Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 21 lipca 2019 13:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Użycie metali u Indian
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 grudnia 2009 18:35 
Muzeum internetowe

Indian nazywa się czasem "ludami z epoki kamiennej". Ale mnie się zdaje, że większość z nich znajdowała się już u progu epok "metalowych".
Najpowszechniej chyba używano miedzi, choć często nie umiano jej obrabiać na gorąco. Gdzieniegdzie wytapiano różne przedmioty z ołowiu. Cywilizacje Ameryki Płd. znały chyba brąz. Wyrób ozdób ze złota przez ludy Środkowej i Południowej Ameryki to rzecz powszechnie znana.

Niektóre plemiona Ameryki Płn. poprzez kontakty ze Europejczykami nauczyli się obrabiać srebro. Jak się dowiedziałem, dotyczyło to nie tylko ludów Południowego Zachodu - Zuni, Hopi i Nawahów. Srebro obrabiać potrafili też Irokezi, choć obecnie ta ich produkcja podupadła, jeśli nie wręcz upadła. Plemię Tlingitów z Północnego Zachodu wyuczyło się natomiast sztuki kowalskiej i wytwarzało żelazne sztylety bojowe (pewno jeszcze jakieś inne przedmioty też, ale nic mi o nich nie wiadomo).

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Stasia
 Tytuł: Re: Użycie metali u Indian
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 03 grudnia 2009 20:40 
User

Mała Kopa pisze:
Indian nazywa się czasem "ludami z epoki kamiennej". Ale mnie się zdaje, że większość z nich znajdowała się już u progu epok "metalowych".
Najpowszechniej chyba używano miedzi, choć często nie umiano jej obrabiać na gorąco.

Chyba najstarsze uzycie miedzi w Nowym Swiecie to 3000 pne (jakos tak), miedz rodzima na Upper Peninsula (Gorny Polwysep? wiem, brzmi durnie), polnocne Michigan, wlasnie kuta a nie przetapiana.

Co do srebra, to wiem ze juz w czasach Woodland Tradition handlowano m.in. srebrem z Ontario, ale nie wiem czy to byly same nuggety czy cos z nich robiono.

No i w Am.Pd. mamy wczesne uzycie zlota, miedzi, srebra, jak rowniez roznych odmian brazu (czy mosiadzu) i chyba tez odrozniali od srebra platyne.

Koncze, musze leciec na zajecia :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

dakotyjka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 lutego 2010 15:16 
User
Awatar użytkownika

Ja natknęłam się również na informację, iż pewne plemiona A pn ok. 2000-3000 p.n.e lat temu używały metali.

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Użycie metali u Indian
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 lutego 2010 21:36 
Muzeum internetowe

A tak piszą o tym Szklarscy w I tomie "Złota Gór Czarnych":
Cytuj:
4000 lub 3000 lat temu w zachodniej części Wielkich Jezior - od północnego Illinois do Jeziora Górnego, gdzie miedź występuje w stanie rodzimym, Indianie zaczęli kuć, szlifować i kształtować kawałki surowej miedzi. Wyrabiali z niej ozdoby, groty do strzał, noże, szydła, dłuta i siekiery. Poznali także proces hartowania i byli pierwszymi obróbkarzami metalu w Ameryce, a może i na świecie [to lekka przesada; 3000 lat temu to w wielu miejscach Starego Świata już epoka żelaza - MK]. Rozwinęli w Ameryce Północnej okres zwany Old Copper Culture (Kultura starej miedzi). Później obróbka miedzi została zaniechana i tylko niektóre grupy Indian nadal wytwarzały w niej noże, małe szydła i ozdoby aż do czasów historycznych w Ameryce.

Był to taki indiański eneolit.

Załączam przykład metalurgii irokeskiego - choć mocno skłóconego z Ligą Irokezów - plemienia Wyandotów, dawniej zwanych Huronami. Jest to odlewana fajka, dokładnie główka z cybuchem, z wyobrażeniem pumy. Niestety, nie ze srebra, tylko ze stopu cyny z ołowiem. Ok. 1800 r.

http://www.nmai.si.edu/searchcollection ... 63&page=10

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Na górę  || 

dakotyjka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 marca 2010 17:14 
User
Awatar użytkownika

O tych właśnie metalach i tych Indianach pisała wyżej, zapomniałam tylko gdzie to czytałam i trochę pomyliłam tysiąclecia.

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 03 marca 2010 4:21 
User

Okej, zamiast uczyc sie do kolokwium przejrzalam wszystkie dostepne zrodla (nawiasem mowiac: Ludzie! jesli nalezycie do biblioteki ktora ma dostep do JSTORa, to KORZYSTAJCIE! Warto!!)

Najwczesniejsze uzycie metali w Amerykach:

W Ameryce Polnocnej:

srebro: Kultura Hopewell (300-700 n.e.) uzywala srebra kutego na zimno; Messenger, 2004

miedz: 3000 p.n.e. (Old Copper Culture = Stara Kultura Miedzi); poczatkowo tylko kuto miedz rodzima; Trevelyan 2004

W Ameryce Srodkowej:
Metalurgia ogolnie rozwinela sie okolo 600 n.e.; Hosler 1995

W Ameryce Poludniowej:

zloto: Wczesny Horyzont (ca. 800-200 p.n.e.) Lechtman, Parsons, Young 1975 (chyba sa jakies wczesniejsze znaleziska, ale nie trafilam na wiarygodne zrodlo)

srebro: 1000 n.e.: dowody na przetapianie srebra w Boliwii; Cooke et.al. 2008

miedz: Wczesny Horyzont; przy czym juz wtedy umiano wytapiac miedz z mineralow, nie tylko kuc miedz rodzima; Cooke et.al. 2008

braz: ostroznie sie szacuje najstarszy braz w Andach na okolo 600 n.e.; Cooke et.al. 2008

Bibliografia:

Cooke, Coline, Mark Abbott, Alexander Wolfe. 2008. Metallurgy in Southern South America. Encyclopedia of the History of Science, Technology, and Medicine in Non-Western Cultures Vol. 2, H. Seline (ed.), Kluwer Science, Dordrecht, The Netherlands. Dostepne w sieci jako pdf:
http://www.pitt.edu/~mabbott1/climate/m ... l09Enc.pdf

Hosler, Dorothy. Sound, Color and Meaning in the Metallurgy of Ancient West Mexico. 1995. World Archaeology, Vol. 27, No. 1, Symbolic Aspects of Early Technologies (Jun.), pp. 100-115

Lechtman, Heather, Lee A. Parsons, William J. Young. 1975. Seven Matched Hollow Gold Jaguars from Peru's Early Horizon. Dumbarton Oaks, Washington.

Messenger, Lewis C. 2004. The Eastern Woodlands: Middle and late Woodland Cultures - The Hopewell. MATRIX :D (Making Archaeology Teaching Relevant in the XXI Century),
http://www.indiana.edu/~arch/saa/matrix ... od12C.html

Trevelyan, Amelia. 2004. Miskwabik, Metal of Ritual: Metallurgy in Precontact Eastern North America. University of Kentucky Press, Lexington.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]