Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 października 2019 9:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Kobiety indiańskie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 marca 2006 22:07 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Jedną z pierwszych wielkich kobiet w "indiańskiej" historii była Kobieta Północ, która powiodła naród Czejenów z miejsca zesłania w Oklahomie do rodzinnej Montany, gdzie żyli przez wieki..


Hasło "Indianie" kojarzone jest przede wszystkim z wojownikiem w pióropuszu, groźnie wymalowaną w barwy wojenne twarzą. Świat "Dzikiego Zachodu" przedstawiany był i jest głównie jako męski, z kobietą gdzieś na marginesie, cichą, skromną, niepozorną, nie mającą wpływu na bieg wydarzeń. Tak naprawdę nigdy tak nie było. Jedną z pierwszych wielkich kobiet w "indiańskiej" historii była Kobieta Północ, która powiodła naród Czejenów z miejsca zesłania w Oklahomie do rodzinnej Montany, gdzie żyli przez wieki. Od tamtej pory - od końca XIX wieku - mężczyźni zdominowali stanowiska przywódców plemiennych, nie tylko w narodzie Czejenów, ale we wszystkich narodach tubylczych.Tak było aż do dzisiaj. Nadszedł czas zmian i po latach cierpliwego czekania indiańskie kobiety ujawniają się ponownie jako przywódcy plemienni, a Czejenów po raz pierwszy w historii reprezentuje kobieta - Geri Small - wybrana na prezydent plemienia. Pani Small jest Czejenką, co oznacza, że powinna być cicha, posłuszna. Ale jest także prawnuczką Kobiety Północ,

przywódczyni i wojowniczki. Przez większość czasu wykonywała prace mało kobiece w pojęciu kultury czejeńskiej: była policjantką, leśnikiem, strażakiem i cieślą. Surowe tereny Rezerwatu Północnych Czejenów przemierzyła pieszo i na końskim grzbiecie. Jej wygrana w wyborach była dla wielu zaskoczeniem. Panowało przekonanie, że skoro jest kobietą, nie ma szans na wygraną.

W wielu środowiskach indiańskich do zmiany ról płci wbrew pozorom doprowadzili mężczyźni. Jest wiele samotnych matek, które muszą zadbać o byt swój i swoich dzieci. Córki biorą przykład ze swoich silnych matek, a synowie nie mają zbyt wielu mężczyzn-autorytetów w swoim otoczeniu, na których mogliby się wzorować, jak być przywódcą. Zła sytuacja w rezerwatach, bieda i przemoc również przyczyniły się do przemiany duchowej kobiet. Nie dawały sobie one rady trzymając się tradycyjnego podziału ról w świecie narkotyków i gangów. Żeby w domu wszystko było w porządku, musiały ten porządek zaprowadzić najpierw poza domem. Dodatkowo kobiety zaczęły się kształcić, miały mniej dzieci, a dziesięciolecia pracy zawodowej na stanowiskach urzędniczek i sekretarek dały im praktyczną wiedzę biznesową.Po utworzeniu rezerwatów pod koniec XIX wieku drastycznie zmieniła się sytuacja mężczyzn - myśliwi i wojownicy nagle nie mieli nic do zrobienia. Przyzwyczajeni do swobody poruszania się nagle nie mogli się oddalić bez zgody agenta. Kobiety były w o tyle lepszej sytuacji, że zmiany nie dotknęły ich tak drastycznie, ponieważ cały czas musiały troszczyć się o rodzinę. Nawet w przypadku podobnych przeżyć niszczących psychikę narodów tubylczych - jak np. wywożenie dzieci daleko do szkół z internatem - kobiety szybciej i pełniej dochodziły do siebie. Natomiast mężczyźni w większości zamykali się w sobie i popadali w odrętwienie nawet z powodu zmiany miejsca zamieszkania.Panuje ogólne przekonanie, powtarzane we wszystkich rezerwatach, że życie w nich odarło mężczyzn z ich dawnej roli, nic im nie dając w zamian. Kobiety zachowały swoją pozycję, a co za tym idzie, swoją godność, swój zakres obowiązków i poczucie własnej wartości. Kobiety scalały rodzinę, a poprzez to również kultywowały tradycje.Mężczyźni, nie biorąc w ogóle udziału w życiu politycznym czy rodzinnym, niejako zmusili kobiety, żeby zabrały głos. Wiele z nich wolałoby zostać w domu i wychowywać dzieci, podczas gdy ich mężowie troszczyliby się o sprawy plemienia. Ale skoro tego nie robią, to same muszą zajmować się rodziną i plemieniem.Przed pojawieniem się Europejczyków na kontynencie Amerykańskim panowała równowaga w podziale obowiązków i ról, którą poważnie zachwiało umieszczenie Indian w rezerwatach. Wcześniej role płci były ściśle określone i wzajemnie się uzupełniały, bez wskazywania, kto jest ważniejszy. Po przybyciu Europejczyków kobiety indiańskie zauważyły, że ich pozycja jest zagrożona, ponieważ ich mężowie przyjmują poglądy białych w kwestii ról w społeczeństwie.

Teraz kobiety dążą do przywrócenia dawnej równowagi. Na szczęście nowe pokolenie młodych mężczyzn wydaję się być gotowe, bardziej niż ich ojcowie, na podjęcie współpracy w celu przywrócenia dawnego partnerstwa. Kobiety wolą działać w tle, prowadzić programy plemienne, szkoły czy biura. Mogą wiele zdziałać bez zwracania na siebie zbytniej uwagi. To mężczyzna powinien stać na czele i przyjmować ciosy. Pogląd ten nie różni się wiele od kultury sprzed 100 lat.Kobiety i mężczyźni muszą pracować razem. Jedni bez drugich sobie nie poradzą. Przez wiele lat wmawiało się kobietom, że to mężczyźni powinni być przywódcami. Jednakże bez wspierających ich kobiet nie mogliby być silni.Życie w rezerwatach zmienia się, odchodzi się od sztywnych podziałów na rzecz elastyczności i możliwości dla każdego. Już teraz przywódczynie spotykają się z większą akceptacją środowiska, a kobiety odważniej sięgają po te stanowiska:Geri Small - Prezydent Czejenów;
Majel Russel - adwokat, pracuje przy tworzeniu nowej konstytucji narodu Wron;
Angie Main - dyrektor siedmiu centrów informacyjnych dot. rozwoju ekonomicznego w rezerwatach Montany;
Sue Masten - przewodnicząca plemienia Yurok i prezydent Narodowego Kongresu Indian Amerykańskich;
Elouise Cobell - założycielka pierwszego banku należącego do plemienia Blackfeet, zdobywczyni nagrody MacArthura, pozwała rząd federalny za brak wypłat należności za dostarczone towary na kwotę 10 miliardów USD;
Margater Campbell - Dyrektor zarządzający szkoły plemiennej (Tribal College), w Fort Belknap.


Art. ze strony http://www.kobiety.pl

A Wy co o tym myślicie ?? jaki jest obecnie status kobiet ??

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Cień
 Tytuł: połączyć?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 marca 2006 23:37 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
A może by tak połączyć ten temat z tematem "O Kobietach i Księżycu"? Albo tamten z tym (i może jeszcze z czymś "kobiecym", czego może nie zauważyłem). Zbytnie rozdrabnianie się zmniejsza ilość uczestników zainteresowanych dyskusją, a poza tym utrudnia orientację na coraz bardziej rozrastającym się Forum... Co wy na to?
P.S. Znalazłem jeszcze temat "Kobieta" o niestosowności nazwy sq***. Moim zdaniem wszystkie mogłyby być w jednym wątku.


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 marca 2006 17:44 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
czy jednak te tematy nie za bardzo odstają od tego ??

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 10:29 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
3bobry pisze:
U Indian źródłem mocy kobiety – mocy manifestującej się w cyklu miesięcznym - była jej zdolność do rodzenia dzieci. Mężczyźni musieli aktywnie poszukiwać swojej własnej mocy, dla kobiety była ona stanem przyrodzonym. Dla mężczyzn najbardziej rozpowszechnionym rytuałem było poszukiwanie wizji, podczas gdy dla dziewczyny pierwsza miesiączka (tzw. menarche) była okazją do odosobnienia, podczas którego w snach poszukiwała „wytycznych” na przyszłość. Po nim następowała ceremonia – rodzinna bądź plemienna – uznania jej za dojrzałą kobietę gotową na zamążpójście.

MATEUSZ pisze:
Kobiety zachowały swoją pozycję, a co za tym idzie, swoją godność, swój zakres obowiązków i poczucie własnej wartości. Kobiety scalały rodzinę, a poprzez to również kultywowały tradycje.
[...]
Przed pojawieniem się Europejczyków na kontynencie Amerykańskim panowała równowaga w podziale obowiązków i ról, którą poważnie zachwiało umieszczenie Indian w rezerwatach. Wcześniej role płci były ściśle określone i wzajemnie się uzupełniały, bez wskazywania, kto jest ważniejszy. Po przybyciu Europejczyków kobiety indiańskie zauważyły, że ich pozycja jest zagrożona, ponieważ ich mężowie przyjmują poglądy białych w kwestii ról w społeczeństwie.


Jak dla mnie, to początkowe teksty w obu wątkach interesująco się uzupełniają i podsuwają odpowiedzi na pewne pytania dotyczące roli kobiet w indiańskich społecznościach w zmieniających się warunkach... A i wyjaśnienia na temat słowa sq*** mogłyby się znaleźć w pobliżu.

Czytanie (i pisanie) na różne tematy "kobiece", przedstawiane z rozmaitych punktów widzenia (w końcu i tak co autor, to inna opinia), ale wzajemnie uzupełniające się byłoby dla mnie ciekawsze i bardziej pouczające. Ale - nie jestem adminem ani... kobietą ;) Więc może to one zdecydują?


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 12:11 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Cień pisze:
ani... kobietą Więc może to one zdecydują?

ok niech decydują :D

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 12:51 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2005 21:14
Posty: 310
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Ja bym wrzucił temat "kobiety" do jednego... znaczy sie ujął w jednym, oddzielnym wątku :-)

_________________
Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian - http://pspi.org.pl

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 12:53 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2005 21:14
Posty: 310
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
Ops...znaczy na pewno nie czuje sie kobieta, ale ja tylko odnosnie tego wątku tak napisałem swoje zdanie. A co, mamy równouprawnienie, co nie;>??

_________________
Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian - http://pspi.org.pl

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 18:55 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta
a ja bym stworzyła jakieś małe subforum dla tematów kobiecych hehehe czy przemawia cicho przeze mnie feminizm :?: :mrgreen: ;)

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 marca 2006 19:51 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
Nehwe pisze:
jakieś małe subforum


A będzie też subforum dla "męskich" tematów? ;)
[center]
Obrazek[/center]


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 kwietnia 2006 19:06 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
jasne że się zrobi. Pytanie tylko jak z dostępnością. wszyscy wszystko czy ograniczona ??


Cień nie podejrzewałem o takie skłonności :D (obrazek) szkoda że takie małe te skłonnosci :D :D

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Mohave_Jim
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 kwietnia 2006 18:08 
Offline
User

Rejestracja: 02 kwietnia 2006 14:21
Posty: 20
Lokalizacja: Zielona Góra/Dundee
Płeć: Nie określono
Hola wydaje mi sie, że zbytnio odbiegliście od głównego wątku :) Sytuacja indiańskich kobiet jest bardzo podobna do tej jak kobiet na całym świecie. Mowa oczywiście o krajach cywilizowanych. Kobiety stają sie coraz większa siłą społeczną i polityczną. U indian jednak, jak wynika z tego artykułu dąi rza one do ładu i równości. Polki niestety wykazuja tendencje wrecz odwrotne co wydaje sie cholernie smieszne :?

_________________
Bartek jestem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
SilkenyLiya
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 maja 2006 17:48 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 maja 2006 0:18
Posty: 4
Lokalizacja: Koszalin
Płeć: Nie określono
Mohave, nie powiedziałabym że jest bardzo podobna. Jest podobna o tyle, że chodzi o tę samą płeć. Indiańskie kobiety miały więcej barier do pokonania. Nasza kultura ma słabe fundamenty, nie ma podziału ostatecznego - przychodzi amerykanizacja i kobiety żądają więcej. Wydaje mi się, że kobiety z naszej kultury mają łatwiej, bo nawet jak się zbuntują że chcą do pracy/lecieć w kosmos, to przyklasną temu feministki. U Indian kobieta walcząca o wyższą pozycję nie ma wsparcia z zewnątrz. Może trochę naokoło, ale chyba rozumiecie? ;)

_________________
Ona twym dniem Otwiera oczy - wstają Słońca
I czarną nocą Gdy w jej włosach kryjesz twarz
Wtedy wiesz Na rękach nieść ją będziesz
Do samego końca
Przeciw złym słowom i całemu światu wbrew


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Nszo-Czi
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 maja 2006 16:59 
Offline
User

Rejestracja: 29 maja 2006 21:10
Posty: 2
Lokalizacja: Lubin
Płeć: Nie określono
Dobry pomysł z tymi tematami kobiecymi ;) jestem tu nowa, świeża krew jeszcze bardzo, więc wybaczcie, dopiero się przyzwyczajam, ale już mi się spodobało - chociażby ten temat ;)


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Cień
 Tytuł: Indianki w Internecie
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 stycznia 2007 21:51 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
Przy okazji audycji Etnoradia pomyślałem, ze może przyda się parę linków do stron poświęconych Indiankom, ich roli i sytuacji - dawniej i obecnie. Mam nadzieję, że inni będą dopisywać kolejne...

http://www.library.wisc.edu/libraries/w ... native.htm - Native American Women on WWW

http://www.indians.org/articles/native- ... women.html - The important role of Native American women

http://www.bluecloud.org/women.html - Women's Issues from "The Wind River Rendezvous"

http://womenshistory.about.com/od/nativ ... istory.htm - American Women's History

http://www.nativewomenveterans.org/ - Native American Women
with Military Service

http://www.geocities.com/CapitolHill/9118/mike.html - Coerced Sterilization of Native American Women

http://www.now.org/nnt/spring-2001/nativeamerican.html - Native American Women and Violence

http://frank.mtsu.edu/~kmiddlet/history ... -indn.html - Native American Women - Bibliographies, References

http://www.wmol.com/whalive/native.htm - Bibliography of Books by Native American Women

...


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
ewka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 stycznia 2007 22:47 
Offline
Moderator

Rejestracja: 29 marca 2006 20:33
Posty: 258
Lokalizacja: Canada
Płeć: Nie określono

_________________
http://community.webshots.com/user/efkaw


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage