Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 października 2019 13:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Tzw. matriarchat
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 marca 2011 14:48 
Muzeum internetowe

Mamy dziś Dzień Kobiet, podnoszą głowę wszelkie feministki, więc wypadałoby się zająć sprawą tzw. matriarchatu, rozpowszechnionego u plemion Ameryki Północnej.

Otóż z mojej wiedzy wynika, że jest to ustrój rodzinny o podstawie czysto pragmatycznej, wcale niekoniecznie tak korzystny dla kobiet, jak się sądzi. Chodzi mianowicie o to, że ustrój ten jest przykładem przystosowania rodziny do zasad gospodarki łowieckiej, w której mężczyzn często długo nie ma w domu. Siłą rzeczy kobieta musi mieć tu więcej do powiedzenia - ale też spadają na nią dodatkowe obowiązki, które we wrednym patriarchacie wykonywałby mężczyzna. Jest to sytuacja identyczna, jak w przypadku żony marynarza czy wyruszającego na wyprawy wojenne żołnierza.
Teoretycznie może wykorzystywać częstą nieobecność męża, by mu przyprawić rogi. Niestety, u ludów pierwotnych jest to trudniejsze, bo może ona tak robić tylko pod tym warunkiem, że na polowanie nie wyszli wszyscy mężczyźni. Ponadto w tych realiach od ciężkiej pracy kobieta starzeje się szybko.
Ustrój ten musiała w praktyce przyjmować również ta ludność, której teoretyczne zasady życia rodzinnego były typowo "patriarchalne", jeśli tylko przyjmowała ona łowiecki model gospodarczy. Tak było np. w przypadku Rosjan, którzy osiedlili się w tajdze syberyjskiej, czy traperów zachodnioeuropejskich w Ameryce Północnej.

Dodać należy, że kobieta "rządzi" w domu wszędzie, ponieważ wynika to z podziału pracy. Ten z małżonków w danej dziedzinie decyduje, kto się na niej lepiej zna - czyli "rządy kobiet w domu" (nie: w rodzinie!) nie są bynajmniej specyfiką "matriarchatu".

Ostatnio zmieniony 08 marca 2011 18:39 przez Mała Kopa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Capricornus
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 marca 2011 18:17 
User
Awatar użytkownika

Mała Kopa pisze:
matriarchatu, rozpowszechnionego u plemion Ameryki Północnej.

Matriarchat u plemion Ameryki Północnej?
Chyba nie do końca, matrylinearność tak, matriarchat jako taki, rozumiany definicyjnie jako "ustrój społeczny i polityczny, w którym władzę sprawują kobiety" nigdy nie był rozpowszechniony, nigdy nie istniał.
Są dziś pewne kultury, ja wiem o dwóch Na i Tuaregowie, które posądza się o matriarchat, choć wydaje się to dosyć problematyczne.
Matrylinearność i bardzo silna pozycja kobiety to jeszcze nie matriarchat.

Na górę  || 

Mała Kopa
 Tytuł: Re: Tzw. matriarchat
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 marca 2011 18:36 
Muzeum internetowe

Ja mam na myśli to, co propaganda feministyczna matriarchatem nazywa - dlatego napisałem "tzw." Chodziło mi o zwrócenie uwagi, że tej silnej pozycji nie otrzymują kobiety za darmo. Wątpię, by feministce chciało się nosić ciężkie toboły, harować bez pomocy męża przy wyprawianiu skór, pracach rolniczych i budowie chałupy tylko po to, żeby mieć więcej do powiedzenia w domu. Zresztą znany jest fakt, że kobiety nie lubią długich wyjazdów mężów. Nieraz dobierają ich nawet pod tym kątem.

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 marca 2011 19:17 
User

Jak zauwazyl Capricornus, matriarchat to mit.

W Am.Pn. najblizej do "matriarchatu" byloby chyba w Lidze Irokeskiej - kobiety mialy tam prawa w spoleczenstwie, rowniez swoj glos w rzadzeniu - mialy np. prawo usunac przywodce jesli jego poczynania im sie nie podobaly. (Kiedy Jefferson kopiowal system irokezki dla nowopowstalych Stanow Zjednoczonych, podtrzymal zwyczaj mozliwosci usuniecia przywodcy przed koncem jego kadencji - impeachment - ale nie dal zadnych praw kobietom).

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Mała Kopa
 Tytuł: Re: Tzw. matriarchat
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 marca 2011 22:21 
Muzeum internetowe

Myślę, że to uprzywilejowanie kobiet u Irokezów również da się wytłumaczyć logicznie, a nie ideologicznie.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]