Indiańskie forum
http://www.indianie.info/

Yanomami-chłosta za urodzenie dziewczynki
http://www.indianie.info/viewtopic.php?f=32&t=428
Strona 1 z 1

Autor:  Kaska [ 16 lutego 2006 21:29 ]
Tytuł:  Yanomami-chłosta za urodzenie dziewczynki

Oto co jest napisane w lutowym numerze Cosmopolitan:
"Indianki mieszkające w Wenezueli i Brazyli plemienia Yanomami od kilku lat mają zakaz rodzenia dziewczynek. Za nieusłuchanie grozi publiczna chłosta." Cosmopolitan nie jest dobrym źródłem informacji o Indianach i jestem ciekawa czy to co tam jest napisane to prawda. Wiecie coś na ten temat?

Autor:  sts [ 21 lutego 2006 10:18 ]
Tytuł: 

8) święta racja wiele pism tzw kolrowych pisze bzdury wyssane z brudnego palucha lub informacja ma jakieś prawdziwe korzenie ale jest przekręcona na potrzeby danego pisma.w tym wypadku może chodzic o jakąś formę tradycji żle zrozumianą przez dziennikarza :D

Autor:  Zitkato [ 26 czerwca 2006 13:22 ]
Tytuł: 

nie sadze by byla to prawda. prawdopodobnie albo zmyla albo jakis chwyt...

Autor:  Sally [ 30 sierpnia 2006 16:40 ]
Tytuł: 

To mój pierwszy post, więc witam użytkowników forum!

Na tyle, na ilę się orientuję, chłosta kobiet u Yanomamów nie jest zmyłką :( To prawdopodobnie jedno z najbardziej agresywnych i dziwacznych (z europejskiego punktu widzenia) plemion południowoamerykańskich. Żyją w niewielkich wioskach w amazoni, w społeczeństwie poligamicznym i radykalnie patryiarchalnym- kobiety mają w nim znaczenie wybitnie instrumetnalne. Problem w tym, że plemię ma zdecydowany nadmiar mężczyzn z powodu zabijania małych dziewczynek. Początkowo chęć posiadanie synów miała znaczenie czysto praktyczne- pomagali na polowaniach, ale obecnie wytrzebili większość dużych zwierząt łownych i mięsa brakuje. W artykule, kóry czytałam autor uważa to za jedną z dwóch głównych przyczyn agresji. Druga wynika z pierwszej- mało dziewczynek= mało żon, a wiadomo, że każdy kobietę na własność chce mieć... Z tego powodu zinstytucjonalizował się rodzaj bardzo brutalnych pojedynków na kije. Mężczyźni biją się między sobą, potem biją kobiety... Paranoja! (z przyczyn w/w są "na wymarciu")

Informację tę podaję z pamięci, więc za ewentualne nieścisłości przepraszam! Pozdrawiam :)

Autor:  edytamve [ 09 listopada 2008 22:22 ]
Tytuł:  Yanomami-chłosta za urodzenie dziewczynki

Kochani to sa jakies bzdury od 2005 roku mam stycznosc z Indianami Yanomami, nie ma zadnej chlosty i kary za dziewczynke w ich kulturze!
Pozdrawiam serdecznie, Edyta

Autor:  gnreen753 [ 02 grudnia 2016 9:53 ]
Tytuł:  Re: Yanomami-chłosta za urodzenie dziewczynki

To understand the need for a much better experience preferred.gclub

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/