Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 22 listopada 2019 4:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Jim Abeita
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 stycznia 2006 21:57 
Administracja
Awatar użytkownika

Jim Abeita /ur. 1947 r./ jest wspaniałym artystą. Jest pełnej krwi Indianinem Navajo, który maluje proste, malownicze dokumentacje tworzone dzięki własnemu doświadczeniu, portretując tak żywo i wiernie, że możemy traktować go jak historyka. Obrazy Jim'iego Abeity nie zawierają żadnych mistycznych lub ukrytych przesłań. Nie potrzebujesz pytać : co takieg oartysta próbował mi przekazać - o swoich uczuciach - o swoim życiu - o sobie? Czy udało mu się opowiedzieć swoją historię i czy ja zrozumiałem co takiego próbowal mi powiedzieć - i dlaczego? Żadne umysłowe wyzwania ani uczuciowe mordęgi nie przychodzą wraz z obrazami Jim'iego Abeity, gdyż jego serce jest proste i na wskroś realne. Maluje wszystko co widzi - tak jak to widzi - łatwo i naturalnie. Im więcej rozumiemy Jim'iego i jeg osztuke tym bardziej wierzymy, że jest najbardziej naturalnym i samorodnym artystą...Pierwsza wystawa prac Jim'iego Abeity miała miejsce w 1972 r. w Gallup, w Nowym Meksyku, podczas Ogólnoindiańskich Międzyplemiennych Ceremonii. Jego obraz "Navajo Peyotism" był zdobywcą głównej nagrody. Był to pierwszy przypadek, by młody artysta Navajo startował w konkursie. Spotkałem się z nim, pierwszy raz dwa lata później, w 1974 r. podczas Tanner's All-Indian Invitational Show w Scottsdale w Arizonie, gdzie jego obrazy uzyskały najwyższe uznanie. "Last Minute Polish" otrzymało główną nagrodę wystawy, a ja zdecydowałem się na umieszczenie go na okładce sierpniowego numeru Arizona Highways Magazine....Jim Abeita rozwija dalej swoją technikę a jeg otalent przekroczył już jej ograniczenia. Widać nie tylko perfekcję techniki, ale coś jeszcze : temperament tubylczego artysty czującego się Navajo
Joseph Atacey

ta notka pochodzi z Na tropie nr 29 z 1998 r.

Obrazek Obrazek Obrazek

http://www.askart.com/AskART/artists/bi ... rtist=1194

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]