Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 15 października 2019 20:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Pismo Majów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 maja 2005 18:31 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Pismo Majów, najbardziej zaawansowane pismo Ameryki Przedkolumbijskiej ma specyficzny charakter, nie przypominający grafiką żadnego innego pisma. Powstało stosunkowo późno w porównaniu do innych systemów pism, bo dopiero w III wieku n.e. Łatwo zauważyć podobieństwo układu znaków do mozaiki ziaren w kolbie kukurydzy. Poszczególne piktogramy umieszczone są w panelu tak samo jak ziarniaki kukurydzy w kolbie.


W poszczególnych znakach łatwo rozpoznać przedmioty użytku codziennego, części ciała, głowy ludzi i bogów, wszystko upakowane starannie jakby w kartuszu. Utrwalano w nich sprawy związane z wróżbiarstwem, obserwacje astronomiczne, horoskopy, opisy ceremonii, a później także opisy wojen, zaborów i pokonanych wodzów składanych bogom na ofiarę. Teksty Majów spotyka się na murach, stelach, kamiennych nadprożach, ołtarzach, ale także na ceramice i przedmiotach przenośnych wykonanych z kamienia czy kości. Dłuższe teksty, całe księgi zwane kodeksami pisano na długich paskach papieru powlekanych delikatną białą glinką i składanych w harmonijkę (poniżej fragmenty tzw Kodeksu Drezdeńskiego).
Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnej wzmianki o przekazywaniu informacji zapisanych na kolbach kukurydzy. A bardzo prosto to zrobić. Kolby kukurydzy nadają się do tego doskonale. Gładką powierzchnię nasion łatwo zarysować ostrym narzędziem, i wtedy, chcąc niechcąc, otrzymamy coś, co przypomina zapisy przedstawione poniżej.
W jednej tylko legendzie meksykańskiej jest mowa, że kolby kukurydzy przemówiły do podróżnych, ale nic nie ma o zapisie na kolbach. A może właśnie o przemawianie poprzez zapis chodziło w tej legendzie? My też uważamy, że ksiązki przemawiają...

ObrazekObrazek

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Drzewian
 Tytuł: pismo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 lipca 2005 20:12 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Pismo Majów

Stare miasta Majów upadły na długo przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Ale o istnieniu tutaj wysoko rozwiniętej cywilizacji świadczyły liczne inskrypcje, rzeźbione w kamieniach ruin niegdyś kwitnących miast.
Kiedy Amerykę środkową podbili Hiszpanie, niszczyli we wszelki sposób samoistną kulturę Indian. W 1549 r. do miasta Mani, danej stolicy państwa Majów, przybył hiszpański mnich Diego de Landa. W miejscowej świątyni znajdowała się duża biblioteka starych rękopisów. "Książki te nie zawierają nic innego oprócz przesądów I kłamstw szatańskich" - zawyrokował biskup. Rękopisy zostały spalone. Do naszych czasów zachowały się jedynie trzy bezcenne egzemplarze, cudem ocalałe od ognia. Napisane są one pędzelkiem na papierze z łyka roślinnego. Powierzchnia papieru zapisana była hieroglifami i wielokolorowymi rysunkami. Pierwszy Kodeks, przechowywany w Dreznie, składa się z długiej wstęgi papieru, złożonej jak wachlarz lub miechy w harmonii. „Fałdy harmonii” oddzielają poszczególne stronice. Tekst rękopisu dotyczy dawnych czasów: napisano go w XIII w., a może I wcześniej.
Drugi, przechowywany w Madrycie, również składa się z długiej wstęgi papieru, złożonej w zakładki; tekst pochodzi z okresu nie wcześniejszego niż XV wiek. Początek i koniec rękopisu nie zachował się; hieroglify napisano bardzo niedbale, nawet z błędami.
Jeszcze trudniejszy dla uczonych okazał się rękopis odnaleziony przez Leona de Rosny w archiwach Biblioteki Paryskiej. Jest to część rękopisu bez początku I końca, bardzo uszkodzona.
O tych rękopisach uczeni dowiedzieli się dopiero w połowie ubiegłego stulecia; ich odczytanie budziło wielką ciekawość -jako że źródła kultury Majów znajdowały się w centrum uwagi historyków. Byli tacy uczeni, którzy uważali, że kulturę Majów stworzyli emigranci ze Starożytnego Egiptu. Znajdowano analogie w architekturze I religii Majów oraz Egipcjan okresu pierwszych faraonów. Zdaniem Innych, kultura Majów jest „niewątpliwie pochodzenia azjatyckiego”; między kulturą Majów a odkrytą w ubiegłym wieku, w dżunglach Kambodży, antyczną kulturą, oddzieloną tysiącami kilometrów Oceanu Spokojnego, "istnieje dziwna wspólnota". Nie brakło i takich, których zdaniem kulturę Majów stworzyli "biali przybysze", naród pochodzenia europejskiego, który przebył Atlantyk. Istniała również teoria głosząca, że kultura Majów przedstawia sobą resztki legendarnej Atlantydy.
Zrozumiałe, z jak wielkim zainteresowaniem oczekiwał cały świat uczonych na odczytanie pisma Majów. Przede wszystkim należało rozstrzygnąć problem: jakim pismem są napisane te rękopisy? Świadek hiszpańskiego podboju, Indianin Gaspar Antonio Chi, twierdził, iż Majowie posługiwali się pismem sylabicznym. Poważny materiał z zakresu historii i kultury Majów zebrał Diego de Landa i opublikował w r. 1566 książkę, w której omówił pismo Majów. Książka zawierała spis trzydziestu znaków alfabetycznych.
Wydawałoby się teraz, że zadanie jest proste; aby przeczytać rękopisy Majów, należy szukać w pismach antycznych znaków alfabetycznych. I po tej linii poszli uczeni ubiegłego wieku. Znakomity znawca pism Starożytnego Wschodu, Leon de Rosny, odczytał w r. 1881 pierwsze słowo z rękopisu Majów, napisane znakami alfabetu - kuc, co znaczy "indyk". Dalsze trzy słowa przeczytał następny uczony, Cyrus Thomas, Dzieło odczytania rozpoczęto, ale...
Ani Leonowi de Rosny, ani Cyrusowi Thomasowi nie udało się udowodnić, że jeden i ten sam znak alfabetu czyta się jednakowo w różnych słowach. Czytając jedno słowo, nie mogli stwierdzić, jak czytać inne. W końcu XIX w. ich prace uznano za fałszywe. Wśród uczonych zapanowało przekonanie, że pismo Majów nie posiadało znaków alfabetycznych. "Nie ulega wątpliwości, iż Diego de Landa mylił się w swych próbach opracowania alfabetu Majów - pisał uczony amerykański J. Eric Thompson. - Znaki Majów przekazują zazwyczaj słowa, rzadziej, być może, sylaby trudniejszych słów, ale nigdy, o ile wiadomo, liter alfabetu."
Próby odczytanie zagadkowego pisma trwały ponad sto lat. Ostatniej próby odszukania w nim znaków alfabetu dokonał w r. 1941 językoznawca amerykański Beniamin Lee Whorf, ale jego usiłowania zostały skrytykowane przez ogół uczonych z Thompsonem na czele. Milczenie starych rękopisów przedłużało się, chociaż pochodzenie kultury Majów zostało w zasadzie rozstrzygnięte. Jej twórcami nie byli tajemniczy Atlantydzi, nie "biali przybysze" z Europy i nie "żółci przybysze" z Azji, nie starożytni Egipcjanie, lecz sami Indianie, rdzenni mieszkańcy Środkowej Ameryki.
Samoistnej i oryginalnej kultury Majów nie przywieziono ze Starego Świata. A może tak samo jak kultura odrębne jest i pismo? Być może, że nie zawiera ono żadnego podobieństwa ani ze staroegipskimi hieroglifami, ani z pismem zgłoskowym, ani z alfabetycznym? Wszelkie zatem próby czytania go w sposób, w jaki czytamy wszystkie inne pisma, okażą się bezowocne? Co-raz częściej myśl ta wkradała się w umysły wielu uczonych.
Wydawało się, że jakieś zaklęcie ciąży nad tymi rękopisami. Jednakże w r. 1951 klucz do odczytania pisma udało się odkryć radzieckiemu uczonemu J. W. Knorozowowi, który zastosował tutaj metodę statystyczną. Mniej więcej w tym samym czasie innemu uczonemu Michaelowi Ventrisowi udało się odczytać napisy kreteńsko - mykeńskie, które również przez wiele dziesiątków lat opierały się wszelkim próbom odczytania.

źródło ; internet


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Janusz
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 maja 2006 22:19 
Offline
User

Rejestracja: 25 kwietnia 2006 22:21
Posty: 70
Płeć: Nie określono
Witam !
Z ostatnich odkryć archeologicznych w San Bartolo, północno - wschodnia Gwatemala, wyniki iż Majowie posługiwali sie pismem już ponad 2300 lat temu. Jest to wyraźne przesunięcie o kilka wieków "do tyłu" w stosunku do dobrze dokumentowanych dotychczasowych odkryć pisma Majów i co najmniej o 600 lat wcześniej w stosunku do okresu klasycznego tj. jak rozumiem rozkwitu kultury greckiej.
Znawcy kultur Mezoamerykańskich twierdzą iż Zapotec, żyjący w okolicach Oaxaca w Meksyku czynili pierwsze "zapisy"co najmniej w 400r przed Chrystusem a nie wyklucza się i okresu ok 600 r przed Chrystusem.

Toczy się rzecz jasna pewna dyskusja nad definicją pisma: od kiedy możemy mowić że coś pismem jest a kiedy jeszcze nie jest nie mniej powszechnie uznaje się że pierwotne zapisy współczesnych grup tubylczych Mezoameryki to wynalazek "autorski", dokonany bez wpływów zewnetrznych.

To na razie tyle i "na gorąco". Pracuje dalej nad opracowaniem tekstu pochodzacego z magazynu Eyapaha, str.8 pt: Mayas Started eriting more than 2000 years ago. - styczeń 2006

Pozdrawiam.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Janusz
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 maja 2006 22:24 
Offline
User

Rejestracja: 25 kwietnia 2006 22:21
Posty: 70
Płeć: Nie określono
Przepraszam za błędy literkowe. To chyba dlatego że już późno. Jeszcze raz podaję pełny tytuł artykułu, który opracowuję dla potrzeb Forum:
Mayas started writing more than 2000 years ago
Artykuł zamieszczono w magazynie: Eyapaha str. 8. styczeń 2006
Pozdrawiam wszystkich Janusz


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Janusz
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 maja 2006 20:09 
Offline
User

Rejestracja: 25 kwietnia 2006 22:21
Posty: 70
Płeć: Nie określono
Jak już pisałem w poprzedniej swej wypowiedzi na ścianach w gwatemalskich ruinach San Bartolo na początku tego roku odkryto pewne znaki identyfikowane przez fachowców jako pismo !. Co stało się potwierdzeniem tezy iż Majowie posługiwali się pismem ponad 2300 lat temu. W ruinach tych odkryto także bogato zdobione naścienne rysunki przedstawiające mitologiczny "czas" stworzenia świata. Malunki te należą do jednych z najwcześniejszych przykładów sztuki Majów datowanych na rok 100 przed Chrystusem. Archeolog Boris Beltran z Uniwersytetu San Carlos w Gwatemali poddał dalszej eksploracji pozostałe komnaty w/w ruin, znajdujac w nich naścienne malowidła Majów wykonane w kolorze czarnym na białym tle ściany. Analiza metodą rozpadu węgla pozwoliła na wyprowadzenie twierdzenia iż znalezione inskrypcje pochodziły z roku ok. 300 przed Chrystusem. Styl odnalezionych malowideł odbiega jednak znacznie od "późniejszej" znanej sztuki Majów a same ryty okazały się być bardziej archaiczne i abstrakcyjne aniżeli późniejsze pismo Majów. Pomimo początkowego zaskoczenia profesor David Stuart, ekspert od sztuki Mezoameryki, z Uniwersytetu w Teksasie potwierdził iż mamy tu do czynienia z przypadkiem najwcześniejszej, teraz już dokumentowanej, próbki pisma Majów.
Odkrycie z San Bartolo ma być inspiracją dla archeologów w poszukiwaniu innych przykladów pisma mezoamerykańskiego z tego właśnie okresu.
Pierwsze próby powiązań pisma Majów z pismem Olmec'ów czy pismem Zapotec'ów ma tu wyznaczyć nowe tory badań ....
Cytując za dr. Marcus'em Joyce z Uniwersytetu Michigan: " najwspanialsze jest to iż znane nam pismo Zapotec'ów oraz pismo Majów mają swe własne, niezależne źródła pochodzenia".
Żródło: Eyapaha, styczeń 2006


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Sumerlove
 Tytuł: Re: Pismo Majów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2015 15:40 
Offline
User

Rejestracja: 31 marca 2015 15:38
Posty: 1
Płeć: Nie określono
Ta wystawa była również w Muzeum Archeologicznym w Warszawie - bardzo ciekawa, interaktywna, z eksponatami całkiem niedawno wykopanymi przez archeologów. Zrobiliśmy tam sobie spotkanie warszawskich indianistów. Można było przebrać się w stroje Majów, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. A czekolada z chili była pyszna, czego i Poznaniakom życzę.

_________________
create


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
marekwisniewski0
 Tytuł: Re: Pismo Majów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 marca 2018 14:40 
Offline
User

Rejestracja: 22 marca 2018 13:47
Posty: 3
Płeć: Nie określono
Pierwszy raz widzę pismo Majów, wygląda bardzo ciekawie. Na pewno bardzo różni się od pism innych kultur.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
king
 Tytuł: Re: Pismo Majów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 marca 2018 6:37 
Offline
User

Rejestracja: 28 lutego 2018 2:42
Posty: 306
Płeć: Nie określono
cc20180327
http://www.moncleroutletonlines.us.com
http://www.catboots.us
http://www.katespadeoutletstoreonline.us.com
http://www.oakleysunglassesforwomen.us.com
http://www.air-max2018.us.com
http://www.guccioutlets.us.org
http://www.airmax-97.us.com
http://www.cheapuggs.net.co
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.cheapmlbjerseyschina.us.com
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.valentinoshoesoutlets.us.com
http://www.coachoutlet-onlinesale.us.com
http://www.ralphlauren.me.uk
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.adidasoriginals.in.net
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net
http://www.canadagooseoutletcheap.us.com
http://www.philipppleinshirt.com
http://www.pandorajewelry.in.net
http://www.birkenstockoutlets.us.org
http://www.adidasyeezyshoes.us.com
http://www.coachfactory-outletonline.us.org
http://www.ralphlauren.net.co
http://www.ralph-laurenoutlet.com.co
http://www.guccihandbagsoutlet.us.com
http://www.polo-ralphlauren.in.net
http://www.doudounemonclerpascher.fr
http://www.cheapraybans.com.co
http://www.raybansunglasse.com
http://www.hermes.us.org
http://www.uggs.net.co
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.hermes-handbags.us
http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com
http://www.adidasoutlet.us.com
http://www.katespade.in.net
http://www.cheapmlbjerseys-wholesale.us.com
http://www.moncler-outlets.us.com
http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.eccoshoesstore.us.com
http://www.converseshoes-outlet.us.com
http://www.yeezyboost-350.us.com
http://www.michaelkorsoutletshopping.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.polooutlet.in.net
http://www.adidas.us.com
http://www.adidasyeezyboost-350.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.suprashoes.us.org
http://www.burberryoutlet.in.net
http://www.coachfactory-outletstore.us.com
http://www.yeezyboost-350.co.uk
http://www.thenorthfacejacketsoutlet.us.com
http://www.adidas-yeezyshoes.us.com
http://www.timberlandbootsoutlets.us.com
http://www.coach-outletonlines.us.com
http://www.louboutinshoes.in.net
cc20180327


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
dongbei
 Tytuł: Re: Pismo Majów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 lipca 2018 17:06 
Offline
User

Rejestracja: 29 lipca 2018 12:04
Posty: 25
Płeć: Nie określono
http://www.coachoutletshop.us.com
http://www.ralphlaurenoutletoutlet.us.com
http://www.polo-shirts.us.com
http://www.yeezyadidasboost.us.com
http://www.louboutinshoesoutlet.us.com
http://www.nmdadidasshoes.us.com
http://www.christianlouboutinoutletcom.us.com
http://www.truereligionoutletofficial.us.com
http://www.truereligion-jeansoutlet.in.net
http://www.pandorajewelryoutletofficial.us.com
http://www.salvatoreferragamooutlet.us.com
http://www.thenorthfaces.us.com
http://www.poloralphlaurenus.us.com
http://www.raybanoutlet.cc
http://www.tory-burchoutletstore.in.net
http://www.coachoutletonlineus.us.com
http://www.ray-banoutletstores.us.com
http://www.coachoutletcc.us.com
http://www.oakley-sunglassesoutlet.in.net/
http://www.coachoutletstoresite.us.com
http://www.moncleroutletoutlet.us.com
http://www.fitflopsandals.us.com
http://www.moncler-jacketsoutlet.us.com
http://www.pradahandbags-outlet.us.com
http://www.coachfactoryoutletcc.us.com
http://www.michaelmichaelkorsoutlet.us.com
http://www.outlet-rayban.us.com
http://www.oakleysoutlets.us.com
http://www.northface.in.net
http://www.burberrysoutlet.us.com
http://www.ralphlaurenoutletpolo.us.com
http://www.uggbootsoff.us.com
http://www.michaelkorssfactoryoutlet.us.com
http://www.coachoutletstoreus.us.com
http://www.thenorthface-outlets.us.com
http://www.tory-burch-outlet.us
http://www.oakleycanadasunglasses.ca
http://www.oakleyoakleysunglasses.us.com
http://www.raybanoutlet.com.co
http://www.rayban-sunglassesoutlet.in.net
http://www.edhardy.in.net
http://www.ray-bancanada.ca
http://www.nikeoutletstore.in.net
http://www.ralph-lauren-outlet.in.net
http://www.nikenbajerseys.us.com
http://www.sunglasses-ray-ban.us.com
http://www.officialcoachoutletstoreonline.us.com
http://www.michaelkorssoutlets.us.com
http://www.michaelkorsoutletcom.us.com
http://www.coachsoutlet.us.com
http://www.coachoutletonlines.us.org
http://www.airmax.us.com
http://www.officialcoachoutletstore.us.com
http://www.michaelkorsonline.us.com
http://www.coachoutletstoreonline.net
http://www.michaelkorshandbagsonline.us.com
http://www.coachoutletcoach.us.com
http://www.michaelkorshandbagsoutletonline.us.com
http://www.nikeairmax90.us.com
http://www.nikeshoes.us.org
http://www.retrojordanshoes.us.com
http://www.jordanshoe.us.com
http://www.coachfactoryoutletofficial.name
http://www.northfacejackets-outlet.us.com
http://www.coachfactoryoutletstore.us
http://www.jewelryswarovski.us.com
http://www.oakleysunglassesshops.us.com
http://www.timberlands.us.com
http://www.longchamphandbags-outlets.us.com
http://www.raybansunglassesshops.us.com
http://www.cheapjordan.us.com
http://www.timberland-bootsoutlet.us.com
http://www.raybansunglassesoff.us.com
http://www.katespadeoutletsstore.us.com
http://www.oakleyssunglassess.us.com
http://www.jordanshoes.nom.co
http://www.pandorajewelrycom.us.com
http://www.raybansunglasses.cc
http://www.salomonsshoes.us.com
http://www.outlet-nike.us.com
http://www.converse-outlet.us.com
http://www.adidasshoesoutlet.in.net
http://www.newbalance.in.net
http://www.asics-shoes.in.net
http://www.giuseppezanotti-shoes.us.com
http://www.outlet-poloralphlauren.us.com
http://www.coachonlinestoreoutlet.us.com
http://www.outlet-ralphlauren.us.com
http://www.coachfactoryoutletonline-store.us.com
http://www.oakleysunglasseshome.us.com
http://www.outlet-christianlouboutin.us.com
http://www.ralphlaurenoutletus.us.com
http://www.raybansunglassesrayban.us.com
http://www.truereligion.com.co
http://www.coachoutletoff.us.com
http://www.edhardyclothings.us.com
http://www.jordans-shoes.us.com
http://www.nikefactoryoutlet.us.com
http://www.coach-handbagsoutlet.us.com/
http://www.michaelkors-handbagsoutlets.us.com/
http://www.ray-bansunglassesmen.us.com
http://www.coachoutletsite.com
http://www.raybansunglassescanada.ca
http://www.oakleysunglassesofficials.us.com
http://www.YourHandbagShop.com
http://www.oakley-sunglassescanada.ca
http://www.christianlouboutinoutletoff.us.com
http://www.coachfactoryoutlet.us
http://www.michaelkorsoutlet.org
http://www.longchamps-sac.fr
http://www.montblancpensofficial.us.com
http://www.chaussures-louboutinpascher.fr
http://www.fitflop-shoes.us.com
http://www.officialcoachfactoryoutlet.us.com
http://www.longchamps-pascher.fr
http://www.coachoutletstoreonlineoutlet.us.com
http://www.adidas-nmd.in.net
http://www.truereligionoutletoutlet.us.com
http://www.jordanshoesformen.us.com
http://www.jordansshoescheap.us.com
http://oakley.ssunglasses.us.com/
http://www.vansshoesstore.us.com
http://www.coachoutletusa.us.com
http://www.airmax-90.us.com
http://www.coachfactoryoutletusa.us.com
http://www.nike-outlet.us.com
http://www.uggbootsoutletofficial.us.com
http://www.uggbootss.us.com
http://www.kate-spade.name
http://www.montblanc-pen.us
http://www.montblancpens.name
http://www.monclers.us.com
http://www.outlet-burberry.us.com
http://www.vans-shoes.us.com
http://www.canadagoosejacketsonline.com.co
http://www.shoescurry.us.com
http://www.air-max270.us.com
http://www.northfaceoutlets.us.com
http://www.outlet-longchamp.us.com
http://www.fitflopswebsite.us.com
http://www.swarovskicrystaloutlets.us.com
http://www.uggaustralia-outlet.us.com
http://www.boots-timberland.us.com
http://www.uggoutletstores.com
http://www.cheapjerseyswholesales.us.com
http://www.nikestore.in.net
http://www.underarmour-outlet.us.com
http://www.coachhandbags-outlet.us.com
http://www.nfljerseysclearance.us.com
http://www.wwwchristianlouboutinoutlet.us.com
http://www.adidasnmd.in.net
http://www.redbottoms.us.com
http://www.cheapjerseys-wholesale.com
http://www.coachpursesoutletonline.us.com
http://www.wwwuggoutlet.us.com
http://www.nikeairmax-2018.us.com
http://www.redbottomshoesofficial.us.com
http://www.adidas-outlet.com.co
http://www.christianlouboutinofficial.us.com
http://www.wwwuggboots.us.com
http://www.northfaceoutletofficial.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-handbags.us.com
http://www.uggboots-cheap.us.com
http://www.pandoracharmsjewelry.us.com
http://www.uggaustralia-boots.us.com
http://www.air-max97.us.com
http://www.swarovskijewelrys.us.com
http://www.uggoutletonlines.us.com
http://www.oakleysunglasses.name
http://www.ugg-outlet.name
http://www.canadagooseofficial.us.com
http://www.luxhandbagsale.com
http://www.calvinklein-outlet.us.com
http://www.uggbootsoutletonline.us.com
http://www.northfacejackets.in.net
http://www.moncler-outlet.name
http://www.nikepas-cher.fr
http://www.uggbootsfactory.us.com
http://www.uggoutletoff.us.com
http://www.valentinosshoes.us.com
http://www.nikeclothes.us.com
http://www.hugo-boss.us.com
http://www.newbalanceoutlet.us.com
http://www.adidasshoes.com.co
http://www.skechers-outlet.us.com
http://www.cheapjordans.net.co
http://www.asicsoutlet.us.com
http://www.skechersshoes.name
http://www.birkenstockoutlet.us.com
http://www.adidasyeezyboost.com.co
http://www.tommyhilfigeroutlets.us.com
http://www.stuartweitzman.us.com
http://www.coachoutletcheap.com
http://www.uggoutletoutlet.us.com
http://www.adidas-clothing.us.com
http://www.coachusaoutlet.us.com
http://www.nike.in.net
http://www.jordan-shoes.in.net
http://www.ray-ban.com.co
http://www.oakley-sunglasseses.us.com
http://www.poloralphlaurenoutletonline.in.net
http://www.adidas-outlet.in.net
http://www.philippplein.us.com
http://www.kenzo-clothing.us.com
http://www.coachoutletstorees.us.com
http://www.airjordansshoes.us.com
http://www.swarovski-jewelry.us.com
http://www.airmax-90.us
http://www.longchampoutlet.in.net
http://www.supreme-clothing.us


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage