Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 07 grudnia 2019 12:07

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
MałaStopa
 Tytuł: Film o irokezkich wyrobach rękodzielniczych
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 marca 2007 18:26 
Pokaz dawnych irokezkich technik wyrobu kamiennych noży, grotów i narzędzi:

http://www.youtube.com/watch?v=aOlJ3dgq-1I

Film ukazujący atrystę z plemienia Mohawk-Steve'a McComber'a przy pracy:

http://www.youtube.com/watch?v=u4gXJxqrL2o

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 kwietnia 2007 18:57 
User
Awatar użytkownika

MałaStopa pisze:
Pokaz dawnych irokezkich technik wyrobu kamiennych noży, grotów i narzędzi:

http://www.youtube.com/watch?v=aOlJ3dgq-1I

To akurat może pokazać każdy polski archeolog doświadczalny. Takie same narzędzia, taka sama technika i bardzo podobne wyroby, różnice między wyrobami zauważą tylko fachowcy a polscy archeolodzy mają taką przewagę, że są na miejscu, bardzo chętnie demonstrują swe umiejętności i mogą uczyć, przynajmniej podstaw na różnego rodzaju imprezach np.: w Biskupinie.

Na górę  || 

MałaStopa
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 kwietnia 2007 20:19 
Capricornus pisze:
To akurat może pokazać każdy polski archeolog doświadczalny

No i...? Nie rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć. Nikt Ci nie każe przecież oglądać tego filmu. Zawsze możesz pojechac do Biskupina.

Na górę  || 

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 kwietnia 2007 13:32 
User
Awatar użytkownika

MałaStopa pisze:
Nie rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć.

Co chciałem powiedzieć? Dokładnie to, co napisałem. Ja nikomu nie zabraniam oglądania tego filmu.
Paleolityczne techniki wykonywania narzędzi są takie same czy to w Ameryce czy w Azji czy w Afryce i jeśli kogoś to interesuje to może to zobaczyć na żywo nie ruszając się z kraju. Wiem, że są ludzie, którzy nie widzą nic poza swoimi zainteresowaniami i nawet, jeśli ktoś pokaże im coś bardzo podobnego to dla nich jest to be, bo nie wykonują tego Indianie (Ty mam nadzieję do takich nie należysz). Ja nikomu nie karzę jechać do Biskupina zawsze można obejrzeć film lub pojechać do Ameryki tylko, jeżeli ktoś chciałby się nauczyć wykonywać takie narzędzia to film nie jest najlepszym nauczycielem a wyjazd do Ameryki kosztuje znacznie więcej niż do Biskupina.

Nie rozumiem więc Twego "świętego oburzenia", wszak od tego jest forum by wymieniać się informacjami, poglądami itp.

Na górę  || 

Konrad
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 kwietnia 2007 21:32 
User

Dzięki MałaStopo .Mnóstwo ciekawych krótkich filmików.Capricornus a może podasz kto i gdzie pokazuje i uczy np. rzeżbienia totemów? Chętnie bym się doszkolił.A w Biskupinie to Indianiści i zaproszeni Indianie w 2003 zgromadzili bodajże największe tłumy gości .Wiosenne pozdrowienia .Qń

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 kwietnia 2007 23:37 
User
Awatar użytkownika

Konrad pisze:
Capricornus a może podasz kto i gdzie pokazuje i uczy np. rzeżbienia totemów?

Drogi Konradzie może najpierw dokładnie sprawdź, co cytuję i dokładnie ze zrozumieniem przeczytaj, co piszę a dopiero potem zadawaj pytania.

A tak nawiasem mówiąc podejrzewam, że sposób rzeźbienia totemu niczym nie różni się od sposobów wykonywania naszych rzeźb, jeśli więc chcesz się tego nauczyć znajdź sobie jakiegoś artystę rzeźbiarza i poproś go względnie zapłać, pewnie się zgodzi.

Na górę  || 

MałaStopa
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 kwietnia 2007 19:41 
Konrad pisze:
Dzięki MałaStopo
Proszę bardzo, Konradzie :)

Capricornusie, doceniam Twoje spostrzeżenia na temat podobieństwa technik wyrobu narzędzi irokezkich i polskich . Wg mnie jednak Twoja wypowiedź bardziej by pasowała w dziale "Sprawy ogólnoindiańskie" , w temacie " Indianie -Słowianie, wspólna sprawa". Albo i tutaj, ale może w nieco innej formie, nie zaś na zasadzie "A Vibovit jest lepszy!" (wierz mi, nie tylko ja tak odebrałam Twoją wypowiedź).

Capricornus pisze:
Ja nikomu nie karzę jechać do Biskupina

A ja nikomu nie każę ani oglądać filmu, ani uczyć się czegokolwiek na jego podstawie. Po prostu przy okazji oglądania filmów o moich ulubionych plemionach natknęłam się na film o dawnych irokezkich technikach wyrobu narzędzi i postanowiłam umieścić linka na tymże forum. Ot, ciekawostka i tyle. Myślę ,iż znajdą się osoby zainteresowane tematem.
Niepotrzebnie zrobiło się wielkie "halo" z całej sprawy. :wink:

Na górę  || 

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 kwietnia 2007 22:59 
User
Awatar użytkownika

MałaStopa pisze:
nie zaś na zasadzie "A Vibovit jest lepszy!"

Całkowicie niezamierzone.

MałaStopa pisze:
natknęłam się na film o dawnych irokezkich technikach wyrobu narzędzi i postanowiłam umieścić linka na tymże forum.

I chwała Ci za to, choć osobiście bardziej zainteresowały mnie filmiki z tańcami.

MałaStopa pisze:
Niepotrzebnie zrobiło się wielkie "halo" z całej sprawy.

No właśnie.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]