Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 15 października 2019 21:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
jaro
 Tytuł: Łapacz snów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 sierpnia 2005 14:41 
Offline
User

Rejestracja: 23 sierpnia 2005 14:35
Posty: 1
Płeć: Nie określono
Witam
Gdzie powiesic łapacza snów? czy dla dwóch osób wystarczy jeden łapacz snów? Jeśli tak to, w którym miejscu go umieścic?


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 sierpnia 2005 15:44 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta
Marek Cichomski pisze:
łapacz snów - Zgodnie z tradycją, przyrządy te wykonywane są z miękkiego drzewa (na przykład z wierzby) w kształcie koła. W środku tka się coś w rodzaju pajęczyny ze zwierzęcych ścięgien, lub długiego, wąskiego rzemienia z surowej skóry.
Indianie wierzący w nadprzyrodzoną moc łapaczy snów powiadają, że sny, zarówno te dobre, jak i złe, zsyłane są z ciemnego, nocnego nieba. Złe sny, jako te wielkie i niezdarne, wpadają w sieć i grzęzną w niej, by pod wpływem promieni porannego Słońca wyparować wraz z rosą. Dobre sny, jako małe i sprytne przeciskają się i po piórze spływają delikatnie na śpiącego, uprzyjemniając mu odpoczynek. Mówi się też, że kolisty kształt jego ramy symbolizuje cyklicznie powtarzający się krąg czasu, Matkę Ziemię, cztery strony świata, w których żyją ludzie. Sieć wyobraża jedność rodziny z wszystkimi jej powiązaniami, zaś więzy - więzy rodzinne. Łapacze snów należy zawieszać w miejscu, w którym może go dosięgnąć poranne promienie słoneczne.
Łapacze snów wyrabiane z wierzby i zwierzęcych ścięgien, nie służyły ich użytkownikom zbyt długo. Wierzba wysychała, a napięcia ścięgien słabło. Miało to przypominać zarazem o tym, że młodość wcale nie jest wieczna.
Roy Winters z Muzeum i Centrum Sztuki Indian Sioux znajdującego się w Rapid City powiedział, że łapacze snów pochodzą najprawdopodobniej od Indian Chippewa z Michigan i Minnesoty. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie nikną jednak, gdy przypatrzymy się bliżej długiej tradycji gawędziarstwa i ustnych przekazów podawanych dzieciom przez rodziców z pokolenia na pokolenie.
Frances Densome na początku 1900 roku prowadziła badania nad kulturą Indian Chippewa. Zebrane wtedy informacje opublikowała w 1979 roku w książce "Chippewa Customs". Opisała tam między innymi używany przez tych Indian przedmiot podobny do pajęczej sieci, zawieszany zwykle na obręczy dziecięcej kolebki. Miał on chwytać zło, tak jak pajęczyna chwyta wszystko, co w nią wejdzie. Robiony był on z około 9-centymetrowej obręczy, wypełnionej siecią sporządzaną z łodyg pokrzywy, zafarbowanych na czerwono. Jednak sposób utkania sieci znacznie różnił się od tego, jaki dziś znamy.
Pewna opowieść mówi o tym, jak to Asibikaashi (Kobieta Pająk) pomagała Wanabozhoo zwrócić ludziom Giizis (Słońce). Wtedy to u zarania narodu Indian Chippewa, wszystkie ich narody żyły w jednym miejscu na Wyspie Żółwia. Kiedy jednak rozproszyli się po czterech stronach Ameryki Północnej, Asibikaashi nie była już w stanie móc odwiedzać wszystkie kolebki. Dlatego też matki, siostry i babcie zapoczątkowały zwyczaj tkania dla każdego noworodka magicznych pajęczyn.
Używały do tego wierzbowych obręczy i ścięgien, lub sznurków robionych z roślin. Okrągły kształt łapacza miał symbolizować drogę, jaką musi Giizis pokonać na niebie w ciągu każdego dnia. Ilość miejsc, w których sieć łączy się z obręczą, wynosi osiem; ze względu na osiem nóg Kobiety Pająka, lub siedem; ze względu na siedem proroctw (ale o jakie tu proroctwa chodzi, to tego już nie wiem).
Asibikaashi po dziś dzień troszczy się o swoje dzieci, ludzi Ziemi. Od tysiącleci też buduje o świcie swoje schronienie. Budząc się o tej porze, można być świadkiem cudu, w którym pierwsze promienie Słońca w postaci jasnych iskierek więzione są na kroplach rosy.
Inna przypowieść Indian Chippewa mówi o tym, że kiedyś ludzi dręczyły koszmary senne. Wielu starczych i leczniczych ludzi próbowało na wszelkie sposoby rozwiązać ten problem, ale żadnemu z nich to się nie udawało. Zwołano więc naradę. W czasie jej trwania jeden starszy miał wizję, w której ukazała mu się pajęczyna rozpięta na obręczy, ozdobiona piórem i koralikami. Miała ona więzić złe sny, a przepuszczać jedynie te dobre. Starsi wzięli się do roboty i stworzyli łapacze snów na sposób ukazany w wizji. Kiedy ludzie zaczęli je używać, złe sny odeszły.
Densmore wspomina też, że podobne obręcze tkali Indianie Pawnee. Miały one przedstawiać Kobietę Pająka, ducha, który miał pieczę nad bizonami.
Półokrągłe jednak ramki z rzemienną plecionką wewnątrz spotkać można w połowie XIX wieku jako popularne elementy dekoracyjne tak u Indian Lakota, jak i u sąsiadujących z nimi innych plemion. Jedna z przypowieści mówi, że dawno temu, kiedy świat był młody, pewien stary lecznicy człowiek Indian Lakota był na wysokiej górze, gdzie miał wizję. W wizji tej Iktomi, wielki oszust i nauczyciel mądrości, pojawił mu się jako pająk. Przemówił on do starca w świętym języku. Mówiąc, wziął w ręce obręcz z wierzbowej gałęzi, do której przyczepione były piórka, końskie włosie oraz koraliki, i zaczął pleść sieć. Mówił do starca o kręgu życia:
- Zaczynamy żyć jako niemowlęta, potem jesteśmy dziećmi, następnie dorosłymi. W końcu dochodzimy do wieku starczego i trzeba się nami opiekować jak niemowlętami, co kończy koło. Ale - mówił Iktomi dalej tkając sieć - w każdym okresie życia spotkać można wiele sił. Jedne z nich są dobre, inne złe. Jeśli posłuchasz tych dobrych, pokierują one tobą w dobrym kierunku. Jeśli posłuchasz tych złych, poprowadzą one cię z złą stronę i mogą cię zranić.
Kiedy Iktomi skończył, dał starcowi sieć i powiedział:
- Ta sieć jest idealnym kołem, ale w środku ma dziurę. Użyj tej sieci by pomóc swym ludziom osiągnąć ich cele poprzez robienie dobrego użytku z ich marzeń, snów i wizji. Jeśli wierzysz w Wielkiego ducha, to ta sieć złapie twe dobre myśli, a złe przepuści przez dziurę.
Starzec przekazał swą wizję ludziom i wielu Indian powiesiło łapacze snów nad swymi łóżkami, by wyłapywać dobre sny.
Indianie Cree, tak jak i Indianie Chippewa, chętnie zawieszali łapacze snów nad głowami niemowląt umieszczonych w specjalnych kolebkach, lub przy dziecięcych legowiskach.
Często powtarzana przez Indian legenda mówi, że dawno temu pewna stara kobieta pod sklepieniem swego szałasu zobaczyła pająka tkającego sieć. Obserwowała go i podziwiała jego pracę. Chroniła pajęczynę, bo wokół biegały dzieci, które mogły ją zniszczyć. Kiedy pająk zakończył swą pracę, do sieci zaczęły wpadać różne owady. Pewnego dnia pająk postanowił odejść. Zanim to uczynił, podziękował kobiecie:
- Dziękuję ci bardzo, że mnie chroniłaś i osłaniałaś. W dowód wdzięczności ofiaruję ci niezwykły podarunek. Dam ci moją pajęczynę, która odtąd będzie chwytała wszystkie sny, które wejdą do twego namiotu. O świcie wszystkie twoje złe sny odejdą.
Według Larry'ego White Dirt istnieje podanie, według którego łapacz snów pochodzi od młodego Indianina, zwanego Słodkie Lekarstwo. Kiedy odbywał on obrzęd poszukiwania wizji, która wskaże mu drogę w życiu, pająk przekazał mu tajemnicę sieci; krąg tworzący łapacza snów przedstawiać ma życie, a sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, a przez otwór przechodzą one do niebios i Stwórcy.
Według Brycene Neiman, kustosza Narodowego Muzeum Indian Yakima, łapacze snów były używane wśród plemienia ze środkowego stanu Washington, zwanego jako Ludzie Wodza Mosesa, które w połowie XIX wieku zamieszkiwało tereny Indian Colville. Sąsiednie plemiona uważały Wodza Mosesa i jego ludzi za bardzo uduchowioną grupę ludzi. Podczas gdy wszyscy Indianie zaangażowali się w walki z Białymi, Wódz Moses skonstruował przyrząd podobny do łapacza snów, aby z jego pomocą patrzeć na drugą stronę. Następnie dzielił się ze swymi ludźmi tym, co widział przez otwór łapacza snów. Były to prorocze przesłania, przekazywane najczęściej w formie pieśni, które dawały ludziom pewien rodzaj nadziei, by mogli zmierzyć się z mijającym biegiem życia.
- Ci, którzy potrafią połączyć się z drugą stroną... To jest klucz! - Powiedział Neiman.
Zdaniem Neiman, sieć oznacza tę większość spośród nas, którzy nie będą mieli możliwości zobaczenia drugiej strony dopóki nie nadejdzie ich czas. Otwór w sieci to ci, którzy mają tę możliwość już teraz.
Kontrowersje powstałe wokół religijnego znaczenia łapacza snów wśród niektórych plemion sprawiły, że dla ludzi ze środkowego stanu Washington ma on szczególną wartość.
- Sny są stanem ducha - powiedział Neiman. - Każdy śni, ale tylko nieliczni potrafią przejść na drugą stronę. Ci, którzy potrafią, są uważani za uzdrowicieli. Sprowadzają oni pieśni i wizje dla pozostałych.
Łapacz snów pojawił się w sposób namacalny około 1975 roku. Zdobywa wciąż coraz większą popularność.
Obecnie łapacze snów popularne są nie tylko wśród Indian. Arlene Lacell, która przedstawiła wzór łapacza snów w Muzeum Toppenish, zauważyła jego rosnącą popularność spowodowaną tym, że jest on łatwym do wykonania elementem sztuki indiańskiej.
- Do ozdobienia łapacza snów używa się przeważnie piór i paciorków - powiedziała Lacell, - ale różnorodność zdobienie tych przyrządów zależy od różnorodności snów. To jak utkasz pajęczynę, i jak ją ozdobisz, zależy tylko od twojej wyobraźni.
W wielu częściach Kanady i północno-wschodnich Stanach, zwyczajem jest nadawanie łapaczom snów kształtu rakiety śnieżnej.
Aby łapacz zatrzymał wszystkie złe sny a przepuszczał tylko dobre, powinien mieć niektóre z następujących ozdób:

- koraliki: spełniają sny
- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
- róg jelenia: daje powodzenie w łowach
- kawałek modrzewia lub szałwi: daję zdrowie
- futerko: zapewnia wygodę i ciepło
- koński włos: daje wytrzymałość
- turkus: sprowadza siłę
- kryształ górski: daje moc
- pazury: zapewniają ochronę

Pióra, dołączane do łapaczy snów, poruszane powiewem powietrza, nie tylko dostarczają rozrywki niemowlakom, ale też dają im pierwszą lekcję ważności tego zjawiska. Sowie pióro ma przynosić mądrość (stąd było przeznaczone dla dziewczynek), a orle daje chłopczykom odwagę. Nie jest to jednak jednoznacznie przyjęty kanon.
Dla jednych łapacze snów są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu w naszym umyśle i świeci, który nas otacza. Dla innych te ręcznie wykonane przyrządy mają znaczenie religijne, odwołujące się do czasów burzliwych przemian. Jeszcze dla innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy. Cokolwiek oznacza, staje się on coraz bardziej popularny wśród rzemieślników i właścicieli sklepów z upominkami. Łapacze snów są sprzedawane we wszystkich rozmiarach i cenach.
Prawo USA zakazuje sprzedaży piór świętych dla Indian ptaków. Dlatego też dziś pióra zastępuje się czterema kamieniami szlachetnymi. Mają one symbolizować cztery kierunki. Dawniej kamienie nie były używane przez Indian do dekorowania łapaczy snów.
Często widuje się łapacze snów zawieszone na lusterkach w samochodach. Niewątpliwie pięknie one tam wyglądają, ale to nie jest ich miejsce.
Dużą popularnością cieszą się też i kolczyki w kształcie łapaczy. Widziałem wiele tego rodzaju wyrobów w polskich sklepach z pamiątkami - wyrobów produkowanych na Tajwanie...

http://www.huuskaluta.com.pl/marekc/parfleche17.php

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Gość
 Tytuł: Lapacz snów?!
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 sierpnia 2005 18:43 
Cze Jaro. Masz łapacz. Napiszę Ci krótko. Najlepiej powiesić go nad łóżkiem skierowanym na północ. Może być nad łóżkiem małżonków jeden wspólny. To tyle. Narka. :respekt:


Na górę  || 
  
 
Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 września 2005 13:51 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem! ;)

W powyższym tekście wielokrotnie zaznaczono, że łapacze (i ich elementy) SYMBOLIZUJĄ, WYOBRAŻAJĄ, PRZYPOMINAJĄ, w określonych sytuacjach także "dostarczają rozrywki" lub "udzielają nauki", a w ich "moc" wierzyli tylko niektórzy Indianie ze określonych plemion.

To co wyrabia się z łapaczami dziś, co się o nich mówi i wypisuje, to klasyczny przykład bełkotu w stylu New Age wymyślonego dla naiwnych Białych, od wieków poszukujących rozmaitych dróg na skróty i recept na szczęście (własne, bo kogo w końcu obchodzą jacyś tam Indianie)... ;)

Trzy Pióra pisze:
Aby łapacz zatrzymał wszystkie złe sny a przepuszczał tylko dobre, powinien mieć niektóre z następujących ozdób:

- koraliki: spełniają sny
- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
- róg jelenia: daje powodzenie w łowach
- kawałek modrzewia lub szałwi: daję zdrowie
- futerko: zapewnia wygodę i ciepło
- koński włos: daje wytrzymałość
- turkus: sprowadza siłę
- kryształ górski: daje moc
- pazury: zapewniają ochronę


Niech mi np. ktoś wytłumaczy, JAK TO MIAŁOBY DZIAŁAĆ? ;)

Tak więc, nie dawajcie się nabierać - zwłaszcza ulicznym sprzedawcom tandetnych gażdetów przedstawianych jako (bez)cenne talizmany, lecznicze amulety i "przedmioty mocy". Pamiętajcie, że łapacz jest przede wszystkim "łatwym do wykonania elementem sztuki indiańskiej", że najcenniejszy będzie zrobiony samodzielnie lub otrzymany od przyjaciela, że jego wartość i "moc" tworzy jego historia i że to "jak utkasz pajęczynę i jak go ozdobisz, zależy tylko od twojej wyobraźni".

Podsumowując kwestię łapaczy (i inne podobne) - jest oczywiście prawdą, że "jeśli posłuchasz dobrych sił, pokierują cię one w dobrym kierunku", więc "rób dobry użytek z marzeń, snów i wizji". Masz prawo uważać, że łapacz snów może ci jakoś w tym pomóc i nie ma w tym nic złego. Ale nie oczekuj cudów (chyba że "cudu, w którym pierwsze promienie Słońca w postaci jasnych iskierek więzione są na kroplach rosy"). Nie licz, że wystarczy "coś" powiesić "gdzieś", by żyć zdrowo, długo i szczęśliwie. Warto też umieć myśleć samodzielnie i trzeba się, niestety, sporo napracować. A i tak bez żadnej gwarancji... ;)

Pozdrawiam,


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 września 2005 19:23 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta
To prawda. Ja się już dość naoglądałam pseudo"łapaczy" w sklepikach indyjskich (które nawet z Indiami nie miały wiele wspólnego :? ) a łapacz snów jako ten bardziej przypominający oryginalny podobno można dostać w E.Leclerc :evil: , nie znam średnicy, podobno dość duży, ani materiałów, z których został zrobiony ale cena była zachwycająca bo podobno ok. 40zł....
co do mojego postu: zacytowałam z parfleche Marka Cichomskiego, więc trzeba by z nim pogadać na temat zgodności z prawdą ;)

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
misham
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 września 2005 11:47 
Offline
Tłumacz

Rejestracja: 28 lipca 2005 13:27
Posty: 94
Płeć: Nie określono
Niezłe, niezłe! Prawdziwe "dfream catchery" tylko w Leclerku! Okazjonaleni za 40 zł. Przecież to brzmi prawie jak kawał. (hihi)
Ludzie, weźcie się do roboty i spróbujcie sobie zrobić sami a nie szukacie jakichś tandetnych plastikowych podróbek. I tak jak pisze Cieniu, to tylko przedmiot. i to banalnie prosty do wykonania.
Każdy, kto miał okazję zobaczyć w Stanach czy w Kanadzie stoisko z "indiańskimi" rzeczami też pewnie się natknął na śliczne i kolorowe, "superskuteczne" łapacze snu dla debili, którym praktyczni indianie są w stanie za kilka baksów wtrynić największy szajz.
A tym co szukają magii można tylko powiedzieć, że jest ona w człowieku a nie w kilku paciorkach czy indyczym piórku.

_________________
Misham


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Ree
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 września 2005 18:17 
witam

Cytuj:
Trzy Pióra napisał:
Aby łapacz zatrzymał wszystkie złe sny a przepuszczał tylko dobre, powinien mieć niektóre z następujących ozdób:

- koraliki: spełniają sny
- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
- róg jelenia: daje powodzenie w łowach
- kawałek modrzewia lub szałwi: daję zdrowie
- futerko: zapewnia wygodę i ciepło
- koński włos: daje wytrzymałość
- turkus: sprowadza siłę
- kryształ górski: daje moc
- pazury: zapewniają ochronę


Niech mi np. ktoś wytłumaczy, JAK TO MIAŁOBY DZIAŁAĆ?


Cieniu, zajrzyj do Tawacinu Nr 4 (32) Zima 1995, strona 45. Nie wydaje Ci się podobne? ;)

Pozdrawiam serdecznie


Na górę  || 
  
 
bwo
 Tytuł: dream catcher
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 stycznia 2006 1:32 
Offline
User

Rejestracja: 04 grudnia 2005 14:54
Posty: 7
Płeć: Nie określono
Dream Catcher (z ang. łapacz snów) - indiański amulet.

Dream Catcher składa się z okręgu wykonanego ze sprężystego pręta. Spotykany jest też dream catchery w kształcie kropli wody. Wewnątrz tego okręgu spleciona jest promienista sieć z włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony jest piórami, paciorkami i innymi ozdobami. Dream Catchers zwykle wieszane były wewnątrz lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała zatrzymywać nocne mary, przepuszczając jedynie przyjemne sny.

Współcześnie Dream Catcher jest często kupowaną przez turystów pamiątka. Pewnie nie jedna z tyc pamiątek jest robiona poprostu do celów handlowych wiec jej moc moze byc wątpliwa :rol:

A da się na tym forum zdjcie zamieścic??jak?

trzymajcie się :papa:

[mod]Zapraszam do FAQ a szczególnie:
http://www.indianie.w.activ.pl/phpBB2/faq.php?#24
:D Mateusz[/mod]


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Kaska
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 stycznia 2006 11:34 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2005 19:01
Posty: 76
Lokalizacja: Ruda Śląska
Płeć: Nie określono
Dawno, dawna temu, w starożytnym świecie Ojibwa, wszystkie Klany zamieszkiwały jedno miejscie, zwane Wyspą Żółwia (Turyle Island). Do dzisiaj starzy Ojibwa opowiadają historię jak to Asibikaashi (Kobieta Pająk) pomogła Wanabozhoo przywrócić ludziom słońce. Codziennie Asibikaashi buduje swoją pajęczyne przed wschodem słońca. Jeśli wstaniesz o świcie, tak jak powinieneś, popatrz na jej sieć a zobaczysz jak łapie ona promienie słońca i więzi je w rosie, która znajduje się na pajęczynie.

Asibikaashi opiekowała się swoimi dziećmi- ludźmi i robi to nadal i będzie robić zawsze. Kiedy Ojibwa rozpłynęli się po Ameryce matki, babki i siostry musiały zastąpić Kobietę Pająka i zaczęły same robić magiczne sieci dla nowonarodzonych dzieci. Używały do tego wierzbowych obręczy i ścięgien lub sznurków zrobionych z roślin. Były one w kształcie okręgu co miało symbolizować drogę jaką słońce przebywa każdego dnia.
Łapacz snów wyławia złe sny, a tylko dobrym pozwala wniknąć w nasze umysły. Dobre sny są do nas przepuszczane przez małą dziurkę znajdującą się w środku łapacza. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, koszmary uwięzione w łapaczu znikną. Aby oddać hołd Asibikaashi sieć łapacza styka się z obręczą w ośmiu miejscach czyli tylu ile nóg ma Kobieta Pająk.

Zgodnie z tradycją na środku łapacza snów znajduje się pióro co symbolizuje oddech lub powietrze, które jest niezbędne do życia. Dziecko patrzące na pióro powiewające na wietrze dostawało lekcje tego jak ważne w naszym życiu jest powietrze. Pióro w łapaczu dziewczynki było sowie, co miało przynieść jej mądrość, a pióro w łapaczy chłopca należało do orła, co miało mu przynieść odwagę.
Indiańskie narody ze wschodu używały kamieni szlachetnych zamiast piór. Kamienie te symbolizują cztery strony świata. Łapacze snów dla dorosłych nigdy nie posiadają piór.

Łapacze snów zrobione z wierzby i ścięgien są łapaczami dla dzieci i nie są wieczne. Wierzba kiedyś wyschnie a ścięgna przestaną być napięte i łapacz przestanie „działać”. Symbolizuje to, że młodość nie trwa wiecznie. Dorośli powinni używać łapaczy zrobionych z włókna, które będą odbijać ich dorosłe sny.
W niektórych częściach Kanady i w północno wschodniej części USA przyjęło się robić łapacze w kształcie łzy/kropli.

Tekst oryginalny znajduje sie na stronie: http://www.dream-catchers.org/dream-cat ... jibwe.html


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Cień
 Tytuł: po co dublujemy tematy?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 stycznia 2006 2:44 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
A jednak udało mi się przenieść tutaj dwa powyższe posty z innego tematu :) Mam nadzieję, że nic nie namieszałem...

[mod] :brawo: :brawo: :brawo:
Mateusz :D[/mod]


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 stycznia 2006 19:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sierpnia 2005 19:09
Posty: 242
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Płeć: Nie określono
Ree pisze:
Cieniu, zajrzyj do Tawacinu Nr 4 (32) Zima 1995, strona 45. Nie wydaje Ci się podobne?


Dopiero teraz zauważyłem... :) Jak widać, różni ludzie piszą, tłumaczą i przepisują różne (lepsze i gorsze) rzeczy. To akurat opracował niejaki Niedźwiadek na podstawie tłumaczenia niejakiego Grega Tuttle. Ten ostatni to dziś znany indiański dziennikarz ("The Gazette", "Billings Gazette"). Nie wiem co dziś obaj myślą o swoich starych tekstach, ale widać, iż to co piszemy, potrafi potem żyć własnym życiem. Tym bardziej warto myśleć o tym, co wszyscy wypisujemy, skoro potem nie jest łatwo uwolnić się od upiorów przeszłości...


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
Obłużowszczyk
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 marca 2006 10:18 
Offline
User

Rejestracja: 06 listopada 2005 14:19
Posty: 398
Lokalizacja: pogranicye
Płeć: Nie określono
JA ODPOWIEM NA TE TRZY PYTANIA - bo nikt nie raczył.
1. Można powiesić wszędzie.
2.Wystarczy dla dwóch osób.
3.W przypadku dwóch osób patrz okt. 1.
(łapacz, który dostałem od znajomego z zastrzeżeniem by nie kłaść go na ziemi - staram się nie kłaść na ziemi, ale jak go mam na sobie to czy on leży na ziemi jak ja na niej leżę? - to pytanie nurtuje mnie już od 4-ch lat i nie umiem na nie odpowiedzieć)


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 marca 2006 18:57 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta
no cóż...chyba chodziło koledze o bezpośredni kontakt z podłożem....

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
king
 Tytuł: Re: Łapacz snów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 marca 2018 3:28 
Offline
User

Rejestracja: 28 lutego 2018 2:42
Posty: 306
Płeć: Nie określono
cc20180327
http://www.moncleroutletonlines.us.com
http://www.catboots.us
http://www.katespadeoutletstoreonline.us.com
http://www.oakleysunglassesforwomen.us.com
http://www.air-max2018.us.com
http://www.guccioutlets.us.org
http://www.airmax-97.us.com
http://www.cheapuggs.net.co
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.cheapmlbjerseyschina.us.com
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.valentinoshoesoutlets.us.com
http://www.coachoutlet-onlinesale.us.com
http://www.ralphlauren.me.uk
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.adidasoriginals.in.net
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net
http://www.canadagooseoutletcheap.us.com
http://www.philipppleinshirt.com
http://www.pandorajewelry.in.net
http://www.birkenstockoutlets.us.org
http://www.adidasyeezyshoes.us.com
http://www.coachfactory-outletonline.us.org
http://www.ralphlauren.net.co
http://www.ralph-laurenoutlet.com.co
http://www.guccihandbagsoutlet.us.com
http://www.polo-ralphlauren.in.net
http://www.doudounemonclerpascher.fr
http://www.cheapraybans.com.co
http://www.raybansunglasse.com
http://www.hermes.us.org
http://www.uggs.net.co
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.hermes-handbags.us
http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com
http://www.adidasoutlet.us.com
http://www.katespade.in.net
http://www.cheapmlbjerseys-wholesale.us.com
http://www.moncler-outlets.us.com
http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.eccoshoesstore.us.com
http://www.converseshoes-outlet.us.com
http://www.yeezyboost-350.us.com
http://www.michaelkorsoutletshopping.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.polooutlet.in.net
http://www.adidas.us.com
http://www.adidasyeezyboost-350.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.suprashoes.us.org
http://www.burberryoutlet.in.net
http://www.coachfactory-outletstore.us.com
http://www.yeezyboost-350.co.uk
http://www.thenorthfacejacketsoutlet.us.com
http://www.adidas-yeezyshoes.us.com
http://www.timberlandbootsoutlets.us.com
http://www.coach-outletonlines.us.com
http://www.louboutinshoes.in.net
cc20180327


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
king
 Tytuł: Re: Łapacz snów
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2018 8:41 
Offline
User

Rejestracja: 28 lutego 2018 2:42
Posty: 306
Płeć: Nie określono
cc20180806
http://www.nikeairmax1.us
http://www.ugg.net.co
http://www.coachoutletus.us.com
http://www.longchamp-handbagsoutlet.us.com
http://www.raybanssunglassesoutlet.us.com
http://www.jimmychoo-outlet.us.com
http://www.cheapjordan-shoes.in.net
http://www.pumashoesoutlet.us.com
http://www.cheaphandbagsshipping.com
http://www.nikeairmax87.com
http://www.coachfactoryoutletonline.in.net
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net
http://www.fitflops-saleclearance.us.org
http://www.minesotatwinsjerseys.us
http://www.katespadeoutletstoreonline.us.com
http://www.fredperrypoloshirts.in.net
http://www.hermes-handbags.us
http://www.coach-factoryoutletsonline.us.com
http://www.columbiashoesoutlet.us.com
http://www.nikereactshoes.com
http://www.uggscanadaugg.ca
http://www.nikeoutletonlinestore.us.com
http://www.coachoutletcanada.ca
http://www.eccooutlets.us
http://www.texasrangersjersey.us
http://www.christianlouboutinshoes.us.org
http://www.atlantabravsjerseys.us
http://www.raybansunglasses.name
http://www.canadagoosejacket.com.co
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.ralph-laurenoutlet.com.co
http://www.jordanshoesforsale.us.com
http://www.pandora-outlet.us.com
http://www.coachoutletstore-online.us.com
http://www.uggsoutlet-clearance.us.com
http://www.timberlandoutlet.com.co
http://www.mulberryoutletuk.me.uk
http://www.raybanssunglasseses.us.com
http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.coach-outletonline.eu.com
http://www.drmartens.us.com
http://www.fendihandbags.name
http://www.kyrie4-shoes.com
http://www.harden-vol1.com
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.yeezyboost-350.co.uk
http://www.yslhandbags.name
http://www.cheapmlbjerseyschina.us.com
http://www.ferragamo-outlet.us.com
http://www.pandoracharmssale-clearance.us.com
http://www.outlettoms.us.com
http://www.hermesbag.us.com
http://www.adidas-yeezyshoes.us.com
http://www.cheapjordans.in.net
http://www.birkenstockshoesoutlet.us.com
http://www.ysloutlets.us.com
http://www.longchamps.us.com
http://www.canadagooseoutlet.net.co
http://www.clevelandIndiansjersey.us
http://www.cheapnfljerseysofficial.us.com
http://www.nikeairmax-270.com
http://www.canadagoose-coats.com
http://www.timberland-boots.us.com
http://www.adidas-outlet.us.com
http://www.airmax-97.us
http://www.ralphlaurensaleclearanceuk.me.uk
http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net
http://www.nikecortezclassic.us.com
http://www.nikeoutletshoes.us.com
http://www.milwaukeebrewersjerseys.us
http://www.eccoshoes-outlet.us.com
http://www.katespadehandbags.us.com
http://www.cristianoronaldojerseys.com
http://www.louboutinshoes.in.net
outlet.nikeshoes.us.com
http://www.pandoracharms.us.com
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.michaelkorsoutlet-sales.us.com
http://www.coachoutletonlinestore.in.net
http://www.charmspandora.us.com
http://www.tiffanyandcojewelry.in.net
http://www.coloradorockiesjerseys.us
http://www.asicsshoes-outlet.us.com
http://www.uggsoutletboots.com.co
http://www.nike-huarache.in.net
http://www.michael-korsoutlets.us.com
http://www.uggsoutletofficials.us.com
http://www.airmax90.org
http://www.nikeairmaxaxis.com
http://www.airjordans.us.com
http://www.airmax-97.us.com
http://www.coachoutletstoreonline.com.co
http://www.christianlouboutinshoesuk.org.uk
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.michaelkors-outlet.com.co
http://www.airmaxoutletsaleus.com
http://www.nmd-adidas.us.com
cc20180806


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage