Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 września 2019 11:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Przysłowia, cytaty, złote myśli
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 maja 2005 16:19 
Administracja
Awatar użytkownika

WItam w tym temacie prosze o wpisywanie Cytaty, aforyzmy, przysłowia, sentencje, złote myśli oczywiście indiańskich :D

Prosze o ich napisanie a nie podanie linku do innej strony na której sa one podane.
W razie możliwości prosze również o podanie plemienia wodza i tym podobnych informacji.

indianie pisze:
Kto nie zginie, ten żywym zostanie.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama

MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 lipca 2005 20:14 
Administracja
Awatar użytkownika

Smohalla, wódz Indian Sahaptin pisze:
„Mówicie mi, bym orał ziemię. Mam więc wziąć nóż i krajać wnętrzności mojej matki? Wtedy ona nie zechce przyjąć mnie do swego łona i nie pozwoli mi w nim spocząć, gdy umrę.
Mówicie mi, bym wykopywał kamienie. Mam więc drążyć jamy pod jej skórą, aby tam szukać jej kości? Wtedy po śmierci nie będę mógł wejść w jej ciało, aby w nim narodzić się powtórnie.
Mówicie mi, bym ścinał trawę na siano, sprzedawał je i bogacił się jak biali ludzie. Ale jak śmiałbym ścinać włosy mojej matki?

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
DarekK
 Tytuł: Aforyzmy...?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 lipca 2005 20:25 
User
Awatar użytkownika

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 lutego 2006 0:23 
Administracja
Awatar użytkownika

„Indianin należy do ziemi, czy mieszka w lasach, na równinach, w pueblach czy na wzgórzach. Jest nieodłączną częścią krajobrazu ponieważ siła, która ukształtowała kontynent, dopasowała człowieka do jego otoczenia. Wyrósł on tak naturalnie jak dziki słonecznik i przynależy do ziemi podobnie jak bizon...”

Stojący Niedźwiedź
Wódz Siuksów Oglala
(1868-1939)
.................................................................................................................................

„Wszystkie rzeczy w świecie mają dwie strony. W naszych umysłach jesteśmy dobrzy i źli. Naszymi oczami postrzegamy rzeczy, które są prawe i rzeczy, które są brzydkie...Nasza prawa ręka uderza, czyni zło, a lewa blisko serca pełna jest serdeczności. Jedna stopa prowadzi nas po ścieżce zła, druga wiedzie nas ku dobru. Tak więc wszystkie rzeczy maja dwie strony, wszystkie...”
Wódz Orzeł
Pawnee
XIX wiek
.......................................................................................................................................................

„Dostrzegłem, że w każdym wielkim przedsięwzięciu nie wystarczy po prostu polegać na samym sobie.”
Samotny Człowiek
Siuks
XIX wiek

„Mam nadzieję, że Wielki Ojciec, który spogląda na nas z góry, udziela wszystkim naszym plemionom błogosławieństwa, abyśmy mogli iść naprzód w spokoju i żyć w pokoju przez wszystkie nasze dni, i że On zatroszczy się o nasze dzieci jak o swoje własne, że jego dziećmi będą wszystkie plemiona, że wszyscy podamy sobie ręce ponad wielką równiną, aby na zawsze żyć w pokoju.”

Czerwona Chmura
Wódz Siuksów Oglala
XIX wiek

„Wszystko na świecie ma swój cel, dla każdej choroby istnieje ziele, które je leczy i każdy człowiek ma misje do spełnienia. To jest indiańska teoria życia.”

Opłakujący Gołąb
Salish
(1888-1936)

„Jestem biedny i nagi, ale jestem przywódcą mego narodu. Nie potrzebujemy bogactwa, ale chcemy uczyć nasze dzieci prawości. Bogactwa nie przyniosą nam dobra. Nie zabierzemy ich ze sobą do innego świata, po naszej śmierci. Nie chcemy bogactwa. Pragniemy pokoju i miłości.”

Czerwona Chmura
Wódz Siuksów Oglala, XIX wiek
„ Z indiańskiego stosunku do życia wypływa wspaniała wolność, intensywna
i pochłaniająca miłość do przyrody, szacunek dla życia, wzbogacająca wiara
w Najwyższą Moc i w zasady prawdy, uczciwości, szczodrości, równości i braterstwa, będące podstawą relacji między ludźmi na ziemi.”
Stojący Niedźwiedź
Wódz Siuksów Oglala
(1868-1939)

„Dzieci były zachęcane do rozwijania samodyscypliny i umiejętności dzielenia się z innymi.(...) Dziecko zachęcano, aby było pracowite i wzrastało prosto jak młode drzewko.”
Opłakujący Gołąb
Salish
(1888-1936)

„Wierzyliśmy, że miłość posiadania jest słabością, którą trzeba przezwyciężyć. Dlatego dzieci muszą się wcześnie nauczyć piękna szczodrości. Są uczone, by dawały to, co cenią najbardziej, po to by mogły smakować szczęśliwość dawania.”
Charles Alexander Eastman
Santee Siuks(1858-1939)

„Indianie w swojej prostocie dosłownie oddają wszystko, co posiadają, swym krewnym, gościom z innych plemion lub klanów, ale przede wszystkim biednym i starym, od których nie mogą się spodziewać wzajemności.”
Santee Siuks (1858-1939)

„Rozmowy nigdy nie zaczynano od razu. Nikt pospiesznie nie zadawał pytań, bez względu na to jak były ważne, nikt nie zmuszał do odpowiedzi. Przerwa dająca czas myślom była uprzejmym sposobem rozpoczynania i prowadzenia rozmowy. Milczenie było znaczące i dawanie przestrzeni milczenia dla mówcy i jego własna chwila milczenia przed rozpoczęciem mowy były praktykowaniem prawdziwej uprzejmości i szacunku dla zasady, że „myśl przychodzi przed słowem „”
Stojący Niedźwiedź
Wódz Siuksów Oglala
(1868-1939)

„Ze wszystkich zwierząt koń jest najlepszym przyjacielem Indianina, ponieważ bez niego nie mógłby się wyprawiać w dalekie podróże. Koń jest najcenniejszą częścią własności Indianina.”
Wielki Grzmot
Wabanaki
XIX wiek

„Kiedy człowiek stworzy coś, co jest podziwiane przez wszystkich, mówimy, że jest to cudowne, ale kiedy obserwujemy zmianę dnia w noc, słońce, księżyc, gwiazdy na niebie i zmieniające się pory roku na ziemi, a także dojrzewające owoce, musimy sobie uświadomić, że jest to wynikiem pracy kogoś, kto posiada większą moc niż człowiek.”

Ścigany przez Niedźwiedzia
Siuks Santee
(1843-1915)

„Ziemia jest matką wszystkich ludzi i wszyscy ludzie powinni mieć te same do niej prawa.”
Joseph
Wódz Nez Perce
(1830-1904)
„Indianie rozumieją i głęboko wierzą, że dziecko jest największym darem od Wielkiego Ducha, otrzymanym w odpowiedzi na modlitwy, ofiary i obietnice. Dlatego każde dziecko jest uważane za „zesłane przez Wielkiego Ducha”.
Robert Wysoki Orzeł
Siuks-Teton
Początek XX wieku

„Spójrz na starszych ludzi, oni są warci swojego starego wieku; widzieli wiele dni ,uprawomocnili siebie, z pomocą Wielkiego Ducha osiągnęli dojrzały, podeszły wiek. W tym wieku starszy człowiek może przewidzieć wiedzę lub przekazać mądrość, czymkolwiek ona jest.”
Czarny Łoś
Szaman Siuksów Oglala
( 1863-1950)

„Wielki Duchu, mój Ojcze, na całym świecie oblicza wszystkich istot są podobne... spójrz na niezliczone twarze dzieci, z dziećmi w swych ramionach, by mogły stawić czoła wiatrom i kroczyć dobra drogą do dnia spokoju.”
Czarny Łoś
Szaman Siuksów Oglala
( 1863-1950)
„Rdzenny Amerykanin łączył swą dumę z pokorą(...) Wierzył on głęboko w milczenie – znak doskonałej równowagi. Milczenie jest absolutna równowagą, równowagą ciała, umysłu i duszy.”
Santee Siuks
(1858-1939)

„Człowiek, który utrzymuje swoją osobowość zawsze spokojną i nie wstrząsaną przez burze istnienia...reprezentuje idealna postawę życiową i zachowanie.”
Santee Siuks
(1858-1939)

„Milczenie jest rdzeniem charakteru.”

Santee Siuks
(1858-1939)

„Ponieważ jesteśmy starzy, można pomyśleć, że pamięć wielu rzeczy odejdzie wraz z nami, ponieważ nie posiadamy sztuki ich zachowania na piśmie.
Jednakże posiadamy metody przekazywania wiedzy o tych rzeczach ustnie,
z ojca na syna. Odkryjecie, że nasza pamięć o nich jest wiernie zachowywana
i nasze następne pokolenia są zaznajamiane z naszym przekazem, który tak długo nie będzie zapomniany jak długo będzie istniała ziemia.”
Kanickhuno
Negocjacje traktatu z Szescioma Narodami

„Musisz mówić tak, by twoje słowa wniknęły jak promienie słońca
w nasze serca”
Cochise
Wódz Chiricahua
XIX wiek

„Wierzę, że oszczędzilibyśmy wielu kłopotów i krwi, gdybyśmy otworzyli bardziej nasze serca. Biały człowiek używa wielu słów aby powiedzieć o tym, co one dla niego znaczą, ale nie potrzeba wielu słów, by powiedzieć prawdę.”
Joseph
Wódz Nez Perce
(1830-1904)

„Kolor ludzkiej skóry nie ma znaczenia. To, co jest dobre i prawe dla jednego człowieka, jest dobre i prawe dla drugiego. Wielki Duch uczynił wszystkich ludzi braćmi.
Mam czerwona skórę, ale mój dziadek był białym człowiekiem. Ale jakie to ma znaczenie? To nie kolor skóry czyni mnie dobrym lub złym.”
Biała Tarcza
Południowi Czejeni( 1833-1883)
„Nie rozpaczaj. Nieszczęścia przyjdą nawet do najmądrzejszych i najlepszych spośród nas. Nie powinniśmy rozpaczać z powodu tego co już minęło i co jest nieuniknione.
Wielki Jeleń
Wódz Omaha
(1772-1846)

„Przyjaźń stanowi poważny sprawdzian naszego charakteru.”
Santee Siuks
(1858-1939

„Posiadanie przyjaciela i bycie prawdziwym przyjacielem we wszystkich próbach sprawdzających tę przyjaźń jest tym co wyróżnia człowieka.”
Santee Siuks
(1858-1939)

„Stary Lakota wie, że serce człowieka, który jest daleko od natury, twardnieje. Wie, że brak szacunku dla żywych istot szybko prowadzi do braku szacunku dla ludzi. Dlatego wychowywał swe dzieci w bliskim związku z naturą.”
Stojący Niedźwiedź
Wódz Siuksów Oglala
(1868-1939)

„Miłość jest tym, czego potrzebujemy. Musimy ją mieć, gdyż nasza dusza karmi się nią. Bez miłości stajemy się słabi. Bez miłości tracimy nasze poczucie własnej wartości. Bez miłości słabnie nasza odwaga. Bez miłości nie możemy już dłużej patrzeć z ufnością na świat. Zwracamy się ku sobie i zaczynamy karmić się naszą osobowością i stopniowo niszczymy samych siebie.”

Dan George
Salish
XX wiek

„W miłości jesteśmy twórczy. Z miłością wędrujemy niestrudzenie. Z miłością
i tylko z nią jesteśmy zdolni poświęcić się dla innych.”

Dan George
Salish
XX wiek
Te myśli pochodzą z książki “Mądrość Indian” wybór i przekład Maria Głowacka Wydawnictwo MINIATURA , KRAKÓW 1997

SZALONY KOŃ - CRAZY HORSE
(1842-1877)
"Oni wrócą"
(Mój przyjacielu)
One znowu wrócą.
Na całej Ziemi.
One znowu wracają.
Prastare nauki Ziemi,
Prastare pieśni Ziemi.
One znowu wracają.
Mój przyjacielu, one wracają.
Skieruję je do Ciebie.
I dzięki nim
Zrozumiesz,
Zobaczysz.
One znowu wracaja
Na Ziemię.
Crazy Horse (Oglala)

"Kiedy nadchodzi czas umierania nie bądź taki jak Ci, których serca wypełnia strach przed śmiercią i którzy kiedy nadchodzi ich koniec płaczą i modlą się o trochę czasu aby przeżyć swoje życie jeszcze raz w inny sposób. Śpiewaj swoją pieśń śmierci i umieraj tak jak bohater, który wraca do domu."
Tecumseh (Shawnee)

" Dziękowanie" Kiedy wstajesz rano Podziękuj za poranne światło, za to, że żyjesz i jesteś silny. Podziękuj za jedzenie i radość życia. Jeśli nie widzisz powodu aby dziękować, wina tkwi w Tobie.
Tecumseh

Ażeby chociaż u nas nie było tak...:
'Ziemia płacze
Biali niszczą nasz kraj, powodują ciągły płacz natury. Rozcinają zieleń długimi nożami, niszczą zieleń, zieleń płacze.
Zabijają drzewa morderczą stalą, wyrządzają drzewom nieprawość, i drzewa płaczą.
Wyrywają wnętrze ziemi, zadają jej ból, i ziemia płacze.
Zatruwają wody naszych czystych rzek i czynią je mętnymi, ryby umierają, i zarówno rzeki, jak i ryby płaczą.
Tak więc widzicie: ryby i rzeki płaczą, drzewa płaczą, ziemia płacze, zieleń przestrzeni płacze - tak, biali powodują ciągły lament. Och, wy niewdzięcznicy! Was również dosięgnie cierpienie!
Wódz Kmenkuk; Sauk'

Robert A. Swanson
Dziecko nadziei
każde dziecko które jest owinięte w indiański koc,
każde dziecko które uczy się indiańskiej tradycji,
każde dziecko które rozumie indiańską mowę,
staje się wszędzie dumą i nadzieją Indian
"Ani mężczyzna, ani kobieta nie mogą wtrącać się w przestrzeń drugiego, tak jak krzak róży nie może rosnąć w obrębie sekwoi. Każdy musi szanować drugiego z powodu jego - lub jej niepowtarzalnych wartości i dobroci, bez dążenia do przerobienia ich według własnego upodobania..."
Nicole Fernandez "LOVE, THE EARTH MOTHER, AND THE INDIAN WOMAN".

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Obłużowszczyk
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 lutego 2006 22:12 
User

Najważniejsza rzecz w życiu to Droga Prawdziwego Człowieka.

powiedział to chyba Kopiący Ptak do Tańczącego z Wilkami w znanym wam filmie. Cenię takie formy bardzo zwięzłych wypowiedzi, są one jak uśpiona bomba atomowa, kiedy się je wypowie we właściwym momencie mogą uderzyć z ogromną siłą

Na górę  || 

Zitkato
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 czerwca 2006 11:11 
User

Z tego co wiem Wódz Józef gdy skladal bron wyglosil kwiecista mowe szkoda ze nikt tego nie zapisal... :(

Na górę  || 

Mohave_Jim
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 lipca 2006 13:22 
User

Bardzo dobry pomysl na temat!

--Bądź wytrwały i bez przerwy potrząsaj drzewem, a zawsze z niego coś spadnie.

--By się położyć, musisz przedtem choć na moment usiąść.

--Lepiej mniej grzmotów w ustach i więcej piorunów w garści.

--Mądrość - to żebyśmy łowili po naszej stronie jeziora, wy po waszej stronie jeziora, a w środku nikt.

Naprawde mozna znalezc bardzo madre sentencje. Proponuje wpisac w google "Indianskie cytaty" co da nam wynik
http://www.google.pl/search?hl=pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=india%C5%84skie+cytaty&spell=1

Na górę  || 

rugitus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 sierpnia 2006 11:50 
User

W życiu Indianina nie ma złych dni.

Także, kiedy czasy są ciężkie - każdy dzień jest dobry.

Ponieważ żyjesz, każdy dzień jest dobry.

Na górę  || 

goyathlay
 Tytuł: mralD
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 03 marca 2007 20:48 
User
Awatar użytkownika

dom twuj gdzie serce twoja-
Urodzilismy sie wolni-Wielka Geba Onondag w 1648r

Na górę  || 

Inisián
 Tytuł: Przysłowia Indiańskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 marca 2007 18:27 
User
Awatar użytkownika

:arrow: Biały człowiek mówi o Jezusie - my z Nim rozmawiamy
:arrow: Naszego świata nie odziedziczyliśmy od przodków, lecz wypożyczyliśmy od naszych dzieci
:arrow: Nie daruj głodnemu ryby. Podaruj mu wędkę i naucz go łowić
:arrow: Słuchaj, bo inaczej twój język uczyni cię głuchym
:arrow: Nie daruj głodnemu ryby. Podaruj mu wędkę i naucz go łowić
:arrow: Bądź wytrwały i bez przerwy potrząsaj drzewem, a zawsze z niego coś spadnie
:arrow: By się położyć, musisz przedtem choć na moment usiąść
:arrow: Lepiej mniej grzmotów w ustach i więcej piorunów w garści
:arrow: Mądrość - to żebyśmy łowili po naszej stronie jeziora, wy po waszej stronie jeziora, a w środku nikt
:arrow: Słuchaj, jeśli nie chcesz, by twój język sprawił, żebyś ogłuchł na wszystko, co warte usłyszenia

Na górę  || 

Alope
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 marca 2007 20:16 
User

Inisián pisze:
Słuchaj, jeśli nie chcesz, by twój język sprawił, żebyś ogłuchł na wszystko, co warte usłyszenia

Szkoda, że teraz ludzie słuchać nie chcą...
Czy tylko Indianie posiadali tę umiejętność? Indinie- prości i szlachetni ludzie, których od 500. lat niszczy europejska głupota...

Inisián, widzę, że starasz się, by na forum znajdowały się tematy godne głębszego przemyślenia :) Tak trzymaj :wink: Pozdrawiam Cie.

todos juntos vamos a vivir.

Na górę  || 

Inisián
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 marca 2007 18:58 
User
Awatar użytkownika

Niestety... współczesny świat niszczy wszystko
co jest bezcenne... :(

Na górę  || 

Natalia
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 kwietnia 2007 18:43 
User
Awatar użytkownika

Łał, nie wiedziałam, że to jakże mądre przysłowie o wędce jest indiańskie :)

Na górę  || 

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 maja 2007 18:16 
User
Awatar użytkownika

Charles Eastman powiedział, że "książki są łukami i strzałami białych".

Na górę  || 

Winnetou91
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 maja 2007 22:14 
User

NIESTETY TEM śWIAT JEST TAKI PODLY ZE NAWT PRZYSLOWIA TAKICH MODRYCH I SZLACHETNYCH LUDZI JAK INDIANIE POWOLI WYGINAJA.
MAM NADZIEJE ZE KIEDYS BIALI LUDZIE ZROZUMIEJA I PRZESTANA TEPIC INDIAN. ALE OBY NIE BYLO ZBYT PUZNO...

Proszę nie KRZYCZ więcej
Mateusz

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]