Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 24 lipca 2019 11:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 maja 2005 16:35 
Administracja
Awatar użytkownika

KOMANCZE, Indianie Ameryki Pn.; typowi przedstawiciele wojowniczych plemion koczowników Wielkich Równin; ok. 3 tys. (1989); grupa językowa utoaztecka; religia: w przeszłości kult sił przyrody, szamanizm, współcześnie chrześcijaństwo lub pejotyzm; pierwotnie zamieszkiwali wsch. obszary dzisiejszych stanów Kolorado i Nowy Meksyk; od 1875 w rezerwacie w Oklahomie; tworzyli autonomiczne grupy nie powiązane władzą polit.; małżeństwa poligyniczne; patrylinearność; typowe domostwo tipi; pierwotna gospodarka: myślistwo (bizony), rybołówstwo, zbieractwo roślin, później — hodowla koni i uprawa roślin; napady łupieżcze na sąsiadów; ich tradycyjnymi wrogami byli Apacze; poł. XVIII–poł. XIX w. panowali militarnie na pd. Wielkich Równin; walczyli po stronie Francuzów przeciwko Hiszpanom i Amerykanom.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama

Darek
 Tytuł: Comanche
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 stycznia 2006 5:32 
User
Awatar użytkownika

Rozwinięcie powyższego postu oraz więcej informacji znajdziecie w
:arrow:
PARFLECHE MARKA CICHOMSKIEGO

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Mewe
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 sierpnia 2008 14:26 
MATEUSZ pisze:
KOMANCZE, Indianie Ameryki Pn.; typowi przedstawiciele wojowniczych plemion koczowników Wielkich Równin; ok. 3 tys. (1989); grupa językowa utoaztecka; religia: w przeszłości kult sił przyrody, szamanizm, współcześnie chrześcijaństwo lub pejotyzm; pierwotnie zamieszkiwali wsch. obszary dzisiejszych stanów Kolorado i Nowy Meksyk; od 1875 w rezerwacie w Oklahomie; tworzyli autonomiczne grupy nie powiązane władzą polit.; małżeństwa poligyniczne; patrylinearność; typowe domostwo tipi; pierwotna gospodarka: myślistwo (bizony), rybołówstwo, zbieractwo roślin, później — hodowla koni i uprawa roślin; napady łupieżcze na sąsiadów; ich tradycyjnymi wrogami byli Apacze; poł. XVIII–poł. XIX w. panowali militarnie na pd. Wielkich Równin; walczyli po stronie Francuzów przeciwko Hiszpanom i Amerykanom.

ja dopiero zaczynam czytac o indianach ale to komancze som z rownin czy kaliforni? bo juz nie wiem z tego wszystkiego. piszecie ze z rownin a w dziale o kaliforni. a moze to o jakies rowniny w kaliforni chodzi? :roll:

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 sierpnia 2008 12:36 
Administracja
Awatar użytkownika

ostatni raz ostrzegam i przypominam o regulaminie.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mewe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 sierpnia 2008 13:00 
Newe pisze:
ostatni raz ostrzegam i przypominam o regulaminie.

nie wiem o co chodzi, ja mam dysortografie. a pytam o komanczow ale widze ze nie potrafisz odpowiedziec tylko regulaminem straszysz

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 sierpnia 2008 23:48 
Administracja
Awatar użytkownika

Jeśli potrafisz czytać to zauważysz też że dział obejmuje Kalifornię i Wielką Kotlinę.
Tak więc najwyraźniej podciągnięto Komanczy pod Kotlinę, bo wywodzą się od Szoszonów z Wyoming.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
indianeczka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 sierpnia 2008 9:25 
User
Awatar użytkownika

Post usunięty przez admina.
Komentarz:
Nie jest to miejsce na takie dyskusje. Newe

Na górę  || 

shunkaha maza
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 sierpnia 2008 19:22 
User

Komancze byli faktycznie częścią Szoszonów,jednak jako naród zaistnieli na Równinach i powinni byc zakwalifikowani do plemion Równin,a nie Nevady czy Kalifornii.Gdy mieszkali na tych obszarach,nie byli Komanczami-"Nimenim"-jak siebie nazywali,tylko Szoszonami.Pozdrowienia.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 sierpnia 2008 12:02 
Administracja
Awatar użytkownika

wiem, najwyraźniej ktoś przy układaniu się pomylił, albo coś źle było ustalone. się poprawi :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
kwahadi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 grudnia 2008 21:50 
User

Komancze "podciągnięci" pod Kotlinę? Kolejna bzdura od tej samej osoby. Jak napisał Shunkaha Maza, to naród równin, podobnie jak Szoszoni, których zepchnięto z Równin w Góry. Więc to kolejny przejaw ignorancji i braku kompetencji do wypowiadania się o Indianach ze strony pseudoindianistów. Jestem w ruchu indianistycznym ponad 20 lat i wiele słyszałem i widziałem ale to już przekracza wszelkie granice :shock:

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 grudnia 2008 0:35 
Administracja
Awatar użytkownika

Napisane jest w pierwszym poście o Równinach przecież :) ... no i pewnie jakaś drobna nieuwaga i wkradł się błąd..z pewnością też po prostu niektórym ciężko konkretnie stwierdzić skąd dany naród się wywodzi, zwłaszcza, jeśli akurat tym narodem nie interesuje się w szczególności.. nie ma osób, które wiedzą wszystko..to jednak nie znaczy, że są pozerami, niepoważnymi, niegodnymi uwagi i szacunku "pseudoindianistami". a może zacznijmy od tego - kim jest w pełnej okazałości indianista? i kto wystawia "papier" świadczący o kompetencjach w tej sprawie? :D ... do granic, to posunięta jest pycha mojego przedmówcy.

a ruch indianistyczny to Polski Ruch Przyjaciół Indian, chyba że o innym mówisz.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
kwahadi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 grudnia 2008 22:51 
User

Newe pisze:
kto wystawia "papier" świadczący o kompetencjach w tej sprawie?

każdy sam sobie wystawia ten "papier" pisząc bardziej lub mniej merytorycznie

Newe pisze:
pewnie jakaś drobna nieuwaga i wkradł się błąd

ten błąd tu wisi od miesięcy i jakoś nikt z administracji nie kwapi się go poprawić. jedyne co zauważyłem, to usuwanie z forum każdego, kto ten błąd zauważy i zwróci na niego publicznie uwagę

Newe pisze:
z pewnością też po prostu niektórym ciężko konkretnie stwierdzić skąd dany naród się wywodzi, zwłaszcza, jeśli akurat tym narodem nie interesuje się w szczególności..

ten błąd dotyczy Komanczów, którzy wywodzą się od Szoszonów. administracja tego forum jakimi narodami się zajmuje? bo na pewno nie Komanczami czy Szoszonami, jeśli się taki błąd wkrada, a chyba to właśnie administracja stworzyła strukturę forum? wolę już nie wnikać czym tak naprawdę tu administracja się zajmuje poza cenzurą, leczeniem własnych kompleksów i pozowaniem na indianistów.

pozdrawiam wszystkich userów

kwahadi

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 grudnia 2008 1:50 
Administracja
Awatar użytkownika

a może po prostu administracja ma za mało obecnie czasu na układanie w odpowiednie szufladki wszystkich tematów? a może powinna bardziej pilnować się osoba, która zakłada temat? ja tego nie zrobiłam, jakby nie było widać.
jedyne nad czym można spekulować to dział - nie wybrany przeze mnie. Jak widać - opis nie kwalifikuje Komanczów i Szoszonów do Kalifornii czy gdzieśtam.
Zakładając że Szoszoni wywodzą się z Wyoming, Utah, Nevada, Idaho, Oregon i Montana, a Komancze od Szoszonów z Wyoming, nie widzę szczególnego błędu. Wyoming graniczy pomiędzy prerią a górami.

Znalazłam nawet fajną mapkę - w grafice Twojej kopalni wiedzy GOOGLE - potwierdzającą moje słowa:

http://www.magical-child.com/images/Lar ... Puzzle.jpg

jedynym człowiekiem, jaki leczy kompleksy, to jesteś Ty, bo rzucasz się na mnie niezależnie od tego, czy to mój temat, czy nie, czy ja zrobiłam błąd, czy osoba z drugiego krańca świata.

oboje znamy powód tej agresji. Masz coś do mnie - zwróć się do mnie. bo o znieważenie, pomówienie, naruszanie dóbr osobistych (czci i godności) itd. i to notorycznie, kiedyś można odpowiedzieć...

Uważasz, że wisi błąd od miesięcy - trudno. Nikt głowy nie stracił. Świat się nie zawalił. szkoda tylko, że zamiast pokazać jakiś poziom kultury osobistej, strzelasz fochy i próbujesz mnie ciągle poniżać. Zamiast udawać kogo innego,kryć się pod innym nickiem, zachowaj się honorowo i prosto w oczy- nie ukrywając się- powiedz mi co o mnie myślisz, a nie rób podchody. Zamiast z fochem zabierać się z forum, mogłeś pomóc je budować, a nie starać się je zabić.
To nie ja mam kompleksy człowieku, bo nie mam się czego wstydzić.
Pomyłka to rzecz ludzka. Wstydzić można się dopiero upartej głupoty, zamknięcia się na prawdę, braku własnego zdania i tożsamości oraz przenoszenia swoich problemów na innych - wyżywania się. Jeśli tego nie rozumiesz, to Twój problem.
A teraz jako admin proszę - nie offtopuj. Załóż osobny temat we właściwym dziale, jeśli masz coś konstruktywnego przeciwko mnie uwzględniając również własne zachowanie wobec mnie.
Dalsze próby obrazy kogokolwiek na tym forum przez kogokolwiek będą skutkować usunięciem za celowe łamanie regulaminu forum i zasad współżycia społecznego. Posty lub części postów nie na temat będą wkrótce usunięte. Nie ma to nic wspólnego z cenzurą, a z regulaminem. Wolność słowa - jak najbardziej, ale żadnego prawa nadużywać nie wolno (tu np.: znieważenie, pomówienie itd) . Na przyszłość - ewentualne błędy należy zgłaszać, ale grzeczniej.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
kwahadi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2008 1:29 
User

http://pl.wikipedia.org/wiki/Komancze

polecam szczególnie przyjrzeć się zdaniu:

Prawdopodobnie są odłamem Szoszonów z Wyoming, gdyż mówią prawie identycznym językiem. Gdy z północnego wschodu nadciągnęło wojownicze plemię Dakotów, Szoszoni zostali zepchnięci na zachód, w góry, a Komancze na południe.

Ten prawdopodobny podział Szoszonów na Szoszonów i Komanczów nastąpił, zanim Szoszoni zostali zepchnięci w góry do Wyoming. Innymi słowy: Komancze nie mają nic wspólnego ani z Wyoming ani z Wielką Kotliną (poza urządzanymi wyprawami przeciw Ute) ani tym bardziej z Kalifornią. Poza tym ta śmieszna mapka... Niczego nie dowodzi, poza tym, o czym już pisałem :twisted: Bo któż dzieli narody indiańskie wg podziału administracyjnego USA? :lol:

A wyśmiewanie Wikipedii to jest opluwanie tych indianistów, którzy ją tworzą. A tworzą ją wieloletni działacze PRPI.

Pozdrawiam wszystkich indianistów

Kwahadi

P.S.

Cytuj:
Zamiast udawać kogo innego,kryć się pod innym nickiem, zachowaj się honorowo i prosto w oczy- nie ukrywając się- powiedz mi co o mnie myślisz, a nie rób podchody. Zamiast z fochem zabierać się z forum, mogłeś pomóc je budować, a nie starać się je zabić.

Przede wszystkim nikogo nie udaję. Od wielu, wielu lat zgłębiam historię Komanczów, nawet mam na koncie kilka o nich publikacji do pism anglojęzycznych - skoro już się chwalimy co kto zrobił i krew mnie zalewa, gdy widzę taki kardynalny błąd na podobno poważnym forum. Nie wiem z kim mnie mylisz, bo nigdy wcześniej się nie rejestrowałem na tym forum (a nie znam żadnego innego polskojezycznego o Indianach, chyba że mowa o starym forum lakockim), ale w końcu musiałem bo to ignorowanie Komanczów jest porażające. Jeśli wskazanie błędów i tępienie głupoty jest niszczeniem forum to załamka i jeszcze większy wstyd.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2008 2:26 
Administracja
Awatar użytkownika

niszczysz forum głupimi sensacjami i opluwaniem, poniżaniem innych. Nie do tego służy forum.
Poprawianie błędów - SUPER!! ale nie w taki sposób.
Nie opluwam Indianistów, a "cieszy" mnie fakt źródeł jakie podajesz. Skąd wiesz że nie wkradł się tam jakiś "pseudoindianista"? Wikipedia to nie święta księga, poza tym artykuły na temat Indian są wyjątkowo krótkie, a te o Komanczach wcale nie mówią nawet dokładnie, skąd wywodzą się sami Komancze, nie ma żadnego przebiegu historycznego podziału Szoszonów na Szoszonów i Komanczy ani w jednym, ani w drugim artykule. Encyklopedie mają to do siebie, że nie są konkretne, więc pokażę Ci teraz jak różnią się Twoje wiadomości z Wikipedią:

WIKIPEDIA - Szoszoni
Cytuj:
Pierwotnie zamieszkiwali ogromne obszary w dzisiejszych stanach Idaho, Wyoming, Utah, Nevada, Oregon i Montana. Największym skupiskiem Szoszonów był szczep Szoszonów znad Rzeki Wiatrów w Wyoming.

WIKIPEDIA - Komancze
Cytuj:
Prawdopodobnie są odłamem Szoszonów z Wyoming,

Newe pisze:
Zakładając że Szoszoni wywodzą się z Wyoming, Utah, Nevada, Idaho, Oregon i Montana, a Komancze od Szoszonów z Wyoming, nie widzę szczególnego błędu. Wyoming graniczy pomiędzy prerią a górami.

kwahadi pisze:
Ten prawdopodobny podział Szoszonów na Szoszonów i Komanczów nastąpił, zanim Szoszoni zostali zepchnięci w góry do Wyoming.

No i tu Twoje wiadomości z Wikipedią się rozchodzą. Wychodzi na to, że Szoszoni najpierw byli w okolicy Wind River - z resztą wszelkie źródła to podają, a Komancze dopiero od nich się wywodzą. Później nastąpiło rozproszenie na inne krainy geograficzne (i różne obecne stany). A z resztą grup Szoszonów było i jest wiele. Ty twierdzisz inaczej. Podaj mi inne źródła, które świadczą o tym, że Komancze nie są od Szoszonów z Wyoming (które leży jak już pisałam między górami a prerią)...

A teraz coś z wiarygodniejszego Źródła:
http://www.tolatsga.org/ComancheOne.html
Cytuj:
Before contact, the Comanches were part of the southern groups of Eastern Shoshoni that lived near the upper reaches of the Platte River in eastern Wyoming.

Znaczy się to tyle, że Komancze byli częścią Wschodnich Szoszonów - z Wyoming. Wyoming jak widać na tejże mapce, leży między górami a prerią. Eastern Wyoming - chodzi o tą część Wyoming, która jest bliżej prerii. nadal będziesz się kłócił, podpierając TYLKO wikipedią?

kwahadi pisze:
Bo któż dzieli narody indiańskie wg podziału administracyjnego USA?

kto? no cóż, podział orientacyjny - najprostszy do wykonania, taki wybrała Administracja (Admini i Moderatorzy), choć nie zmienia to faktu, że co jakiś czas forum jest przebudowywane i zawsze może być inny - zaproponuj własny, ja pomysłów mam sporo, nie mam jednak czasu - kolokwia, święta - wyjazd, no i sesja się zbliża... a poza tym wszystkie narody są szeregowane pod podział administracyjny, robi to Wikipedia, a nawet każdy z rdzennych narodów Ameryki określa stany, jakie zamieszkiwały i zamieszkują, więc ... :mrgreen:

Mapka jest faktycznie śmieszna ale ukazuje w prosty sposób ukształtowanie terenu i jako pierwsza wpadła mi w "ręce".

kwahadi pisze:
Przede wszystkim nikogo nie udaję. Od wielu, wielu lat zgłębiam historię Komanczów

Jak do tej pory nie podpierasz się niczym innym jak Wikipedią, a Twoje słowa o tym narodzie śmiem podważyć, więc mam wątpliwości.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]