Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 października 2019 13:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Eldorado. Czibczowie i ludy pokrewne
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 października 2009 19:01 
Muzeum internetowe

El Dorado/Eldorado to symboliczne określenie miejsca, obfitującego we wszelkie drogocenności. Ale El Dorado - właściwie określenie człowieka, a nie miejsca - to historyczna prawda. Pisze o tym Janusz Wolniewicz w książce "Lądowanie w Eldorado" (Wyd. MON, Warszawa 1987) na s. 12-13, 15 i 17-18

s. 12-13
Cytuj:
W jednej z gablot [Muzeum Złota w Bogocie], na szklanej płycie imitującej taflę jeziora, umieszczono precyzyjnie wykonany ze złotego drutu model tratwy, zaludnionej postaciami. Wśród nich, dwukrotnie większy od innych, siedzi dygnitarz. Tratwa i owa górująca nad pozostałymi pasażerami postać, to nic innego, jak ucieleśnienie mitu o Eldorado, mitu, który pochłonął najdzielniejszych z dzielnych, przyspieszył poznanie kontynentu południowoamerykańskiego razem z jego niedostępnymi górami, z zabójczymi dla człowieka dżunglami. W gablocie zmaterializował się wódz jednego z plemion Czibczów, zamieszkujących dzisiejszą Kolumbię. Ów "złocony król" (hiszp. El Dorado) w czasie obrzędów smarował swe ciało żywicą, obsypywał złotym proszkiem i kąpał się w jeziorze. Mit trwał całe wieki. Szukano wszędzie owego jeziora i skarbów "złoconego króla". Tymczasem okazało się, że prawdziwy El Dorado - człowiek, nie mit - mieszkał w pobliżu Bogoty i że owe rytualne ablucje odbywały się naprawdę na pobliskim jeziorze Guatavita. Ową zaś tratwę znaleziono niedawno jako przedmiot potwierdzający historyczną prawdę. Stało się to dzięki dwóm kolumbijskim chłopom, poszukującym zaginionego psa w roku 1969. Natrafili oni w czasie tych poszukiwań w jednej z jaskiń na miniaturową tratwę, tę właśnie eksponowaną teraz w muzeum. Odpowiada ona dokładnie podaniom Indian z plemienia Czibczów, które mówią, że w czasie obrzędów religijnych wódz plemienia ruszał na tratwie na środek jeziora Guatavita i tam wrzucał do wody złote przedmioty i sam zmywał z siebie złoty pył. W czasie całej żeglugi wioślarzom nie wolno było patrzeć na świętą osobę wodza pod karą śmierci. I oto mit o "złoconym królu" okazał się prawdą, potwierdzoną materialnymi dowodami. Mit, wyzwalający niegdyś niesłychaną energię wśród ludzi, przebiegających wzdłuż i w poprzek Południową Amerykę, to w rzeczywistości lokalny obrzęd jednego z plemion, nie dorównujący znaczeniu, jakie nadała mu historia.

Jezioro podobno nie jest duże - autor nazywa je w jednym miejscu "jeziorkiem". W czasach, kiedy książka była pisana, nie wydobyto z niego nic ciekawego (s. 15). Może przez ostatnie 20 lat to się zmieniło - jeśli ktoś coś o tym wie, niech się z nami podzieli.

s. 16-17
Cytuj:
Poszukiwania włości "złoconego króla" trwają nadal. Z każdego miejsca w Ameryce Południowej jest zawsze jeszcze tylko "kilka dni drogi" do posągów szczerozłotych i diamentów służących do posypywania ulic. Zdobywcy oczywiście w te relacje wierzyli, głównie dlatego, że chcieli w nie wierzyć. Po skarbach i budowlach Meksyku, Peru i Królestwa Nowej Granady, wszystko wydawało się możliwe.

Konkwistadorzy najwyraźniej źle odczytali sam gest posypywania się złotem, a potem zmywania go z siebie. Uznali to za przejaw rozrzutności; dowód, że złoto musi tam występować w niesłychanych ilościach. W rzeczywistości była to ofiara dla bogów - a więc złoto i dla Czibczów musiało być czymś cennym, czyli nie aż tak pospolitym.
Co ciekawe, autor pisze dalej (s. 17-18) o Jimenezie de Quesadzie, który najpierw podbił płaskowyż Bogota i zdobył skarbiec Czibczów (chyba skarbce - Czibczowie nie tworzyli jednej organizacji politycznej), a później zorganizował wielką, nieudaną wyprawę na wschód w poszukiwaniu Eldorado. Wyraźnie nie zdawał sobie sprawy, że już je zdobył. Prawdopodobnie, źle odczytawszy wspomniany obrzęd, czuł się zawiedziony względnie małą ilością złota.

Język Czibczów, muiska, zanikł w XVIII w. Istnieje za to do dziś szereg języków pokrewnych. Ludy z grupy Czibcza (tj. Czibczowie i ich krewni) stanowią ogniwo pośrednie między "cywilizowanymi" ludami andyjskimi, a środkowoamerykańskimi. Nie wiem tylko, czy istniała u nich urbanizacja; podejrzewam, że mogły występować jej zaczątki.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Stasia
 Tytuł: Re: Eldorado. Czibczowie i ludy pokrewne
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 listopada 2009 2:27 
User

Mała Kopa pisze:
Jezioro podobno nie jest duże - autor nazywa je w jednym miejscu "jeziorkiem". W czasach, kiedy książka była pisana, nie wydobyto z niego nic ciekawego (s. 15). Może przez ostatnie 20 lat to się zmieniło - jeśli ktoś coś o tym wie, niech się z nami podzieli.

Z tego co wiem, to jeziorko nadal strzeze swoich tajemnic, glownie dlatego, ze co prawda male ale glebokie i pelne zdradliwych pradow/wirow.

Jest nowsza ksiazka na temat Mwiskow/El Dorado, wyszla pod koniec lat 90', nie pamietam autora ani tytulu. Zreszta, moze to bylo po prostu wznowione wydanie ksiazki cytowanej przez Ciebie, bo cytat o zlotym krolu brzmial dosc znajomo :?

Czesto wrzucano ofiary do jeziora w Ameryce Pd. Archeologia podwodna w np. Jeziorze Titicaca przynosi calkiem przyzwoite wyniki.

SSC

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Drzewian
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 listopada 2009 13:34 
Administracja
Awatar użytkownika

Stasia pisze:
Jest nowsza ksiazka na temat Mwiskow/El Dorado, wyszla pod koniec lat 90', nie pamietam autora ani tytulu.
SSC

Prawdopodobnie chodzi Ci o książkę Adama Elbanowskiego "Kraina Mwisków. Przewodnik po Eldorado" wydaną w 1999r. Elbanowski napisał również "Nowe królestwo Grenady" wydana w 2006 r. czyli historię odkrycia i podboju terenów dzisiejszej Kolumbii, począwszy od XVI wieku.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 listopada 2009 1:09 
User

Drzewian pisze:
Prawdopodobnie chodzi Ci o książkę Adama Elbanowskiego "Kraina Mwisków. Przewodnik po Eldorado" wydaną w 1999r.

Dokladnie :) dziekuje serdecznie :)

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:16 
Muzeum internetowe

Znalazłem trochę informacji o Muzeum Złota w Bogocie - razem ze zdjęciami eksponatów. Niestety, nie jestem pewien, czy wszystkie są ludów Czibcza, ale raczej tak, bo ich zasięg obejmował większy obszar, niż Kolumbia:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/427325/

Niestety, zdjęcia złotej rzeźby El Dorado nie znalazłem, ale za to jest bardzo ciekawa złota małpka. W zbiorach tego muzeum znajduje się też, jak widać, ceramika. Nie wiem, do czego przedmioty, których zdjęcia załączyłem, służyły - może ktoś mi pomoże?

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Ostatnio zmieniony 23 listopada 2009 17:25 przez Mała Kopa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:23 
Muzeum internetowe

Reszta.
I dodatkowo strona muzeum:
http://www.banrep.gov.co/museo/eng/home.htm
Niestety, tylko jedno znalazłem zdjęcie, na którym dobrze widać przedmiot

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:31 
Muzeum internetowe

Uff, udało mi się jednak znaleźć tego El Dorado. Szkoda tylko, że w takim pomniejszeniu:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/241c5/

To muzeum to też El Dorado. Te ułożone złote przedmioty robią wrażenie. Nic dziwnego, że na widok tego konkwistadorzy tracili głowę:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/34187e/

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:41 
Muzeum internetowe

Nie wszystkie przedmioty mają dużą wartość artystyczną, ale wszystkie ładnie się świecą:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/396f5c/

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:50 
Muzeum internetowe

I ostatni efekt mojego włamu do Muzeum Złota - część przedmiotów z tego adresu:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/1b11e/

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 17:56 
Muzeum internetowe

Wpadłem jeszcze do Wikipedii - i co tam znalazłem? Większe zdjęcie łodzi (a raczej tratwy) El Dorado!
http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_Museum

Niestety, zdjęcie mnóstwa złota, wyglądającego jak klucze wędrownych ptaków, nie zmieściło się.

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 listopada 2009 23:29 
User

Mała Kopa pisze:
Uff, udało mi się jednak znaleźć tego El Dorado. Szkoda tylko, że w takim pomniejszeniu:
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/241c5/

Nie takie znowu straszne pomniejszenie - cala ta rzezba wynosi 10x20x10 cm. Wg zamieszczonego opisu (http://www.banrep.gov.co/museo/esp/o_muisca.htm, wersja ang. http://www.banrep.gov.co/museo/eng/o_muisca.htm), ta miniatura przedstawia zlotego krola otoczonego pomniejszymi kacykami (byc moze przygotowujac sie do zlozenia ofiary)

Mała Kopa pisze:
Te ułożone złote przedmioty robią wrażenie. Nic dziwnego, że na widok tego konkwistadorzy tracili głowę

Banda rozbojnikow. Najbardziej boli to, ze wiekszosc przedmiotow zostala przetopiona na sztabki...

Mała Kopa pisze:
Nie wiem, do czego przedmioty, których zdjęcia załączyłem, służyły - może ktoś mi pomoże?

No wiesz - kazdy archeolog Ci powie, ze jesli dany przedmiot nie ma rzucajacego sie w oczy znaczenia praktycznego, to w takim razie musi to byc obiekt religijny/rytualny :lol: Powaznie, to na zalaczonych przez Ciebie zdjeciach widze maski pogrzebowe, diademy, troche pomniejszych ozdob oraz co najmniej jedna nariguera (termin hiszpanski, nie wiem jak to sie nazywa po polsku, to taka ozdoba zawieszana u nosa - w tym przypadku bardzo duza i ciezka - to ten przedmiot pod rzezba kamienna, po prawej).

pozdro,

SSC

Na górę  || 

wuhuilin11
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2019 9:45 
User

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]