Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 lipca 2019 19:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
spotted
 Tytuł: KTO ZOSTAWAŁ SZAMANEM?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 maja 2007 18:22 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 maja 2007 18:10
Posty: 72
Lokalizacja: Tczew
Płeć: Nie określono
Nani, szaman to inaczej "święty człowiek", Indianie wolą raczej tą drugą nazwę. Więc, świętym człowiekiem zostawał ten, który doświadczał wizji, praktykował kontakty ze światem duchów... Zajrzyj do biografii Szalonego Konia (Crazy Horse), Czarnego Łosia (Black Elk) bądź Siedzącego Byka (Sitting Bull). Ich właśnie uznawano za świętych ludzi, duchowych przywódców.

_________________
Lightning - moim przekleństwem, moim życiem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
nepawin
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 maja 2007 22:39 
Offline
User

Rejestracja: 27 kwietnia 2007 13:34
Posty: 11
Lokalizacja: będzin
Płeć: Nie określono
szalony koń szamanem ????
:o

_________________
kocham ten kraj, lecz ten kraj robi wszystko bym go znienawidził...


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Nehueret
 Tytuł: Re: Sposoby leczenia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 marca 2008 11:26 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2007 15:52
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Nie określono
Słowo szaman często - zupełnie niepoprawnie - używane jest zamiennie ze słowami takimi jak czarownik , znachor czy mag . Szaman oczywiście, jest zarazem magiem jak i znachorem, jednak nie tylko. Szaman jest przewodnikiem dusz par excellence , mistykiem, kapłanem, mistrzem ekstazy, pośrednikiem pomiędzy światem rzeczywistym a nadprzyrodzonym - pomiędzy ludźmi a duchami, odgrywa niezwykle istotną rolę w magiczno-religijnym życiu wielu społeczeństw. W najstarszych ujęciach szamanami byli ludzie „ w służbie szatana”, później określano ich jako szarlatanów, ewentualnie znachorów. Znaczącą datą w historii odkrywania szamanizmu jest rok 1952, kiedy to Mircea Eliade opublikował swoje dzieło „Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy”. Zaproponował on pierwsze systemowe ujęcie fenomenu szamanizmu i przedstawił szamanizm jako dość spójny system wierzeń, poprzedzający religię hierarchiczną, którego rdzeń może być rozpoznany wśród społeczności plemiennych na całym świecie.
Saman oznacza w języku tunguskim „tego ,który jest podekscytowany, poruszony”, dlatego też Eliade wyjaśnia pojęcie szamanizmu jako „technikę osiągania ekstazy” , której głównym elementem jest umiejętność wchodzenia w unikalny, wizjonerski stan świadomości. Taki stan umysłu nazywa się często szamańskim stanem świadomości ( w skrócie SSŚ), wtedy właśnie doświadcza się podróży do niezwykłych miejsc, gdzie zdobywa się wiedzę i „moc” potrzebną do zastosowania na użytek własny i swojej społeczności.Rozwazania na temat przeróznych zadan szamana prowadza do okrycia istoty jego zdolnosci artystycznych. Dla wielu obserwatorów szaman to niewiele wiecej niz egzotyczny aktor, osoba, która poprzez ekscytujacy rytual wywoluje stan histerii, ludzacy jego samego i jego publicznosc. Zwierzece stroje szamana, tajemnicze piesni mocy, rytualne tance , malowidla na bebnach i maskach – te wlasnie elementy pozwalaja dostrzec w szamanie artyste, a w rytuale – obecnosc niezwyklej sztuki.
„Obrzedowy rytual jest zewnetrznym przejawem wewnetrznego zdarzenia .We wszystkich religiach oraz w szamanizmie i obrzedowej magii uczestnicy rytualu wierza ,ze nie ma on tylko charakteru teatralnego, lecz harmonizuje z pewnego rodzaju swieta , wewnetrzna rzeczywistoscia – ze przez jakis czas uczestnicza w mistycznym dramacie, w trakcie którego byc moze dokonuje sie zjednoczenie z bogiem, utozsamienie ze zródlem duchowego uzdrawiania lub nastepuje akt ucielesnienia jakiegos rodzaju transcendentnej mocy. Szaman , kaplan i mag wierza ,ze w ten sposób wchodza w o wiele wiekszy i bardziej przerazajacy wymiar niz znana nam rzeczywistosc. Jest to w ogromnym stopniu sprawa uczestniczenia w tajemnicy – odejscia od codziennej rzeczywistosci (...)”(N.Drury)
Nasze zycie jest bogate w rytualy i czynnosci odprawiane w sposób rytualny. Rytual znajduje odzwierciedlenie w kazdej tworzonej przez czlowieka kulturze. Jednak w kazdej z nich podkreslana jest ostra rozbieznosc pomiedzy rytualem a zwyklym przyzwyczajeniem. Pierwotny sens rytualnie odprawianych czynnosci zawsze mial zwiazek ze swietoscia, rytual posiada zawarty w sobie porzadek , okreslony i prawidlowy przebieg pojedynczych kroków, przekazany przez naszych przodków jako dziedzictwo, lub tez okreslony przez tych, którzy mu przewodzili. Istnieja zatem rytualy stare i tradycyjne, jak tez nowsze, czlowiek zawsze moze w nich prosic i dziekowac, zostaje wezwany do symbolicznego urzeczywistniania duchowych tresci lub symbolicznego wprowadzania ich w zycie.
Najogólniej rzecz ujmujac, rytual jest ukierunkowany na spoleczenstwo, które w jego wyniku moze dazyc do harmonijnego rozwoju. Kazdy rytual, wykonywany i swietowany wspólnie, odbywa sie pod okreslonym haslem, znanym juz z góry przez jego uczestników, dzieki czemu maja oni odpowiednia ilosc czasu na niezbedne przygotowania. Pod tym haslem w rytual wlaczaja sie poszczególne jednostki i w tym wspólnym poswieceniu sie dla jednej czynnosci odkrywaja siebie jako wspólnote.
Wszystkie mityczne procesy , obrzedy i rytualne czynnosci znajduja swe odzwierciedlenie w szamankich strojach, piesniach, tancach, rysunkach i malowidlach.
Od najwczesniejszych czasów szamani uczyli sie nasladowac ruchy i glosy ptaków i zwierzat. Bylo to naturalne, gdyz szamani – zwierzeta pragneli utozsamienia z silami odpowiedzialnymi w zaswiatach za sukces podczas polowania ,a szamani – ptaki pragneli utozsamienia z duchami pogody i nieba. Jakuci z Syberii potrafia zrecznie nasladowac glosy takich ptaków jak czajka, orzel i kukulka , jednak to nie wszystko ,bo „ ...aby stac sie jak zwierzeta i ptaki, trzeba nie tylko nalozyc ich skóry i maski, ale takze nasladowac ich zachowanie. Poza zdolnoscia ptaków do latania, która szamani uzyskuja w transie i snach o lataniu, glównym atrybutem ptaków jest ich spiew...szamani – ptaki zapozyczaja ten spiew od swych zródel mocy(...)Szaman nie uswiadamia sobie ,ze gra jakas role: w swoim przekonaniu staje sie zwierzeciem lub cieniem zmarlego , który ponoc nim zawladnal. Równiez dla widzów ta dziwna postac o dzikim i szalonym wygladzie, wydobywajaca z siebie brzuchomówcze okrzyki i mamroczaca nieziemskim falsetem , rzucajaca jedynie od czasu do czasu urywki zrozumialych slów, nie jest juz czlowiekiem, ale rzecza , która uosabia. W ich umyslach pojawiaja sie najdziksze wyobrazenia i widza najdziwniejsze i najbardziej fantastyczne zdarzenia”.(W. La Barre)
Bogowie zwierzat przywolywani sa przez taniec, grzechotanie i bebnienie. Tancerze wprowadzaja sie w stan szalu, w którym nasladuja okrzyki zwierzat. Ci ,którzy imituja niedzwiedzia, moga na rekach nosic autentyczne niedzwiedzie lapy. Oczywiscie takie rytualy skladaja sie z zewnetrznych praktyk – mozna je obserwowac- i symbolicznych, mitycznych procesów reprezentowanych przez obrzedowe nastepstwo zdarzen. Szaman nie rozróznia miedzy „ rzeczywistym”, a „nierzeczywistym” swiatem. Cala dziedzina magii, zglebiana podczas wykonywania praktyk szamanskich jest zintegrowanym wyrazem zarówno „naturalnych” , jak i „magicznych” zdarzen, gdyz szaman „przedostaje sie” z codziennej rzeczywistosci do wyzszego lub nizszego swiata. Dla niego, krótko mówiac magia jest czyms realnym .Kiedy zaczyna spiewac, tanczyc i poruszac sie , zaczynaja dominowac u niego emocje , intuicja i artystyczne kreacje oraz odmienne od zwyczajnego postrzeganie swiata.
Piesn i taniec mocy to potezne narzedzia w repertuale szamana. Podczas rytualów i obrzedów rzadko który szaman mówi. Taniec towarzyszy ludzkosci od zarania dziejów i zawsze byl scisle zwiazany ze sfera sacrum, wyraza zwiazek szamana ze swiatem duchów. Wiele ekstatyczno – tanecznych obrzedów opisuje w swych pracach Eliade. Ekstatyczny taniec odbywa sie w rytm bebnów i grzechotek..Indianie Ameryki Pólnocnej mieli specjalne rodzaje tanców na rózne okazje. W róznych tancach wyrazali lacznosc z duchem Slonca, Jelenia, Wilka, Bizona i szeregu innych istot. Taniec byl i jest wyrazem danego ducha oraz opowiescia przedstawiajaca caly, nieraz bardzo dlugi mit. Jest to takze przedstawienie osobistego mitu i jego zwiazków z mitem spolecznosci. Indianscy wojownicy, tuz przed swoja smiercia wykonywali swój ostatni taniec, w którym calkowicie laczyli sie ze swoim duchem opiekunczym, po czym umierali.


PS wszystko na podstawie bibliografii o szamanizmie

_________________
"Wędruję z duchami, a wokół ich pełno..."


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
ewka
 Tytuł: Re: Sposoby leczenia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 marca 2008 18:44 
Offline
Moderator

Rejestracja: 29 marca 2006 20:33
Posty: 258
Lokalizacja: Canada
Płeć: Nie określono

_________________
http://community.webshots.com/user/efkaw


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
Nehueret
 Tytuł: Re: Sposoby leczenia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 marca 2008 21:09 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2007 15:52
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Nie określono

_________________
"Wędruję z duchami, a wokół ich pełno..."


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
tediee
 Tytuł: Re: Sposoby leczenia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 marca 2008 22:56 
Offline
User

Rejestracja: 24 lipca 2007 19:33
Posty: 10
Lokalizacja: Bieruń Stary
Płeć: Nie określono
"Szamanem jest osoba, ktora nabyla,zazwyczaj wskutek pochwycenia przez ducha, wyjatkowej mocy obcowania z silami nadnaturalnymi".
Wielu rdzennych amerykanow nie stosuje okreslenia "szaman"a wrecz go nie lubi poniewaz slowo to zostalo zaczerpniete z obcej kultury(Tunguzow ze wsch Syberii)indianie twierdza, ze "zaciemnia ono obraz rzeczywisty i nie oddaje calej specjalizacji spotykanych wsrod ludow Am.Pln." Prawidlowe okreslenie indianskiego szamana brzmi"świety czlowiek". Mógl nim zostac czlowiek,ktory "bez specjalnych zabiegow doznal poteznej wizji,zapewniajacej im duchowe kierownictwo do konca zycia,jak i stalego praktyka,pozostajacego w ciaglym kontakcie z duchami i zdolnego do ingerowania w swiat zewnetrzny. "Pozdrawiam


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage