Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 16 sierpnia 2018 19:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Lukas97
 Tytuł: Pueblo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:17 
User
Awatar użytkownika

Pueblo to grupa plemion indiańskich Arizony i Nowego Meksyku. Wchodzi w skład południowo-zachodniego kręgu kulturowego Indian północnoamerykańskich. Ich nazwa wywodzi się z języka hiszpańskiego (dokładniej kastylijskiego), w którym oznacza wioskę - ze względu na specyficzne osadnictwo stanowiące znak rozpoznawczy Indian Pueblo.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Lukas97
 Tytuł: Pueblo- jaką mieli gospodarkę?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:19 
User
Awatar użytkownika

Gospodarka
Ich gospodarka opierała się zawsze na rolnictwie i hodowli.

Wyróżniał ją na tle innych plemion Ameryki Północnej bardzo wspólnotowy charakter - właściwy ludom Mezoameryki. Ziemia należała do wioski a poszczególne rodziny dostawały prawo do jej użytkowania w określonym czasie - przejęcie ziemi przez kolejne pokolenie wymagało uzgodnień z współmieszkańcami wioski. Pastwiska, choć Indianie Pueblo nie hodowali zbyt wiele zwierząt - głównie indyki, w późniejszym okresie muły i osły (brakowi potrzeby chowu zwierząt zawdzięczamy m.in. dzikie mustangi; po jednym z powstań Indian Pueblo wypuścili oni całe stada hiszpańskich koni na prerię)- jak i miejsca zadrzewione, skąd pozyskiwano budulec, były własnością całej wioski, a ich użytkowanie wymagało każdorazowej zgody współmieszkańców. Część ziemi uprawiana była na potrzeby wioski wspólnie - plony nierzadko rozdzielano między tych, którym nie powiodła się uprawa i wśród ubogich. Ciężkie prace często wykonywane były przez całą wioskę na poletkach kolejnych rodzin, a prace "pożyczano" na zasadzie "ty dziś popracujesz u mnie, ja jutro u ciebie".

W latach silnej walki z ideologiami socjalistycznymi Indian Pueblo na siłę zmuszano do podziału ich ziemi na działki i do zaniechania wspólnotowego życia, kojarząc ich system społeczny z socjalistycznym. Jednak starania te niezbyt powiodły się i dziś wśród Indian Pueblo nadal spotyka się przykłady tradycyjnej gospodarki plemiennej.

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Pueblo-jakie mieli stosunki z innymi ludami?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:20 
User
Awatar użytkownika

Od czasu, gdy na sąsiednie tereny przybyli Apacze (ok. XV/XVI wieku), spokojni Pueblo byli nieustannie nękani ich najazdami rabunkowymi, dlatego - by się przed nimi chronić - często szli na układy z Hiszpanami, potem Meksykanami i Amerykanami.

Antropolog Alfred Kroeber zaobserwował, że w czasie II wojny światowej wykazywali oni niezwykłe wprost zainteresowanie wszystkim, co się działo na świecie. Każdego przejezdnego pytali, co słychać na frontach Europy i Pacyfiku i na podstawie ich relacji byli na bieżąco z wydarzeniami i postaciami tej wojny.

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Pueblo-Oadnictwo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:21 
User
Awatar użytkownika

Nazwą pueblo określa się również wieś bądź osadę charakterystyczną dla tych plemion. Żyją w osadach wtopionych w skalisto-pustynny krajobraz Nowego Meksyku. Tradycyjne domy budują z kamienia, belek oraz niewypalanej prostokątnej cegły, czyli z gliny zmieszanej ze słomą i plewami, które następnie suszone są na słońcu, mieszanka nazywa się adobe. Wznoszone są tarasowo - na wyższe piętra i na dachy, które są płaskie, wchodzi się po drabinach.

W centrum wioski zwykle znajduje się miejsce kultu, zwane kiva. Tutaj odprawia się obrzędy

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Plemona Pueblo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:22 
User
Awatar użytkownika

[edytuj] Plemiona Pueblo
W skład grupy Pueblo wchodzą plemiona:

Hopi
Zuni
Keres
Acoma
Tano

Na górę  || 

Lukas97
 Tytuł: Liczebnosc indian z plemienia Pueblo z 2000 roku
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2006 19:23 
User
Awatar użytkownika

Liczebność w roku 2000
Według danych U.S. Census Bureau, podczas spisu powszechnego w 2000 roku 59533 obywateli USA zadeklarowało, że ma pochodzenie wyłącznie Pueblo, zaś 74085 oświadczyło, że ma pochodzenie wyłącznie lub między innymi Pueblo.

Na górę  || 

Dreamka
 Tytuł: Re: Pueblo
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 grudnia 2009 15:52 
Muzeum internetowe

witajcie,
Mieszkam w USA i mam wiele własnych fotografii, którymi chętnie podzielę się z Wami.
Na próbę wklejam fotografię z Taos Pueblo w Nowym Meksyku.

Obrazek Obrazek

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]