wiele nieporozumien.

http://www.indianie.info/viewtopic.php?t=3

onen :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

MareckiGD
 Tytuł: Re: Czarne Stopy - nazewnictwo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 marca 2014 14:01 
User

3bobry pisze:
Czy to prawda (tak znalazłam w literaturze), że Czarne Stopy są nazywane w USA Blackfeet, a w Kanadzie Blackfoot?

Tak, to prawda.
Nie wiem tylko, czy nazywani są wlasnie tak, jak to pani przedstawiła, czy odwrotnie. Tego nie zapamiętałem.
Wiem to od Indianina wlaśnie z plemienia Czarne Stopy.
Kilka lat temu byłem w "Eldorado Town" przy miasteczku Templin na trenie byłego NRD. Często odbywają się tam festyny z udziałem zapraszanych Indian.
W jednym z westernowych budynków miesci się "Indian Trading Post". Siedział tam pewien Indianin zajęty jakimś eksponatem na sprzedaż. W kilku miejscach natrafiłem na jedno z tych określeń i zapytałem czy on własnie należy do tego plemienia. Potwierdził. Wtedy przypomniała mi się książka A.Fiedlera "Mały Bizon". I była tam gdzieś mapa Ameryki Północnej. Zakreśliłem na niej pewien obszar na terenie Kanady i USA, i zapytałem, czy to na tym terenie zamieszkiwali owi Blackfeet z przylegającym na południu Fort Benton (znałem to z książki). Natychmiast to potwierdził, spoglądając na mnie wyraźnie zaskoczonym wzrokiem. Nagle stał się o wiele rozmowniejszy.
Powiedzał, że to biali Amerykanie wymyślili sobie na nich takie określenia. Że oni nigdy o Indianach nie mieli wielkiego pojęcia. W każdym razie potwierdził istnienie obydwu określeń.
ALE SIĘ NAOPOWIADAŁEM.
Wszystko dlatego, żeby moje potwierdzenie nie zabrzmiało, jak wyssane z palca. *(można to sprawdzić w "Eldorado" Templin)

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Na górę  || 

Uwais
 Tytuł: www.jualbesibajamurah.com
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 października 2017 4:34 
User

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]