Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 26 stycznia 2020 22:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 maja 2005 17:20 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
AZTEKOWIE:
1) nazwa nadawana indiańskiemu ludowi, przybyłemu w XIII w. z pn. (z mitycznej praojczyzny Aztlán, która dała początek nazwie Aztekowie) i osiadłemu w Dolinie Meksyku; jego pierwotna autodenominacja brzmiała Mexitin; od założenia w pocz. XIV w. m. México-Tenochtitlán zwali się Mexica [‘mieszkańcy m. México’] lub Tenochca [‘mieszkańcy m. Tenochtitlán’]; w XIV w. Aztekowie stworzyli własny organizm polit., tzw. miasto-państwo (znane gł. pod nazwą Tenochtitlán), początkowo zależne od sąsiadów, Tepaneków z Azcapotzalco, od 1428 samodzielne; 1428–30 w sojuszu z Texcoco i Tlacopán (związek zw. Trójprzymierzem) rozpoczęli ekspansję militarną, która dała początek tzw. imperium azteckiemu, stanowiącemu rodzaj federacji domen 3 gł. miast-państw, rządzonej przez ich władców; w końcu XV w. imperium objęło niemal cały środk., wsch. i pd. Meksyk; w jego skład weszło ponad 500 miast-państw, których zróżnicowana językowo, etnicznie i kulturowo ludność była zmuszona do płacenia trybutu i/lub innych świadczeń na rzecz Trójprzymierza. Podstawą gosp. imperium było wysoko rozwinięte rolnictwo i wymiana towarów między różnymi pod względem geogr.-klimat. regionami, także położonymi poza jego granicami; czynnikiem unifikującym, prócz militarnego terroru, stawała się stopniowo ponadetniczna warstwa arystokracji, połączona więzami pokrewieństwa i powinowactwa; język nahuatl, którym mówili Mexica i część podbitych społeczności, zyskał status lingua franca; w sferze religii był upowszechniony kult boga-opiekuna ludu Mexica, zw. Huitzilopochtli, kojarzonego ze słońcem i pretendującego do roli najwyższego bóstwa; procesy unifikacyjne nasiliły się w pocz. XVI w., gdy Mexica zdominowali swych sojuszników, a władca Tenochtitlán, Motecuhzoma Xocoyotzin, stał się faktycznym jedynowładcą imperium. W 1519–20, na skutek skomplikowanego splotu okoliczności, władzę nad imperium przechwycili, właściwie bez walki, Hiszpanie pod wodzą H. Cortésa; utracili ją w wyniku antyhiszp. powstania w Tenochtitlán, po czym rozpoczęli zbrojny podbój, który spowodował rozpad imperium; kres jego istnieniu położyło zdobycie 1521 Tenochtitlán i ujęcie jego władcy, Cuauhtemoca.


2) Nazwa Aztekowie nadawana bywa również ogółowi mieszkańców imperium, zwł. społecznościom Mexica z Tenochtitlán, Acolhua z Texcoco i Tepaneków z Tlacopán; wykorzystując dziedzictwo wcześniejszych faz cywilizacji mezoamer. (gł. Tolteków) stworzyły one jej nową fazę, zw. aztecką. Charakteryzowała ją nie spotykana dotąd apoteoza wojny, uznawanej za podstawową zasadę istnienia świata, co znalazło wyraz zarówno w życiu społ.-polit. (kariera wojsk. jako podstawa awansu społ.), jak też w mitologii i religii (krwawe ofiary z ludzi, z reguły jeńców wojennych, jako zasadniczy element kultu rel.) oraz w sztuce (wszechobecny motyw śmierci). Użyta w tym sensie nazwa Aztekowie nie obejmuje jednak ani wszystkich ludów Nahua okresu przedhiszp., do których zaliczali się Mexica i Acolhua, ani tym bardziej współcz. Indian Nahua, żyjących gł. w Meksyku, chociaż czasem nadaje się jej błędnie taki zakres znaczeniowy.

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 maja 2005 18:49 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Pod koniec XIII w. Aztekowie osiedlili się na jednej z wysepek jeziora Texcoco (wg tradycji miejsce wskazał im bóg Huitzilopochtli), na której 1325 (lub 1375) założyli miasto-państwo Tenochtitlán. Ok. 1375 ich władcą (tlatoani) został wódz Acamapichtl, który panował ponad 20 lat, następnie jego syn Huitzilihuitl, rządzący do około 1414. Obaj władcy rozbudowywali miasto, którego liczba ludności szybko rosła. Powstała nowa osada Tlatelolco .

Początkowo Tenochtitlán był ściśle uzależniony od Tepaneków z Azcapotzalco, płacił im wysoki trybut i dostarczał żołnierzy na prowadzone przez nich wojny. Na przełomie XIV i XV w. Aztekowie rośli w siłę, także militarną, zagrażając Tepanekom, których władca, Maxtla, rozkazał 1428 zamordować rządzącego w Tenochtitlánie Chimalpopokę. Nowy władca aztecki, Itzcóatl (1428-1440), za radą wybitnego polityka Tlacaelela, podjął walkę z Tepanekami, zawiązawszy z Texcoco i Tlacopanem sojusz zwany Trójprzymierzem. Sprzymierzeni pokonali Tepaneków, którzy utracili znaczenie.

Dominującą pozycję w Dolinie Meksyku zdobyli Aztekowie, którzy przekonani o swej misji dziejowej wybranego “narodu Słońca”, kontynuatora tradycji Tolteków, rozpoczęli podbój sąsiednich plemion. Następca Itzcóatla, Montezuma I, zwany Gniewnym (1440-1469), przekroczył góry otaczające dolinę Anáhuac i rozpoczął ekspansję w kierunku wschodnim i południowym, podbijając plemiona i miasta-państwa na terenie obecnych stanów: Morelos, Guerrero, Puebla i częściowo Veracruz. Rozbudował Tenochtitlán, usypał tamy chroniące miasto przed powodziami, wzniósł akwedukt dostarczający wodę ze źródeł wypływających ze wzgórza Chapultepec. Syn Montezumy I - Axayacatl (1469-1479) opanował tereny otaczające Dolinę Meksyku od strony zachodniej i osiągnął przesmyk Tehuantepec, wcielił także do Tenochtitlánu Tlatelolco. Brat Axayacatla, Tizoc (1479-1486), próbował, bez powodzenia, rozszerzyć panowanie Azteków nad brzegami Zatoki Meksykańskiej. Po śmierci Tizoca rządy objął jego brat Ahuitzotl (1486-1503), który podbił kraj Zapoteków, opanował tereny dzisiejszego stanu Chiapas i część Gwatemali. Przeszedł do historii jako władca okrutny, bezwzględnie tłumiący bunty i powstania zniewolonych plemion indiańskich, organizujący masowe mordy jeńców poświęconych bogu Huitzilopochtli. Ostatnim władcą państwa azteckiego przed przybyciem Hiszpanów był bratanek Ahuitzotla, Montezuma II, zwany Młodszym (1503-1520). Władca umacniał potęgę imperium azteckiego (które w 1519 obejmowało ok. 500 miast-państw, zajmowało ok. 207 tys. km2 i liczyło około 5-6 mln mieszk.) i poza trzema nieudanymi próbami podboju Tlaxcali nie prowadził już wojen zdobywczych.

8 XI 1519 do azteckiej stolicy wkroczył H. Cortés, , uroczyście witany przez Montezumę II, który wierzył, że hiszpański konkwistador jest wcieleniem boga Quetzalcoatla. Aztecki władca został uwięziony przez Hiszpanów, którzy postanowili opanować miasto i zdobyć zgromadzone w nim złoto. Podczas wyjazdu Cortésa do Veracruz pozostawiony w Tenochtitlánie P. de Alvarado dokonał masakry Indian (w tym kobiet i dzieci) zgromadzonych na uroczystości ku czci Tezcatlipoki i dokonał rabunku świątyni. Wybuchło masowe powstanie ludności Tenochtitlánu, w wyniku walk Hiszpanie ponieśli dotkliwą klęskę i zostali wyparci z miasta (29 VI 1520, podczas tzw. Noche Trista - “smutnej nocy”). W czasie powstania zginął Montezuma II, prawdopodobnie ukamienowany przez swych poddanych. Ponowny szturm na Tenochtitlán Cortés podjął w 1521. Miasto, bohatersko bronione przez młodego władcę Cuahtémoca , poddało się Hiszpanom 13 VIII 1521, po 3 miesiącach krwawych walk. Zdobywcy zniszczyli Tenochtitlán, zakładając na jego ruinach miasto Meksyk, a na podbitych terenach utworzyli 1522 Nową Hiszpanię (Nueva España, późniejsze wicekrólestwo), której namiestnikiem został Cortés.

Państwo Azteków było militarno-teokratyczną monarchią elekcyjno-dziedziczną, wyboru króla (wodza i szefa państwa, a także najwyższego kapłana) dokonywała rada reprezentantów klanów - z reguły spośród członków rodziny (braci lub bratanków) zmarłego władcy. Monarchia była federacją ok. 500 podbitych miast-państw oraz plemion indiańskich, które, wykorzystując dziedzictwo wcześniejszych kultur, stworzyły nową fazę cywilizacyjną, zwaną aztecką. Z tego powodu w literaturze przyjmuje się także rozszerzoną nazwę Aztekowie, obejmując nią wszystkich mieszkańców imperium, którego elementami wiążącymi były: język nahúatl, religia oraz dominacja wojsk Tenochtitlánu i jego sprzymierzeńców.

W celu utrzymania posłuszeństwa i strzeżenia granic imperium zakładano kolonie wojskowe i warownie. W życiu codziennym Azteków dominowały religia i wojny. Prowadzili dwa rodzaje wojen - w celu podboju terytoriów i dla wzięcia niewolników (xochiyaoyotl), których serca składano w ofierze bogu Huitzilopochtli. . W licznym panteonie bogów największymi byli: Quetzalcoatl, Tláloc, , Tezcatlipoca, bogini ziemi Coatlicue i najważniejszy, “czysto aztecki” - Huitzilopochtli. Podstawową dziedziną gospodarki było rolnictwo (gł. uprawa kukurydzy i jej odmian). Własność ziemska dzieliła się na 3 rodzaje: publiczną - zarządzaną przez panującego, którą uprawiali niewolnicy i na wpół wolni poddani, komunalną - przydzielaną jako parcele rodzinom, której nie wolno było sprzedać lub odstąpić, oraz indywidualną (prywatną).

Struktura społeczeństwa azteckiego była zróżnicowana funkcjonalnie i zhierarchizowana. Klasę wyższą stanowiły 3 warstwy ściśle ze sobą powiązane: urzędnicy-szlachta, wojskowi-szlachta i kapłani. Niżej w hierarchii stali kupcy i rzemieślnicy oraz rolnicy dzielący się na: chłopów wolnych, chłopów-żołnierzy, osiedlonych w prowincjach imperium, oraz chłopów poddanych, pracujących w dobrach państwowych. Najniższą grupę tworzyli niewolnicy i mayeques, czyli przypisani do ziemi (w majątkach prywatnych). W dziedzinie kultury i wiedzy o świecie Aztekowie wnieśli niewiele nowego, przyjmując i rozwijając dziedzictwo Majów, Zapoteków i Tolteków. Wysoki poziom osiągnęło azteckie rzemiosło (złotnictwo, jubilerstwo) i sztuki plastyczne, zwł. rzeźba i płaskorzeźba.

Aztekowie zasłynęli także z pól uprawnych i ogrodów (tzw. chinampas), zakładanych w południowo-zachodniej części jeziora Texcoco i na jeziorze Xochimilco, które zaopatrywały w żywność mieszkańców Tenochtitlánu. Ich pozostałością są m.in. "pływające ogrody" w jednej z dzielnic miasta Meksyk - Xochimilco. Znaczne osiągnięcia miała aztecka medycyna. Prócz powszechnie stosowanych praktyk magicznych umiano np.: leczyć złamania kości (nastawianie, unieruchomienie), dokonywać trepanacji czaszki, zszywać głębokie rany cięte, przeprowadzać operacje plastyczne twarzy, sondować żołądek. Znano system znieczulania przez wprowadzenie w trans lub uśpienie, stosowano upuszczanie krwi, bioprądy. Wykonywano masaże, nacierania, lecznicze kąpiele wodne i parowe. Wśród leków przeważały zdecydowanie zioła, wykorzystywane do dziś w indiańskiej medycynie ludowej.

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Witominianka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2007 13:03 
Offline
User

Rejestracja: 08 grudnia 2005 9:25
Posty: 75
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: Kobieta
Ostatnim władcą państwa azteckiego przed przybyciem Hiszpanów był bratanek Ahuitzotla, Montezuma II, zwany Młodszym (1503-1520). Władca umacniał potęgę imperium azteckiego (które w 1519 obejmowało ok. 500 miast-państw, zajmowało ok. 207 tys. km2 i liczyło około 5-6 mln mieszk.) i poza trzema nieudanymi próbami podboju Tlaxcali nie prowadził już wojen zdobywczych.Mateusz to co wyżej napisałes to chyba jakaś nieścisłość .Jesli mozna wiedziec to z jakiego zródła te wiadomości ...chyba , ze ja się mylę.Czy nie było tak, że Aztekowie pozostawili sobie Tlaszkalanów bo tak im było wygodniej...tuz pod bokiem(dla zdobywania jeńców na ofiary,dla prowadzienia tzw.'' kwietnych wojen'').Stosunki między obu panstawami stały się przyczyną nienawiści Tkaszkalnów do Azteków...co było skutkiem sprzymierzenia się z Cortesem,poniewaz mieli nadzieję przy pomocy Hiszpanów zniszczą Azteków.[/img][/table][/list]


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Witominianka
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2007 13:44 
Offline
User

Rejestracja: 08 grudnia 2005 9:25
Posty: 75
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: Kobieta
poza trzema nieudanymi próbami podboju Tlaxcali nie prowadził już wojen zdobywczych. To jest jedna moja wątpliwość .Druga to,, skrót myślowy''8 XI 1519 do azteckiej stolicy wkroczył H. Cortés, , uroczyście witany przez Montezumę II, który wierzył, że hiszpański konkwistador jest wcieleniem boga Quetzalcoatla. Matesz wczesniej było kilka znaczących faktów , brał również pod uwage to czy przyjąć ich pokojowo czy nie.Indianie tak oto opisywali reakcję konkwistadorów na na dary ze złota ''Uśmiech rozjaśnił ich twarze...Niby małpy podnosili złoto ...Niby wygłodniałe świnie poządali złota...''(Kodeks Florencki) abyło to przed wejściem do stolicy...i (.Kodeks Ramirez) Kiedy Indianka ,matka Ixtllilxochitla ,który zaproponował zmianę religii odpowiedziała swojemu synowi, że chyba tracił rozum, skoro''tak szybko dał się pokonać tak niewielu barbarzyńcom, jakimi są chrześcijanie''Przed wejściem do stolicy był przygnębiony ,brał równiez pod uwagę ucieczkę .....wiedział o ich przewadze militarnej.....


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Pierwiosnek
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 września 2009 22:33 
Offline
User

Rejestracja: 07 września 2009 8:03
Posty: 2
Lokalizacja: kraków
Płeć: Kobieta
Witam!!a ja się tak zastanawiam po czym można poznać meksykańskich Indian?czy wygląd ich jakoś różni od pozostałych mieszkańców Meksyku?wiem że Hiszpanie ogólnie mają jaśniejszą karnację....pozdrawiam!


Na górę  || 
 Wyświetl profil YIM  
GG 
Newe
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 września 2009 10:28 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Pierwiosnek
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 września 2009 18:42 
Offline
User

Rejestracja: 07 września 2009 8:03
Posty: 2
Lokalizacja: kraków
Płeć: Kobieta
Dziękuję bardzo!!!!teraz mogę się faktycznie przyjrzeć:-D


Na górę  || 
 Wyświetl profil YIM  
GG 
oosakatama
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2016 6:15 
Offline
User

Rejestracja: 27 sierpnia 2015 6:11
Posty: 54
Płeć: Nie określono
Była domem wszystkich Jego plemion
คาสิโนออนไลน์


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Jahroll42
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2016 9:46 
Offline
User

Rejestracja: 30 listopada 2016 6:22
Posty: 7
Płeć: Mężczyzna
Zazwyczaj odnosi się jedynie do stanu Alan Bosch trafiony. (Tenochtitlan), którzy osiedlili się na wyspie w lagunie Coco Tex nazywając siebie. "Jedynym domina The Mexican" lub "wartość wyboru Mexican Cole Huawei Tech kask."
gclub ca si no

_________________
genting crown goldclubslot viva9988 htv999 savanvegas casino


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
 
dongbei
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 lipca 2018 16:45 
Offline
User

Rejestracja: 29 lipca 2018 12:04
Posty: 25
Płeć: Nie określono
http://www.coachoutletshop.us.com
http://www.ralphlaurenoutletoutlet.us.com
http://www.polo-shirts.us.com
http://www.yeezyadidasboost.us.com
http://www.louboutinshoesoutlet.us.com
http://www.nmdadidasshoes.us.com
http://www.christianlouboutinoutletcom.us.com
http://www.truereligionoutletofficial.us.com
http://www.truereligion-jeansoutlet.in.net
http://www.pandorajewelryoutletofficial.us.com
http://www.salvatoreferragamooutlet.us.com
http://www.thenorthfaces.us.com
http://www.poloralphlaurenus.us.com
http://www.raybanoutlet.cc
http://www.tory-burchoutletstore.in.net
http://www.coachoutletonlineus.us.com
http://www.ray-banoutletstores.us.com
http://www.coachoutletcc.us.com
http://www.oakley-sunglassesoutlet.in.net/
http://www.coachoutletstoresite.us.com
http://www.moncleroutletoutlet.us.com
http://www.fitflopsandals.us.com
http://www.moncler-jacketsoutlet.us.com
http://www.pradahandbags-outlet.us.com
http://www.coachfactoryoutletcc.us.com
http://www.michaelmichaelkorsoutlet.us.com
http://www.outlet-rayban.us.com
http://www.oakleysoutlets.us.com
http://www.northface.in.net
http://www.burberrysoutlet.us.com
http://www.ralphlaurenoutletpolo.us.com
http://www.uggbootsoff.us.com
http://www.michaelkorssfactoryoutlet.us.com
http://www.coachoutletstoreus.us.com
http://www.thenorthface-outlets.us.com
http://www.tory-burch-outlet.us
http://www.oakleycanadasunglasses.ca
http://www.oakleyoakleysunglasses.us.com
http://www.raybanoutlet.com.co
http://www.rayban-sunglassesoutlet.in.net
http://www.edhardy.in.net
http://www.ray-bancanada.ca
http://www.nikeoutletstore.in.net
http://www.ralph-lauren-outlet.in.net
http://www.nikenbajerseys.us.com
http://www.sunglasses-ray-ban.us.com
http://www.officialcoachoutletstoreonline.us.com
http://www.michaelkorssoutlets.us.com
http://www.michaelkorsoutletcom.us.com
http://www.coachsoutlet.us.com
http://www.coachoutletonlines.us.org
http://www.airmax.us.com
http://www.officialcoachoutletstore.us.com
http://www.michaelkorsonline.us.com
http://www.coachoutletstoreonline.net
http://www.michaelkorshandbagsonline.us.com
http://www.coachoutletcoach.us.com
http://www.michaelkorshandbagsoutletonline.us.com
http://www.nikeairmax90.us.com
http://www.nikeshoes.us.org
http://www.retrojordanshoes.us.com
http://www.jordanshoe.us.com
http://www.coachfactoryoutletofficial.name
http://www.northfacejackets-outlet.us.com
http://www.coachfactoryoutletstore.us
http://www.jewelryswarovski.us.com
http://www.oakleysunglassesshops.us.com
http://www.timberlands.us.com
http://www.longchamphandbags-outlets.us.com
http://www.raybansunglassesshops.us.com
http://www.cheapjordan.us.com
http://www.timberland-bootsoutlet.us.com
http://www.raybansunglassesoff.us.com
http://www.katespadeoutletsstore.us.com
http://www.oakleyssunglassess.us.com
http://www.jordanshoes.nom.co
http://www.pandorajewelrycom.us.com
http://www.raybansunglasses.cc
http://www.salomonsshoes.us.com
http://www.outlet-nike.us.com
http://www.converse-outlet.us.com
http://www.adidasshoesoutlet.in.net
http://www.newbalance.in.net
http://www.asics-shoes.in.net
http://www.giuseppezanotti-shoes.us.com
http://www.outlet-poloralphlauren.us.com
http://www.coachonlinestoreoutlet.us.com
http://www.outlet-ralphlauren.us.com
http://www.coachfactoryoutletonline-store.us.com
http://www.oakleysunglasseshome.us.com
http://www.outlet-christianlouboutin.us.com
http://www.ralphlaurenoutletus.us.com
http://www.raybansunglassesrayban.us.com
http://www.truereligion.com.co
http://www.coachoutletoff.us.com
http://www.edhardyclothings.us.com
http://www.jordans-shoes.us.com
http://www.nikefactoryoutlet.us.com
http://www.coach-handbagsoutlet.us.com/
http://www.michaelkors-handbagsoutlets.us.com/
http://www.ray-bansunglassesmen.us.com
http://www.coachoutletsite.com
http://www.raybansunglassescanada.ca
http://www.oakleysunglassesofficials.us.com
http://www.YourHandbagShop.com
http://www.oakley-sunglassescanada.ca
http://www.christianlouboutinoutletoff.us.com
http://www.coachfactoryoutlet.us
http://www.michaelkorsoutlet.org
http://www.longchamps-sac.fr
http://www.montblancpensofficial.us.com
http://www.chaussures-louboutinpascher.fr
http://www.fitflop-shoes.us.com
http://www.officialcoachfactoryoutlet.us.com
http://www.longchamps-pascher.fr
http://www.coachoutletstoreonlineoutlet.us.com
http://www.adidas-nmd.in.net
http://www.truereligionoutletoutlet.us.com
http://www.jordanshoesformen.us.com
http://www.jordansshoescheap.us.com
http://oakley.ssunglasses.us.com/
http://www.vansshoesstore.us.com
http://www.coachoutletusa.us.com
http://www.airmax-90.us.com
http://www.coachfactoryoutletusa.us.com
http://www.nike-outlet.us.com
http://www.uggbootsoutletofficial.us.com
http://www.uggbootss.us.com
http://www.kate-spade.name
http://www.montblanc-pen.us
http://www.montblancpens.name
http://www.monclers.us.com
http://www.outlet-burberry.us.com
http://www.vans-shoes.us.com
http://www.canadagoosejacketsonline.com.co
http://www.shoescurry.us.com
http://www.air-max270.us.com
http://www.northfaceoutlets.us.com
http://www.outlet-longchamp.us.com
http://www.fitflopswebsite.us.com
http://www.swarovskicrystaloutlets.us.com
http://www.uggaustralia-outlet.us.com
http://www.boots-timberland.us.com
http://www.uggoutletstores.com
http://www.cheapjerseyswholesales.us.com
http://www.nikestore.in.net
http://www.underarmour-outlet.us.com
http://www.coachhandbags-outlet.us.com
http://www.nfljerseysclearance.us.com
http://www.wwwchristianlouboutinoutlet.us.com
http://www.adidasnmd.in.net
http://www.redbottoms.us.com
http://www.cheapjerseys-wholesale.com
http://www.coachpursesoutletonline.us.com
http://www.wwwuggoutlet.us.com
http://www.nikeairmax-2018.us.com
http://www.redbottomshoesofficial.us.com
http://www.adidas-outlet.com.co
http://www.christianlouboutinofficial.us.com
http://www.wwwuggboots.us.com
http://www.northfaceoutletofficial.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-handbags.us.com
http://www.uggboots-cheap.us.com
http://www.pandoracharmsjewelry.us.com
http://www.uggaustralia-boots.us.com
http://www.air-max97.us.com
http://www.swarovskijewelrys.us.com
http://www.uggoutletonlines.us.com
http://www.oakleysunglasses.name
http://www.ugg-outlet.name
http://www.canadagooseofficial.us.com
http://www.luxhandbagsale.com
http://www.calvinklein-outlet.us.com
http://www.uggbootsoutletonline.us.com
http://www.northfacejackets.in.net
http://www.moncler-outlet.name
http://www.nikepas-cher.fr
http://www.uggbootsfactory.us.com
http://www.uggoutletoff.us.com
http://www.valentinosshoes.us.com
http://www.nikeclothes.us.com
http://www.hugo-boss.us.com
http://www.newbalanceoutlet.us.com
http://www.adidasshoes.com.co
http://www.skechers-outlet.us.com
http://www.cheapjordans.net.co
http://www.asicsoutlet.us.com
http://www.skechersshoes.name
http://www.birkenstockoutlet.us.com
http://www.adidasyeezyboost.com.co
http://www.tommyhilfigeroutlets.us.com
http://www.stuartweitzman.us.com
http://www.coachoutletcheap.com
http://www.uggoutletoutlet.us.com
http://www.adidas-clothing.us.com
http://www.coachusaoutlet.us.com
http://www.nike.in.net
http://www.jordan-shoes.in.net
http://www.ray-ban.com.co
http://www.oakley-sunglasseses.us.com
http://www.poloralphlaurenoutletonline.in.net
http://www.adidas-outlet.in.net
http://www.philippplein.us.com
http://www.kenzo-clothing.us.com
http://www.coachoutletstorees.us.com
http://www.airjordansshoes.us.com
http://www.swarovski-jewelry.us.com
http://www.airmax-90.us
http://www.longchampoutlet.in.net
http://www.supreme-clothing.us


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
king
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2018 4:55 
Offline
User

Rejestracja: 28 lutego 2018 2:42
Posty: 306
Płeć: Nie określono
cc20180806
http://www.nikeairmax1.us
http://www.ugg.net.co
http://www.coachoutletus.us.com
http://www.longchamp-handbagsoutlet.us.com
http://www.raybanssunglassesoutlet.us.com
http://www.jimmychoo-outlet.us.com
http://www.cheapjordan-shoes.in.net
http://www.pumashoesoutlet.us.com
http://www.cheaphandbagsshipping.com
http://www.nikeairmax87.com
http://www.coachfactoryoutletonline.in.net
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net
http://www.fitflops-saleclearance.us.org
http://www.minesotatwinsjerseys.us
http://www.katespadeoutletstoreonline.us.com
http://www.fredperrypoloshirts.in.net
http://www.hermes-handbags.us
http://www.coach-factoryoutletsonline.us.com
http://www.columbiashoesoutlet.us.com
http://www.nikereactshoes.com
http://www.uggscanadaugg.ca
http://www.nikeoutletonlinestore.us.com
http://www.coachoutletcanada.ca
http://www.eccooutlets.us
http://www.texasrangersjersey.us
http://www.christianlouboutinshoes.us.org
http://www.atlantabravsjerseys.us
http://www.raybansunglasses.name
http://www.canadagoosejacket.com.co
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.ralph-laurenoutlet.com.co
http://www.jordanshoesforsale.us.com
http://www.pandora-outlet.us.com
http://www.coachoutletstore-online.us.com
http://www.uggsoutlet-clearance.us.com
http://www.timberlandoutlet.com.co
http://www.mulberryoutletuk.me.uk
http://www.raybanssunglasseses.us.com
http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.coach-outletonline.eu.com
http://www.drmartens.us.com
http://www.fendihandbags.name
http://www.kyrie4-shoes.com
http://www.harden-vol1.com
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.yeezyboost-350.co.uk
http://www.yslhandbags.name
http://www.cheapmlbjerseyschina.us.com
http://www.ferragamo-outlet.us.com
http://www.pandoracharmssale-clearance.us.com
http://www.outlettoms.us.com
http://www.hermesbag.us.com
http://www.adidas-yeezyshoes.us.com
http://www.cheapjordans.in.net
http://www.birkenstockshoesoutlet.us.com
http://www.ysloutlets.us.com
http://www.longchamps.us.com
http://www.canadagooseoutlet.net.co
http://www.clevelandIndiansjersey.us
http://www.cheapnfljerseysofficial.us.com
http://www.nikeairmax-270.com
http://www.canadagoose-coats.com
http://www.timberland-boots.us.com
http://www.adidas-outlet.us.com
http://www.airmax-97.us
http://www.ralphlaurensaleclearanceuk.me.uk
http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net
http://www.nikecortezclassic.us.com
http://www.nikeoutletshoes.us.com
http://www.milwaukeebrewersjerseys.us
http://www.eccoshoes-outlet.us.com
http://www.katespadehandbags.us.com
http://www.cristianoronaldojerseys.com
http://www.louboutinshoes.in.net
http://outlet.nikeshoes.us.com
http://www.pandoracharms.us.com
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.michaelkorsoutlet-sales.us.com
http://www.coachoutletonlinestore.in.net
http://www.charmspandora.us.com
http://www.tiffanyandcojewelry.in.net
http://www.coloradorockiesjerseys.us
http://www.asicsshoes-outlet.us.com
http://www.uggsoutletboots.com.co
http://www.nike-huarache.in.net
http://www.michael-korsoutlets.us.com
http://www.uggsoutletofficials.us.com
http://www.airmax90.org
http://www.nikeairmaxaxis.com
http://www.airjordans.us.com
http://www.airmax-97.us.com
http://www.coachoutletstoreonline.com.co
http://www.christianlouboutinshoesuk.org.uk
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.michaelkors-outlet.com.co
http://www.airmaxoutletsaleus.com
http://www.nmd-adidas.us.com
http://www.birkenstockoutletus.us.com
cc20180806


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: Aztekowie - charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 grudnia 2019 5:50 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 578
Płeć: Nie określono
Adidas Superstar
Supreme
Adidas Yeezy
Ralph Lauren
Reebok Outlet
UGG Boots
Prada Handbags
Reebok Shoes
Under Armour
Balenciaga
Vans Shoes
UGGS For Women
Botte UGG
Pandora Rings
Pandora Rings
Superdry Outlet
Ferragamo
Puma
Chaussure Nike
Off White Shoes
High Top Vans
Tracolla Michael Kors
Puma Fenty
Bape Hoodie
River Island Clothes
Pandora Bracelet
Suicoke Womens
Supreme Clothing
Under Armour
Reebok Outlet
Yeezy Boost 350 V2
Under Armour Tracksuit
Fenty Puma
Louboutin Shoes
Puma Shoes
Prada Shoes
Swarovski Canada
UGGS For Women
Nike Outlet
North Face Coat
Yeezy Schuhe
Yeezy Boost 350 V2
Air Max
Toms
Off White T Shirt
Timberlands Womens
Superdry Coats
Chaussure Adidas
Vans Shoes
Supreme Store
Shaussure Nike
The North Face Rucksack
Adidas Ultra Boost
River Island UK
Skechers Shoes
Saucony
Adidas Yeezy
Ralph Lauren Dresses
Yeezy
Ralph Lauren UK
River Island UK
Prada
Pandora
Borse Michael Kors
Nike Outlet
Puma
Under Armour
UGG Slippers
Pandora
Pandora Charms
Pandora Rings
The North Face
Off White Shirt
Superdry Clothing
Vans Canada
River Island Clothes
Puma Suede
Fila Schuhe
Swarovski Outlet
Hogan Donne
Prada Canada
The North Face
Pandora
Salomon
Superdry Coats
Scarpe Saucony
Valentino
North Face Jacket
Vibram 5 Fingers
Vibram Five Fingers
Salomon Running Shoes
Skechers Sandals
Steve Madden Sandals
Converse Blanche
Skechers Outlet
Ferragamo Shoes
Tory Burch Bags
Off White T Shirt
Tory Burch Crossbody
Adidas Yeezy
Pandora
Swarovski Bracelet
Yeezy Boost 350
Sperry Outlet
Tommy Hilfiger Sweatshirt
Scarpe Vans
Converse Blanche
The North Face Jacke
Hogan Uomo
Sperry
Supreme UK
Supreme New York
Pandora
Timberland
Tommy Hilfiger Outlet


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage