Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 sierpnia 2018 3:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Czy podpisał(a)byś się pod protestem przeciwko obraźliwym w stos. do Indian nazwom potraw w tzw."indiańsko-kowbojskich" restauracjach?
TAK 84%  84%  [ 27 ]
NIE 13%  13%  [ 4 ]
Mam inny pomysł jak rozwiązać taką sprawę 3%  3%  [ 1 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 lipca 2007 18:03 
User
Awatar użytkownika

Właśni otrzymałem zwrot listu wysłanego 04.07.2007 do restauracji Mc Kenzee.

---->ZWROT - NIE PODJĘTO W TERMINIE<----

Dyszę, iż właściciel przemyślał, że lepiej schować głowę w piasek niż odpisać na nasz list. W związku z powyższym, mam nadzieję, że na Zlocie uda nam się porozmawiać o zapobieganiu podobnych "inteligentnym" knajpom, lokalom, że porozumiemy sie , jak przeciwdziałać w przyszłości takim zjawiskom.

Jakie macie propozycje? Może jeszcze uda sie przed Zlotem coś wymyślić i jakieś ciekawe pomysły padna jeszcze tutaj na Forum? Burza mózgów....? Do kogo wg Was mozna napisac w tej sprawie, kogo zawiadomic z wladz, organizacji, fundacji? I jakimi sposobami przeciwdzialac takim zjawiskom, w rozsadny sposob, ktory nie przyczyni sie do zrobienia reklamy takim lokalom?

Myslmy, radźmy, piszmy, działajmy....

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama

Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 sierpnia 2007 0:00 
Administracja
Awatar użytkownika

Witam
Po długiej przerwie pojawiam się znów ;)

Mój głos w tej sprawie - oczywiście, demokracja jest, wszystko wszystkim niby wolno... niby :mrgreen: ...
POPIERAM takie knajpy, bo mają urok - jeśli zrobione są z SENSEM , KULTURĄ , wystrój (itp) jest STARANNY i choć trochę WIARYGODNY, a przynajmniej NIE ŻAŁOSNY.
Ze znanych mi mniej lub bardziej restauracji mogę podać te godne podziwu:
"Więzienie" w Lublinie , http://www.restauracjawiezienie.lublin.pl/
"PRL" we Wrocławiu, http://www.prl.wroc.pl

i jeszcze kilka innych.. natomiast ta McKenzee z Chełma, "Sioux" z Łodzi, a w zasadzie jest to sieć restauracji (lokale również w Krakowie, Wawie i wielu innych http://www.sioux.com.pl ) , jakaś knajpa w stylu egipskim też z Łodzi i wieeeeeeeeeele innych, z miejsca bym zamknęła - jak nie za brak odrobiny kultury i mało ciekawą fantazję to za jakość serwowanych dań.

Ale przejdę dalej..
Jeśli chodzi o organizację która mogłaby pomóc w sprawie McKenzee, no to może podam link do CIOFF. Ma ona na celu:

* ochronę folkloru i sztuki ludowej,
* utrwalanie i prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku,
* rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej,
* podnoszenie poziomu programowego i organizacyjnego krajowych i międzynarodowych festiwali, imprez folklorystycznych i wystaw sztuki ludowej

oraz

* możliwie najszerszego włączania młodego pokolenia w realizację powyższych celów

http://www.cioff.pl/

Mam nadzieję, że przedstawiciele nie działają wyłącznie na rzecz kultury danego kraju ale wszystkich kultur świata.

Poza tym można również zgłosić się do regionalnego ośrodka kultury, jakiejś organizacji rządowej (spróbuję coś znaleźć) , nagłośnić w mediach... sposobów wiele różnych...
Dla jednych może się wydawać że to głupie robić aferę o jakąś knajpę, ale chodzi tu przecież nie o knajpę tylko o naruszanie dobrego imienia Tubylczych Amerykanów.

Poza tym zastanawiam się dlaczego nie mogą te nazwy brzmieć inaczej :
Pizza: szeryfa, kowbojska..... kociokwik KOWBOJSKIEGO abstynenta... stek a`la tępy SZERYF.... I TAK DALEJ... żeby coś miało smak dzikiego zachodu wcale nie trzeba używać nazw plemion, wymyślać "indiańskich" imion...i innych bzdur.. poza tym chyba nie bardzo można używać nazwisk (Jack London) i tytułów (Biały Kieł, Rio Bravo) do tych celów,mylę się?

Mam nadzieję że pomogłam. Dopiszę się pod listem, jeśli jeszcze można.

Pozdrawiam

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
DarekK
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 sierpnia 2007 13:15 
User
Awatar użytkownika

List zostanie ponownie wyslany do restauracji, a takze do oragnizacji, z pismem przewodnim i prosba o wsparcie w podnoszonej sprawie.

Pani Prezydent Miasta Chełm

Referat Biura Rady Miasta Chełm

Przewodniczący Rady Miasta Chełm

oraz

Stowarzyszenie Miasteczko , Chełm

"Super Tydzień Chełmski"

"Kresy Tygodnik Chełmski"

"Nowy Tydzień Chełmski"

BON-TON Radio S.A., Chełm

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - Oddział Chełm

Jesli i to nie odniesie skutku, w co watpie, sa oczywiscie jeszcze inne sposoby i instytucje. Ale mysle, ze taka lokalna, poki co, na razie, sprawa, moze byc dla nas, jako Ruchu, dobrym polem do treningu w przyszlych dzialaniach.
O rozwoju sprawy bede informowal w miare rozwoju sytuacji.

Dziekuje za zaangazowanie osobom ktore wziely udzial w dyskusji na Zlocie :)

Polski Ruch Przyjaciół Indian http://www.indianie.eco.pl

http://etnoradio.pl - audycje indiańskie w każdy wtorek i niedzielę od 20:00

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Paweł łucznik
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 sierpnia 2007 21:02 
User

Witam Was wszystkich.
Jest mi bardzo miło, że po roku temat zainicjowany przeze mnie wraca na wokandę.
Przeczytałem całość tematu jeszcze raz i jestem wstrząśnięty i zmieszany tym co dowiedziałem się od WAS na temat knajpy Siux.
Popieram w całej rozciągłości to co napisaliście na temat problemu.
Bardzo dziękuję za inicjatywę w sprawie - Małej Stopie i Darkowi.
Uważam że w Polsce, kraju o tak silnych tradycjach indianistycznych nie wolno dopuścić do obrażania i szkalowania szeroko pojętej temetyki indiańskiej. Przecież na zeszłorocznym katowickim Pow - Wow, nasz gość przedstawiciel starszyzny indiańskiej oficjalnie powiedział nam, iż jesteśmy godnymi reprezentantami ich kultury na naszych terenach.To zobowiązuje i w pełni tłumaczy Wasze reakcje i petycje w sprawie.
Jeśli będzie to jeszcze możliwie bardzo chętnie zapoznam się z pismem i podpiszę pod nim.

Ludzie prowadzący tą niecną działalność muszą coś o nas wiedzieć, słyszeli na pewno o ruchu. Przypominam, że rok temu dotarli do Falona i prosili o pomoc ( bezskutecznie :lol: ).
Jeśli nawiązany zostanie kontakt z właścicielami ( jedna osoba nie ogarnie takiej infrastruktury ) bez wytaczania grubych dział ( prokurator idt ) to może zaprosić przyszłościowo kogoś z władz firmy do poznania nas bliżej na POW WOW lub Zlocie XXXII ? Dzięki temu będzie można wpłynąć na wiedzę tych ludzi i będzie możliwa jakaś "kontrola" tego co robią.
Z wielu powodów nie miałem możliwości być z Wami na tegorocznym Zlocie więc tu wyłuszczam swoje propozycje.
Napiszcie proszę czy w tym temacie były na żywo jakieś rozmowy i czy postanowiono coś dalej ?

Pozdrawiam wszystkich :brawo:

Na górę  || 

Newe
 Tytuł: Re: Indjańska knajpa ?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 marca 2009 14:48 
Administracja
Awatar użytkownika

czy ktoś wie jak stoi sprawa z tą knajpą? mam okazję często bywać w Chełmie i mogę się tym zająć, np. wybrać się z listem od PSPI i "podyskutować" , a nie mam zbyt potulnego charakteru :D

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mała Kopa
 Tytuł: Re:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 października 2009 14:19 
Muzeum internetowe

Adam Bez Włosów pisze:
Myślę, że wszyscy się zbytnio emocjonują. Można mieć różny stosunek do lokali wykorzystujących różne klimaty - czy mogą czy nie mogą - głównie chodzi o stworzenie atrakcyjnego miejsca dla zwyklego zjadacza.
(...) Tego typu lokale nie pełnią roli edukacyjnej i nie mają raczej ukazywać historii. Po prostu innym wystrojem i dziwnymi nazwami dań mają za zadanie przyciągnąć ogromną ilość klientów - takie prawa kapitalistycznego rynku.

Co to znaczy - atrakcyjną? Żeby było inaczej, żeby była jakaś rozrywka? Rozrywki też powinny być na poziomie. Jeśli rozrywka ma ośmieszać i banalizować czyjąś tożsamość oraz czyjąś działaność edukacyjną, to lepiej, żeby takiej rozrywki nie było. Nie wszystko powinno być wolno przerabiać na rozrywkę.
"Prawa rynku" - co to za tłumaczenie? Bo co, bo nietykalny bożek, czyli Pieniądz, jest Twoim zdaniem najważniejszy? Handel narkotykami też da się uzasadnić "prawami kapitalistycznego rynku". Ci, co rozpijali wojowników wodą ognistą, też mogliby się tak tłumaczyć - i pewno nawet się tłumaczyli, bo to w USA wymyślono, że "prawa rynku" zwalniają z poczucia przyzwoitości.

Adam Bez Włosów pisze:
A taka knajpa to raczej nie jest chyba z założenia indiańska lecz bardziej z Dzikiego Zachodu. A na ten kawałek historii składają się zarówno elementy indiańskie jak i kowbojskie. Kto był w takim lokalu to zauważy nie tylko zdjęcia wodzów na ścianach i gipsowego Hurona przed wejściem - są elementy wozów pionerskich, gwiazdy szeryfa i tym podobne. Co do niektorych nazw dań może i są czasem niestosowne, ale przecież nie będziemy kogoś bić za to że coś nazwal sobie pemmikanem z wieprza. Bo zaraz Włosi zakażą sprzedawać pizze margarita i napoli, bo pewnie nie mają wiele wspólnego z oryginałem a takie jak el diablo, wapmir, wiejska, chłopska, cuda na kiju itp nie istnieją i wprowadzają przekłamania historyczne.
(...) Zapomnijmy na chwilę o naszej wielkiej miłości do Indian i zastanówmy się: otwórzmy lokal Indiański (choć takie nigdy nie istniały historycznie). W środku co? Skóry na ziemi i tipi? Muzyka z pow wow czy tradycyjna? A co do jedzenia? Gotowany pies, zupa z kukurydzy, suszony łój bizoni z jagodami i twarde jak podeszwa susozne płaty mięsa, duszony jeleń z jagodami bez przypraw, pieczony zając. Kogo skusimy takimi daniami?Skąd weźmiemy skadniki, bo ma być indiańsko? A kto wysiedzi przy muzyce "blek lodżów"? Klapa.

Bo to powinna być knajpa traperska, nie indiańska! Stylizacja na amerykańskie Pogranicze plus elementy indiańskie - byle autentyczne (np. potrawy m. in. indiańskie - tyle, że dostosowane do podniebienia Europejczyka - nawiasem mówiąc, jakby się poszperało w kulturach różnych plemion, to by się pewno znalazło coś strawnego) - to właśnie klimaty traperskie. Mogłaby nawet nazywać się "Biały Brat", co by uzasadniało obecność zdjęć wybitnych wodzów.
A jak ktoś chce mieszać dowolnie wszystkie elementy Dzikiego Zachodu, to niech nie nazywa knajpy indiańską.
Jeśli chodzi o muzykę, to przypominam, że w Polsce swego czasu przyjął się jazz, potem hip hop - choć bazowały one na zupełnie innych przyzwyczajeniach muzycznych, niż nasze.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]